Poslanik Demokratskog fronta Budimir Aleksić pitao je Markovića "da li Vlada intenzivno radi na unijaćenju Crnogoraca, što je u funkciji promene identiteta pravoslavnog stanovništva na prostoru današnje Crne Gore“.

On je kazao da sporni Zakon o slobodi veroispovesti vodi Crnu Goru ka potčinjavanju Vatikanu i da se država radikalno bori protiv svetosavlja, prenosi mondo.me.

Premijer Crne Gore je pitao Aleksića da li zna jednog Crnogorca koji je unijat i da je pitanje bez utemeljenja u činjenicama.

"Preterali ste. Tri četvrtine Crne Gore u pravoslavci, tvrdnja da Vlada prevodi Crnogorce u katoličanstvo je besmislena. Ne prevodimo nikoga, svako se izjašnjava po svome osećaju, tako je bilo i tako će biti. Zakon nije usmeren protiv SPC, o tome smo se već izjasnili nudeći zaštitu imovine SPC, ali je to odbijeno. Zla namera stoji stoji između izjednačavanja Svetog Save i svetosavlja kao političke ideologije. U toj ideologiji nema Crna Gore, ni Crnogoraca", odgovorio je Marković.

Aleksić je naveo da SPC neće prihvatiti unijaćenje, da sve što se danas čini nemoguće jednog dana postaje moguće, navodeći kao primer uvođenje crnogorskog jezika koji, kako je rekao, vodi ka stvaranju novog identiteta Crnogoraca koji nema veze sa tradicionalnim bićem na ovim prostorima.

Crnogorski premijer je rekao da Aleksić manipuliše u političke svhe.

"SPC niko ne tera, šta im fali u Crnoj Gori? Da li grade, da li registruju sveštenike, da li plaćaju poreze - NE. Da li su ta zdanja velepna - DA. Mnogi misle da ja preterujem, da nudim previše kompromisa, u SPC su prevladali političari, to je juče potvrdilo odbijanje naših predloga koji su im u noći izglasavanja zakona bili prihvatljivi. Politička je filozofija SPC da njima ne treba nikakav Zakon, njima treba pokorena i obespravljena Crna Gora. Prema tome u kolonu sa sveštenicima SPC pa se vidimo 30. avgusta da vidimo šta će biti", rekao je Marković.

KLJUČNI DATUMI U VEZI SA ZAKONOM:

- 30. novembar 2019. godine - Predsednik Crne Gore Milo Đukanović na Kongresu Demokratske partije socijalista najavio preispitivanje imovine verskih zajednica;

- 26. decembar 2019. godine - U Skupštini Crne Gore, odlukom većine, u ranim jutarnjim satima, usvojen Zakon o slobodi veroispovesti; - Vernici SPC su istog dana (26. decembra 2019. godine) blokirali nekoliko saobraćajnica u Crnoj Gori;

- 27. decembar 2019. godine - U Beogradu održan protest zbog crnogorskog zakona, vatrometom pogođena i oštećena zastava na Ambasadi Crne Gore u strogom centru grada;

- početkom januara 2020. godine počele su litije širom Crne Gore, kao vid protesta zbog zakona; Održavane su četvrtom i nedeljom do epidemije korona virusa, kada su vlasti donele zabranu javnih okupljanja;

- 2. januar 2020. godine - Navijači Crvene zvezde posle košarkaške utakmice došli do centra Beograda i održali protest ispred crnogorske ambasade. Ponovo je na meti bila zastava na zgradi Ambasade.

- 16. januar 2020. godine - Pravni zastupnici Mitropolije u Beogradu su objasnili razloge protivljenja Zakonu;

- 14. februar 2020. - početak dijaloga vlasti i predstavnika Mitropolije crnogorsko-primorske o zakonu;

- 22. februar 2020. - vlasti u Crnoj Gori iznose optužbe protiv Mitropolije za dug za porez;

- 12. maj 2020. godine - Litija u Nikšiću, uprkos zabrani, koju je prevodio vladika Joanikije i grupe sveštenika; Sveštenici su potom privedeni u policiju i zadržani u pritvoru 72 sata. Nakon puštanja, protiv njih je podignuta optužnica zbog ugrožavanja zdravlja građana.

- 14. maj 2020. godine - Premijer Crne Gore Duško Marković poručio da je zakon jednak za sve i da sveštenici i crkva ne mogu da budu iznad zakona.

- 18. maj 2020. godine - Milo Đukanović na dvogodišnjicu mandata predsednika održao govor u kojem je najavio stvaranje, odnosno "obnavljanje samostalne Pravoslavne crkve u Crnoj Gori".

- 20. maj 2020. godine - Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i patrijarh Irinej na zajedničkoj konferenciji za novinare osudili najave Mila Đukanovića o "samostalnoj Pravoslavnoj crkvi". Irinej čak uporedio Đukanovića sa ustaškim režimom u vreme Drugog svetskog rata.

- 21. maj 2020. godine - Proslava dana državnosti Crne Gore, gde je bilo javnih okupljanja, ali niko za to nije snosio odgovornost.

- 8. jun 2020. godine - Mitropolit Amfilohije najavljuje nastavak litija, uprkos tome što je na snazi i dalje zabrana javnog okupljanja. Dva dana kasnije, policija saopštava da neće dozvoliti okupljanja.

- 12. jun 2020. godine - Predsednik Vlade Crne Gore Duško Marković obelodanio je da je zajedno sa predsednikom Milom Đukanovićem razgovarao sa vladikama Amfilohijem i Joanikijem i da im je ponuđeno da Zakon privremeno bude stavljen van snage dok se ne izjasve Ustavni sud Crne Gore i Evropski sud za ljudska prava. Marković saopštio i da će litije ipak biti dozvoljene ali uz poštovanje svih zdravstvenih mera i preporuka.

- 12. jun 2020. godine - Mitropolija crnogorsko-primorska obrazložila zašto je odbila ponudu predsednika i premijera Crne Gore.

- 12. jun 2020. godine - Evropska komisija pozdravlja spremnost da se nastavi dijalog dve strane.

- 13. jun 2020. godine - Episkopski savet Crne Gore dao rok vlastima u Crnoj Gori da se do 12. jula izjasne o nastavku dijaloga, odnosno o predlogu crkve o izmenama Zakona o slobodi veroispovesti.

- 25. jun 2020. godine -Vlada Crne Gore ponovo je zabranila javna okupljanja, uključujući litije.

- 27. jun 2020. godine - Episkopski savet SPC u Crnoj Gori saopštio je da će poštovati nove mere crnogorskog Ministarstva zdravlja koje se odnose na zabranu verskih okupljanja.

- 20. i 21. jul 2020. godine - Nastavljeni razgovori ekspertskih timova Vlade Crne Gore i Mitropolije, ali su završeni bez pomaka.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.