Ministar pravde CG: Nije mi jasno zašto se SPC protivi registraciji

Potpredsednik Vlade Crne Gore i ministar pravde Zoran Pažin kaže da ne razume stav SPC u Crnoj Gori i nada se da će se ipak dozvati razumu.

Služba za odnose s javnošću

Pregovori vlasti u Crnoj Gori i Mitropolije crnogorsko-primorske o spornom Zakonu o slobodi veroispovesti su propali, jer je crkva odbila sve predloge crnogorske vlade, a pogotovo onaj koji se odnosi na obavetznu registraciju verske zajednice.

Crkva je sve to protumačila kao "ultimatum koji je dobila od Vlade Crne Gore", obaveznu registraciju kao "akt poniženja", jer postoji već punih osam vekova.

Ministar pravde Crne Gore Zoran Pažin danas je rekao da mu nije jasna bojazan od te registracije.

"Sve verske zajednice su se evidentirale u odgovarajući javni registar, i to nijednoj verskoj zajednici nije bio problem. Pa ni Katolička crkva u Crnoj Gori ne postoji od juče na ovom prostoru", rekao je Pažin.

On je istakao da je Srpska pravoslavna crkva u ranijem periodu na razne verzije zakona iznela više od 2.000 primedbi, ali da su zajednički uspeli da sve sporne tačke svedu na tek nekoliko pitanja.

Pažin je dodao da je tokom dijaloga, SPC otvorila još jedno pitanje, na njegovo iznenađenje, a to je stav da se ne koristi pojam državna svojina u članu 62, iako je, kako je rekao, državna svojina i kao pojam i kao institut dugo godina u pravnom sistemu Crne Gore.

"Kao što je odbijen predlog da se zaključi Temeljni sporazum sa SPC, što je tražila sama SPC odmah po donošenju zakona, jedini uslov za to je bila registracija SPC, jer vlada nije zaključila nijedan takav sporazum sa neregistrovanom verskom zajednicom", rekao je Pažin.

On je podsetio i da je SPC odbila predlog premijera Duška Markovića da se zastane sa primenom zakona dok se pravna valjanost ne proveri pred Ustavnim, a potom i pred Evropskim sudom za ljudska prava.

"Ostaje nada da će SPC u Crnoj Gori preispitati svoje pravne i političke arguimente, i svoje mesto u demokratskom društvu. Vlada ostaje otvorena i pouzdan partner svim verskim zajednicama kad je u pitanju unapređenje odnosa države i verskih zajednica", rekao je Pažin.

KLJUČNI DATUMI U VEZI SA ZAKONOM:

- 30. novembar 2019. godine - Predsednik Crne Gore Milo Đukanović na Kongresu Demokratske partije socijalista najavio preispitivanje imovine verskih zajednica;

- 26. decembar 2019. godine - U Skupštini Crne Gore, odlukom većine, u ranim jutarnjim satima, usvojen Zakon o slobodi veroispovesti; - Vernici SPC su istog dana (26. decembra 2019. godine) blokirali nekoliko saobraćajnica u Crnoj Gori;

- 27. decembar 2019. godine - U Beogradu održan protest zbog crnogorskog zakona, vatrometom pogođena i oštećena zastava na Ambasadi Crne Gore u strogom centru grada;

- početkom januara 2020. godine počele su litije širom Crne Gore, kao vid protesta zbog zakona; Održavane su četvrtom i nedeljom do epidemije korona virusa, kada su vlasti donele zabranu javnih okupljanja;

- 2. januar 2020. godine - Navijači Crvene zvezde posle košarkaške utakmice došli do centra Beograda i održali protest ispred crnogorske ambasade. Ponovo je na meti bila zastava na zgradi Ambasade.

- 16. januar 2020. godine - Pravni zastupnici Mitropolije u Beogradu su objasnili razloge protivljenja Zakonu;

- 14. februar 2020. - početak dijaloga vlasti i predstavnika Mitropolije crnogorsko-primorske o zakonu;

- 22. februar 2020. - vlasti u Crnoj Gori iznose optužbe protiv Mitropolije za dug za porez;

- 12. maj 2020. godine - Litija u Nikšiću, uprkos zabrani, koju je prevodio vladika Joanikije i grupe sveštenika; Sveštenici su potom privedeni u policiju i zadržani u pritvoru 72 sata. Nakon puštanja, protiv njih je podignuta optužnica zbog ugrožavanja zdravlja građana.

- 14. maj 2020. godine - Premijer Crne Gore Duško Marković poručio da je zakon jednak za sve i da sveštenici i crkva ne mogu da budu iznad zakona.

- 18. maj 2020. godine - Milo Đukanović na dvogodišnjicu mandata predsednika održao govor u kojem je najavio stvaranje, odnosno "obnavljanje samostalne Pravoslavne crkve u Crnoj Gori".

- 20. maj 2020. godine - Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i patrijarh Irinej na zajedničkoj konferenciji za novinare osudili najave Mila Đukanovića o "samostalnoj Pravoslavnoj crkvi". Irinej čak uporedio Đukanovića sa ustaškim režimom u vreme Drugog svetskog rata.

- 21. maj 2020. godine - Proslava dana državnosti Crne Gore, gde je bilo javnih okupljanja, ali niko za to nije snosio odgovornost.

- 8. jun 2020. godine - Mitropolit Amfilohije najavljuje nastavak litija, uprkos tome što je na snazi i dalje zabrana javnog okupljanja. Dva dana kasnije, policija saopštava da neće dozvoliti okupljanja.

- 12. jun 2020. godine - Predsednik Vlade Crne Gore Duško Marković obelodanio je da je zajedno sa predsednikom Milom Đukanovićem razgovarao sa vladikama Amfilohijem i Joanikijem i da im je ponuđeno da Zakon privremeno bude stavljen van snage dok se ne izjasve Ustavni sud Crne Gore i Evropski sud za ljudska prava. Marković saopštio i da će litije ipak biti dozvoljene ali uz poštovanje svih zdravstvenih mera i preporuka.

- 12. jun 2020. godine - Mitropolija crnogorsko-primorska obrazložila zašto je odbila ponudu predsednika i premijera Crne Gore.

- 12. jun 2020. godine - Evropska komisija pozdravlja spremnost da se nastavi dijalog dve strane.

- 13. jun 2020. godine - Episkopski savet Crne Gore dao rok vlastima u Crnoj Gori da se do 12. jula izjasne o nastavku dijaloga, odnosno o predlogu crkve o izmenama Zakona o slobodi veroispovesti.

- 25. jun 2020. godine -Vlada Crne Gore ponovo je zabranila javna okupljanja, uključujući litije.

- 27. jun 2020. godine - Episkopski savet SPC u Crnoj Gori saopštio je da će poštovati nove mere crnogorskog Ministarstva zdravlja koje se odnose na zabranu verskih okupljanja.

- 20. i 21. jul 2020. godine - Nastavljeni razgovori ekspertskih timova Vlade Crne Gore i Mitropolije, ali su završeni bez pomaka.