U septembru prošle godine, dug je dostigao 20.000 milijardi dolara, dok se 20. januara iste godine, kada je Donald Tramp preuzeo funkciju predsednika, kretao oko 19.900 milijardi dolara.

To znači da sada praktično svaki Amerikanac, koga prdstavlja vlada, duguje po tom osnovu više od 64.000 dolara. Ako se pogledaju samo oni građani koji plaćaju porez kao poreski obveznici, cifre su još veće - 173.550 dolara "po glavi".

Američki predsednik Donald Tramp je tada obećao da će "u roku od osam godina eliminisati javni dug", da bi prošlog meseca omogućio vladi neograničeno zaduživanje do 1. marta 2019. godine, navodi Raša tudej.

Očekuje se i da će poreski rezovi, zbog propisa koje je Tramp doneo u korist bogataša, u iznosu od 1.500 milijardi dolara i dvogodišnji dogovor o budžetu koji je usvojio Kongres, doprineti povećanju budžetskog deficita a time i javnog duga SAD, ocenjuje RT.

Sjedinjene Američke Države su, jedine nakon Britanske imperije, stvorile sistem daceo svet plaća njihovo postojanje. Tako je danas obveznica američkog Trezora najpouzdaniji financijski instrument.

Ako bi se to prekinulo, SAD bi moraleda štampaju dolare, što bi izazvalo visoku inflaciju, ali i poljuljalo dolar kao valutu svetske rezerve. Vrednost dolara i sve imovine izražene u njemu u svetu bi dramatično pala i pogodila sve one koji američke obveznice drže kao rezerve. A njih nije malo.

Prema stanju u decembru 2017. godine, Kina je posedovala američke državne obveznice vredne 1.200 milijardi dolara, Japan 1.100 milijardi, Irska 326 milijardi, pa slede i Velika Britanija, Saudijska Arabija, Indija... sve do Rusije, koja ima državnih papira SAD za 100 milijardi dolara.