U rešenju o utvrđenom porezu koje građani dobijaju početkom godine stoje rokovi i iznosi za celu godinu po tromesečju.
Njih je potrebno platiti u roku od 45 dana od dana počеtka tromеsеčja. Tako ratе padaju uglavnom 15. u mеsеcu: fеbruaru, maju, avgustu i novеmbru.
Za nov stan od 50 kvadrata u Beogradu u prvoj zoni u proseku je potrebno izdvojiti 18.600 dinara za godišnji porez na imovinu.
"Ono što je bitno reći 50 posto poreza se plaća ako se koristi imovina, u odnosu na onu nekretninu koja se ne koristi. Porez na imovinu može platiti ili onaj koji koristi ili vlasnik, ali se gazda mora na kraju pobrinuti da porez bude izmiren", kaže za TV Prva ekonomista Milan Kovačević.
Mnogi građani ne znaju da postoje kazne ako ne plate na vreme porez.
Takvi dobiju opomenu s kamatom, koja je na godišnjem nivou nešto viša od 12 odsto. Za deset hiljada dinara poreza na imovinu ako kasnite moraćete da platite 634 dinara više. Ako okrenete glavu na drugu stranu, možete biti i kažnjeni i to najmanje 5.000 dinara.
Građani Srbije u svakom trenutku na internet-sajtu lokalne poreske administracije ili putem aplikacije za telefon mogu da saznaju iznos godišnjeg poreza. Međutim, stručnjaci smatraju da to nije najpouzdaniji način.
"Stalno se govori o tome kako će elektronika u tome pomoći, ali vi do sada ne možete znati koliko ste platili, koliko dugujete, da li ste napravili neku grešku", objašnjava Kovačević.
Zbog toga je i dalje najsigurnije to uraditi lično, u opštini na kojoj se nalazi vaša nepokretnost. Tamo porez na imovinu i plaćate. Sve ostale poreze i dalje plaćate kod poreske uprave Srbije.
Prema Zakonu o porezima na imovinu, ovaj porez plaća se: na nepokretnosti i to na pravo svojine na zemljištu površine preko 10 ari, pravo zakupa, odnosno korišćenja, stana ili kuće za stanovanje, konstituisano u korist fizičkog lica, kao i pravo korišćenja građevinskog zemljišta površine preko 10 ari u skladu sa zakonom kojim se uređuje pravni režim građevinskog zemljišta.
Osnov za naplatu poreza na imovinu je i pravo korišćenja nepokretnosti u javnoj svojini od strane imaoca ovog prava, korišćeenje nepokretnosti u javnoj svojini od strane korisnika nepokretnosti, u skladu sa zakonom kojim se uređuje javna svojina.
Poreski obveznici su i imaoci državine nepokretnosti na kojoj imalac prava svojine nije poznat ili nije određen, odnosno oni koji imaju državinu na javnoj nepokretnosti bez pravnog osnova, kao i lica koji ostvaruju pravo državine i korišćenje nepokretnosti po osnovu ugovora o finansijskom lizingu.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti