Posle još jednog dramatičnog prepodneva u fabrici Jura u Rači odlučeno je da će sutra biti nastavljena proizvodnja, ali u smanjenom kapacitetu od 40 odsto i uz angažovanje manjeg broja radnika, rečeno je za agenciju Beta u sindikatu Nezavisnost. Sličan program biće, po svemu sudeći, primenjen i u fabrici u Leskovcu, gde se takođe protestovalo.
Radnici su u Rači obustavili rad i tražili da se reši pitanje angažovanja tokom vanrednog stanja zbog rizika od korona virusa, i u krugu fabrike su čekali ishod razgovora komandanta opštinskog Kriznog štaba, predstavnika fabrike i sindikata, pošto su i juče odbili da rade zbog rizika zaraze korona virusom.
Od 1.200 radnika biće angažovano 420 radnika i to 220 u prvoj i 200 u drugoj smeni, a ovakav način rada važiće do kraja naredne sedmice.
Prema rečima predsednika sindikata Saše Markovića, smanjenje broja angažovanih radnika u vreme vanrednog stanja deo je mera koje je Jura prihvatila posle današnjeg razgovora menadžmenta sa predstavnicima opštinskog Kriznog štaba, Sindikata i Saveta radnika.
Marković kaže da su utvrđeni i u vreme korona virusa zdravstveno bezbedni uslovi za obavljanje organizovanog prevoza radnika do fabrike, kao i na radnom mestu, a sve zahvaljujući tome što je danas fabriku obišao i epidemiolog Instituta za javno zdravlje fabrici u Rači.
U autobusima koji prevoze radnike biće najviše njih 20. Maske i rukavice su obavezne za radnike od ulaska u autobus kao i na radnom mestu.
Na ulazu i izlazu iz fabrike biće postavljene dezinfekcione barijere, radnici će prilikom kretanja morati da drže propisanu distancu, o čemu će brinuti zaduženi iz kompanije.
Marković je rekao da će u proizvodnji raditi svaka druga traka, a broj radnika na traci biće prepolovljen u odnosu na dosadašnji, a time i obezbeđeno propisano rastojanje od najmanje metar i po do sledeće osobe.
Marković je rekao i da ima saznanja da jedan broj radnika ne želi da radi u vreme povećanog rizika od širenja korona virusa te su danas otvorili bolovanje. Ukoliko su za to imali osnova, tako su smanjili gubitak za 5% plate, pošto se na bolovanju dobija više nego na prinudnom odmoru (65%).
Radnici Jure u Rači su juče i danas odbili da rade i tražili su da kompanija reši problem angažovanja u proizvodnji u vreme vanrednog stanja zbog opasnosti od širenja zaraze korona virusom.
Predsednik sindikata "Nezavisnost" fabrike Saša Marković je rekao juče da je dotad proizvodnja bila organizovana tako da na traci od 25 do 30 metara radi 40 radnika, a sledeća traka je na rastojanju od oko metar", i da to nisu odgovarajući uslovi u vreme opasnosti od širenja korona virusa.
Radnici Jure trebalo je da juče da nastave redovnu proizvodnju posle plaćenog odsustva od 26. marta zbog pandemije korona virusa, ali su odbili da rade i vraćeni su kućama.
Iako je zatim, kako su mediji obevešteni iz fabrike, odlučeno da se ne radi i do kraja ove sedmice, juče po podne poslodavac je pozvao radnike da danas dođu na posao i rade uobičajeno.
U LESKOVCU ZBOR ISPRED FABRIKE
Oko 150 radnika Jure u Leskovcu jutros od 6.30 protestuje ispred fabrike i odbija da uđe u pogone zbog glasina da je više zaposlenih obolelo od virusa korone, a da je oko 200 u izolaciji zbog sumnje da ima taj virus.
Predstavnik sindikata Predrag Stojanović kazao je da radnici čekaju da im se obrati neko iz menadžmenta, ali da im se do 10 sati niko nije obratio.
"Radnici nisu hteli da uđu u fabriku, plaše se za svoje zdravlje. Imamo dvocifren broj zaraženih i trocifren broj izolovanih ljudi. Boje se i da putuju oragnizovanim prevozom", rekao je Beti Stojanović.
Oni će, kazao je, ostati ispred fabrike i sačekati drugu smenu.
"Ostaćemo sve dok nam se neko iz menadžmenta ne obrati", bio je izričit Stojanović.
Oko 10 sati radnicima u štrajku je stiglo saopštenje da "svi oni koji se boje za svoje zdravlje mogu ostati kod kuće i biće plaćeni shodno docnijim odlukama Vlade Srbije“.
Oni radnici koji prihvate posao "biće 100 odsto plaćeni, i biće u potpunosti ispoštovane preporuke o organizaciji posla i bezbednosti na radu od strane kriznog štaba i leskovačkog Zavoda za javno zdravlje upućene menadžmenntu ove kompanije u Leskovcu od pre par dana".
Juče je sa menadžemntom "Jure" razgovarao gradonačelnik Leskovca i komandant gradskog Kriznog štaba Goran Cvetanović, koji je doktor medicinskih nauka, sa predstavnicima republičkih inspekcija i policijom.
Dogovoreno je da se u Juri obavlja minimum procesa rada, odnosno 50 radnika na 5.000 metara kvadratnih, mada je od Korejaca traženo zatvaranje fabrike na dve nedelje, ali oni nisu pristali na taj predlog.
Prema navodima Stojanovića, najveći broj sumnjivih na koronu je iz trećeg pogona u okviru koga se nalazi i takozvana čista soba. Iz tog pogona sinoć je vraćena cela treća smena radnika.
"Iz tog pogona je i najveći broj izolovanih radnika", naglasio je Stojanović.
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!