• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Upozorenje iz Komore: Zidari će se vratiti u sivu zonu!

Izvor mondo.rs Izvor Beta

Dobar deo radnika u sektoru koji je u 2019. bio motor srpskog rasta, građevinarstvu, izostavljen je sa liste korisnika pomoći državnog ekonomskog paketa. Preti povratak u sivu zonu, upozoravaju iz Građevinske komore Srbije.

Potpredsednik Građevinske komore Srbije Goran Rodić rekao je danas da će građevinarstvo zapasti u još teži položaj jer je država iz pomoći preduzećima preko isplate tri minimalne zarade za radnike zbog štete, izazvane pandemijom virusa covid-19, isključila radnike u toj grani privrede koji su velikim delom angažovani preko ugovora o povremenim i privremenim (PP) poslovima.

Ministar finansija Siniša Mali rekao je krajem aprila da će pokušati da se vidi na koji način eventualno država može i tim građanima da pomogne.

Možda će vas zanimati

"Građevinske komora je pritiskom na male i srednje firme koje nemaju dugoročne ugovore o angažovanju uspela da ih privoli da radnike koje su zapošljavali na crno uposle preko ugovora o PP poslovima, a sada su isključeni iz državne pomoći", rekao je Rodić za Betu i dodao da nema precizne evidencije o broju takvih radnika, ali da ih je mnogo.

DRŽAVA KASNI SA PLAĆANJIMA

Rodić je rekao da je u građevinarstvu godinama problem kašnjenje u naplati obavljenog posla i da država i njena javna preduzeća i sada građevinskim kompanijama, među kojima je i najveća Štrabag, duguje oko dve milijarde dinara ili oko 160 miliona evra za održavanje puteva. Država, prema njegovim rečima nije ažurna ni u vraćanju akciza na gorivo utrošeno tokom radova, pa po tom osnovu građevinske kompanije potražuju četiri miliona evra.Građevinske firme su često, kako je rekao, prinuđene da zbog nemogućnosti naplate potraživanja, uzmu kredit od banaka da bi održavale likvidnost, pa im prihode 'jede' i kamata.

Ministar finansija Srbije Siniša Mali rekao je nedavno prilikom predstavljanja paketa mera da "je interesantno da nema velikog broja ljudi koji rade na osnovu ugovora o PP poslovima jer kada privatnici zapošljavanju, oni zapošljavanju ili za stalno ili ne zapošljavaju", a da se, prema njegovim informacijama, radnici na takve ugovore angažuju uglavnom u javnim preduzećima i javnoj upravi. ;

Rodić je rekao da će građevinske firme zbog teške situacije otpuštati radnike ili angažovati ponovo "na crno".

"Nedavno je u inostranstvo otišlo više desetina radnika, obučenih za montiranje skela, za industrijsku izolaciju gasovoda, keramičara, stolara i drugih zanimanja, odnosno deo i ono malo kvalitetne radne snage, pa će državu skupo koštati greška da ne pomogne opstanak i tih ljudi", rekao je on.

Poseban problem je to što je država dopustila da strane kompanije. koje su angažovane kao izvođači radova na velikim infrastrukturnim projektima, slabo plaćaju domaće firme koje angažuju kao podizvođače radova.

Istakao je da izvođači radova koji su dobili posao na tenderu ili dogovorom za sebe zadrže od 50 do 70 odsto cene posla, a podizvođačima pripadne ostatak.

Predsednika Sindikata putara Srbije Sonja Vukanović rekla je da su dugovi prema radnicima u putarskoj industriji veliki i "da se plaši da će se ponoviti 2013. godina" kada su zbog duga od 1,7 milijardi dinara organizovani veliki štrajkovi.

PROČITAJTE I OVO

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image