• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SRBI ČUVAJU NOVAC U DOBA KORONE VIŠE NEGO IKADA: Odlažu i dinare i devize, banke beleže rekordne štednje

Autor Dušan Ivković

Naša valuta za sada se ispostavila kao ispativija za štediše.

 srbi stede novac dinari evri rekordna stednja banke Izvor: Shutterstock

Dinarska i devizna štednja stanovništva Srbije nastavila je rast i tokom prošle godine dostižući rekordne nivoe i pored neizvesnosti izazvane pandemijom, saopštila je danas Narodna banka Srbije.

Dinarska štednja je na kraju 2020. godine premašila 93 milijarde dinara, a devizna je porasla na 11,4 milijarde evra, prema podacima centralne banke.

Možda će vas zanimati

Dinarska štednja je povećana više od pet puta u poslednjih osam godina, odnosno za čak 75,2 milijarde dinara u odnosu na kraj 2012. Pri tome, više od polovine ukupnog rasta, odnosno 42,9 milijarde dinara položeno je na štednju u poslednje tri godine, što potvrđuje da je makroekonomska stabilnost bila preduslov za sticanje i održavanje poverenja građana u domaću valutu, ističu iz NBS.

Devizna štednja je u istom periodu porasla za 38,2 procenta, sa nivoa od 8,3 milijarde evra koliko je iznosila krajem 2012. godine.

"Konstantni rast dinarske i devizne štednje u drugoj polovini 2020. ostvaruje se u uslovima ponovnog širenja epidemije, kao i smanjenja kamatnih stopa na oročene depozite stanovništva, što dokazuje poverenje građana u bankarski sistem", napominju iz NBS.

Takođe ukazuju na veću isplativost dinarske štednje u odnosu na deviznu, pri čemu ističu da dinarizacija finansijskog sistema Srbije ostaje strateško opredeljenje NBS.

Ispitivanje isplativosti štednje oročene na godinu dana i zanavljanje u periodu od osam godina, kako se dodaje, potvrdilo je da bi štediša koji je na štednju položio 100.000 dinara na kraju perioda oročenja, u decembru 2020, dobio preko 33.600 dinara više (približno 300 evra) od štediše koji je u istom periodu na deviznu štednju u evrima položio protivvrednost istog iznosa.

Pored toga oročavanje štednje na godinu dana, bez zanavljanja, u poslednjih osam godina bilo je isplativije u odnosu na deviznu štednju i to u čak u 98 odsto posmatranih godišnjih potperioda.

Tako je štediša koji je od decembra 2019. stavio na štednju 100.000 dinara dobio u decembru 2020. oko 1.900 dinara više (16 evra) nego štedišta koji je u istom periodu oročio evre u protivvrednosti 100.000 dinara.

Za depozite oročene na tri meseca, dinarska štednja je bila isplativija od štednje u evrima u preko 86 odsto posmatranih tromesečnih potperioda, a kod oročavanja štednje na dve godine, dinarska štednja je bila isplativija od štednje u evrima u svim posmatranim dvogodišnjim potperiodima oročenja.

Dakle, bez obzira na to koji je period oročavanja štednje u pitanju (kratkoročno ili dugoročno) važi isti zaključak - u prethodnih osam godina bilo je isplativije štedeti u dinarima, konstatuje NBS u saopštenju.

(Mondo/Tanjug)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Pročitajte i ovo

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Nebojša

Odakle pare za štednju,svi kukaju?Nije mi jasno,laže ovaj narod,opasno!

Mislimsvojomglavom

Laz kamate mizerne. Ljudi uzimaju novac iz banaka i kupuji nekretnine. Zato su cene kvadrata ovako visoke.

sasa

da imam sta da stedim, ne bih nikad ulozio ni u jednu valutu niti stednju. Pare se investiraju u niskorizicne vrednosne hartije ako neko ima sta da cuva. NBS nije finansijska vec politicka institucija i njoj treba verovati isto koliko i bilo kom politicaru

special image