• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ZA JEDAN AR NA ZLATIBORU I DO 100.000 EVRA! Jagma za placevima - nestaju šume i njive, a zgrade samo niču!

Autor Tamara Jovanović

U turističkom srcu planine više nema gde igla da padne od silnih apartmanskih zgrada.

 zlatibor naseljenost nekretnine plac kupovina gradnja cena Izvor: Rina

Masovna gradnja, odnosno širenje urbanog Zlatibora na sve četiri strane, dovela je do toga da se centrom najposećenije srpske planine više ne može nazvati samo područje u trouglu Hotel "Palisad" - pijaca - Specijalna bolnica "Čigota", odnosno širi potez oko Kraljevog trga i jezera.

Voljom prave jagme za ulaganje na Zlatiboru, doskorašnje livade u krugu od par kilometara od srca planine sada su obodna naselja, nekadašnja periferija postala je širi centar, a stari širi centar stopio se sa najstrožim centrom. Sve zato što u turističkom srcu planine više nema gde igla da padne od silnih apartmanskih zgrada.

Možda će vas zanimati

Ovde se ponegde da "iskopati" i poneki komad slobodnog placa, ali koji treba platiti džakovima novca - od 70 do 100 hiljada evra po aru, a mogu se naći i vikendice.

"Gradnja apartmanskih zgrada iz ekstra i prve građevinske zone stoga se prenela ka drugoj zoni, odnosno naseljima Palisad, Rasadnik, Đurkovac, Kamalj, Karaula, Zova. Obudojevica oko istoimenog skijališta tik pored centra je izgrađena, a sada je u fokusu investitora Obudojevica 2 prema fabrici za preradu otpadnih voda. U ovim naseljima koja se sada smatraju širim centrom ima slobodnih placeva i njihova cena se kreće 15-20 hiljada evra, "negde i jeftinije", rekli su u jednoj turističkoj agenciji na Zlatiboru.

Jedino područje u jezgru Zlatibora, koje je odolelo zgradama i kućama i koje je još onakvog kakvog su ga zapamtile stare razglednice, je šuma na padini iznad jezera ka Specijalnoj bolnici "Čitoga". Razlog je da urbanističkim aktima ovde nije dozvoljena gradnja. U suprutom, s obzirom na eksluzivnost lokacije, odavno bi i svaki kvadratni metar bio razgrabljen i izgrađen.

Periferno naselje Rujno, koje je bilo poznato po kućama starosedeoca, vikendicama, ali i zelenilu, dobilo je urbani izgled kao i većina drugih naselja. Ovaj deo planine sada se u žargonu zove "Zlatiborsko Dedinje" i u njemu niče apartmanski hotel sa 153 smart apartmana koji se gradi od prirodnih materijala.

Možda će vas zanimati

Njegovi investitori ga najavljuju kao najsavremeniji objekat ovakvog tipa na Zlatiboru. Levo od kružnog toka na ulasku u turistički centar do pre deset godina bile su nepregledne livade, na kojima je prvo niklo naselje "Jelena Anžujska", a zatim za njom mnoga druga koja se šire ka Potocima i Vranjevini.

"Ovo su nekada bila neprivlačna područja i za izletnike, kamoli investitore. A sad opšta jagma za gradnjom. U ovom potezu uglavnom dominiraju kuće sa dvorištima i parkinzima koje su mnogima sada privlačnije nego aparmani u zgradama. Više im prija ovde relativno blizu centra gde neće biti u strahu da će im sutra neka nova zgrada zakloniti pogled", priča meštanin ovog dela Zlatibora.

I lokacije podalje od onoga što se zvalo užim centrom, a koje nisu bile napadnute gradnjom, sada su na meti invesitora. Pre svega Gajevi ispod vrha Čigota, zatim Smiljanski zakosi i potez prema Oku gde se uglavnom grade kuće.

Gondola "podiže" i selo Ribnicu

Zlatiborska "Gold gondola" koja od turističkog naselja devet kilometara dugom trasom vodi ka Torniku, otvorila je novo poglavlje u istoriji turizma za Zlatibor.

Atrakcija koja je pre dva meseca puštena u rad dala je razvojnu šansu području ispod Tornika ka kome će se, prema planovima opštine Čajetina, širiti Zlatibor.

Ovaj projekat nazvan je "Zlatni grad", biće namenjen zdravstveno i sportsko rekreativnom turizmu, a njegovo sedište biće pojas oko jezera Ribnica gde se nalazi međustanica gondole.

"Želimo da rasteretimo sam centar Zlatibora i stvaranjem novog ambijenta turistima damo više mogućnosti. Turistima koji uživaju u skupocenim hotelima i sadržajima biće dostupni golf i sportski tereni, kao i sportska hala, ali ono što nas posebno raduje jesu zdravstvene klinike, i to je jedan potpuno nov vid turizma na Zlatiboru. Na ovom mestu neće biti mogućnosti individualne gradnje, već samo turistički objekti savremene i moderne gradnje za sve turiste koji dolaze prvenstveno da se zdravstveno oporave", izjavio je nedavno predsednik opštine Čajetina Milan Stamatović.

(Mondo/Blic)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Pročitajte i ovo

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Iki

Tu sigurno ima posla i te kakvog za poresku odmah mogu da primene zakon o poreklu imovine

Srbin

Ova naša duhovna sirotinja će uništiti sve. Bogataši na vlasti i njihovi prijatelji bi trebalo da reaguju i spreče ekološku katastrofu. Nekada se u odmaralista izvodila rekreativna nastava sa decom a dolazilo autobusima. Sada automobilima po 3000cc da bi se pokazivali. Izgradnja bez urbanističkog plana će nam doći glave. Turistička mesta se pretvaraju u naselja za provod. Valjda se i država pita za nešto. Zaštitimo bogatstva srbije od njenih neprijatelja.

Kratos

Pa nije ni cudo sto smo najzagadjenija drzava, nemamo nigde drvo...

special image