• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NE ŽELITE DA RADITE DO STAROSNE PENZIJE? Menjaju se uslovi za raniji odlazak a UMANJENJE može biti i do 20 odsto!

Autor Tamara Jovanović

Prevremena penzija je opcija koja u Srbiji postoji od januara 2015. godine i koristi je sve više ljudi, tako da brojka godišnje raste u proseku za oko 10.000. Krajem 2018. bilo je 28.000 korisnika, a već u julu 2019. čak 43.000.

 prevremena penzija srbija uslovi umanjenje  Izvor: Mondo/ Goran Sivački

Vlasti u Japanu planiraju da povećaju starosnu granicu za odlazak u penziju, sa 65 na 70 godina starosti. Ovu granicu poslednjih godina povećale su i mnoge druge zemlje, poput Srbije, Hrvatske, Crne Gore i Poljske. Takođe, u Velikoj Britaniji i Finskoj sada se u penziju ide sa 68 godina.

Penzijski sistemi se u celom svetu konstantno menjaju, ali ako ne želite da čekate da ispunite sve potrebne uslove ili jednostavno nemate snage da radite do 65. godine, sa koliko će, na primer, i žene ići u penziju od 2030. godine, ima rešenja i za to.

Prevremena penzija je mogućnost koju građani koriste iz različitih razloga, ali ta opcija ima i određenu cenu, a to je umanjenje od 0,34 odsto za svaki mesec prevremenog penzionisanja ili najviše 20,5 odsto od ukupne penzije.

Dakle, ako bi vam starosna penzija sa punim radnim stažom iznosila 35.000 dinara, a odlučite da se prevremeno penzionišete tri godine ranije, mesečni ček bi vam bio manji za oko 4.300 dinara, odnosno primali biste mesečno 30.700 dinara.

Možda će vas zanimati

Prevremena penzija je opcija koja u Srbiji postoji od januara 2015. godine i koristi je sve više ljudi, tako da brojka godišnje raste u proseku za oko 10.000. Krajem 2018. bilo je 28.000 korisnika, a već u julu 2019. čak 43.000.

Treba podsetiti da od 1. januara 2021. godine važe novi uslovi za odlazak u starosnu i prevremenu penziju. Granica za odlazak u starosnu penziju kod žena se pomera za dva meseca, pa će tako dame u 2021. godini u starosnu penziju moći da idu sa 63 godine i dva meseca života i najmanje 15 godina staža osiguranja.

Nova pravila za dame jesu i ukoliko žele da idu u prevremenu penziju. Za ovu godinu uslov je 39 godina i četiri meseca staža osiguranja i najmanje 58 godina i četiri meseca života.

Za muškarce će važiti isti uslovi kao i 2020. godine, dakle 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja, ali ima promena u ostvarivanju prava na prevremenu penziju. Oni su, naime, prošle godine u prevremenu penziju išli sa 40 godina staža osiguranja i najmanje 58 godina i četiri meseca života. Ove godine idu sa 40 godina staža osiguranja i najmanje 59 godina života.

Kako izračunati umanjenje?

Visina prevremene starosne penzije određuje se na isti način kao i iznos starosne penzije, s tim što se suma trajno umanjuje za 0,34 odsto za svaki mesec pre navršenih 65 godina života, a može se umanjiti najviše do 20,5 odsto.

Da bi osiguranik stekao pravo na starosnu penziju potrebno je da ispuni, istovremeno, uslove u pogledu godina života i staža osiguranja.

Pravo na prevremenu starosnu penziju osiguranik stiče kada navrši najmanje 40 godina staža osiguranja i najmanje 60 godina života. Ova odredba će se u potpunosti primenjivati tek od 2024. godine, jer je Zakonom propisan prelazni period u kome će se ti uslovi u pogledu navršenja potrebnih godina života uvoditi postupno.

Tako, recimo, u 2022. godini, muškarcima će za prevremenu penziju biti potrebno 40 godina staža i najmanje 59 godina i šest meseci života, a ženama 39 godina i osam meseci staža i najmanje 59 godina života.

U 2023. muškarcima će biti potrebno 40 godina staža i najmanje 60 godina života, a damama 40 godina staža i najmanje 59 godina i šest meseci života.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Pročitajte i ovo

Tagovi

Komentari 13

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Milica

Imam preko 30 godina staza 58 godina dali imam pravo na neku penziju posto niko vise ne prima starije osobe svi traže mlade ja imam samo kucu zidove ne mogu jesti ne radim pokušavala sam ali ne ide zdravstveni nisam dobro izlazila sam par puta na invalidski komisiju uvek su me odbili jer treba da se plati a ja nemam ni za dažbine struja voda a kamoli da dam za odlazak u invalidski ili bilo koju penziju molim odgovor

Misel

Ljudi moji kad dodjes u 60god bogami tesko a da nepricam i sa vise ko ima samo on zna kako mu je.

Tonka

Ma najbolje da radimo do 100 godina. A mladi pametni nek nam traze parce hleba po belom svetu.

special image