• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

DIVLJAJU CENE KVADRATA, ALI LAKO IH JE SPUSTITI - AKO ZNATE OVE CAKE! Jednostavan trik sa MASTILOM može da znači mnogo

 Tamara Sekulović
Autor Tamara Sekulović

Stanovi u Srbiji nikada nisu bili skuplji. U pojedinim delovima Beograda kvadrat košta i do 9.000 evra, po centralnim zonama u proseku oko 2.600, ali stručnjaci kažu da je cenu lako i spustiti. Kako tvrde, caka je nekoliko, samo ih treba znati.

Istina jeste da cenu uvek diktiraju ponuda i tražnja, i upravo taj odnos jeste i odgovor na pitanje otkud kontinuirani rast cene kvadrata koji već dugo gledamo. Tražnja jednostavno raste, građani stanove kupuju i za keš, ali i kredite koji nikada nisu bili jeftiniji, a to zajedno gura i ponudu, odnosno investitore koji grade sve više.

Ipak, razlika u kvalitetu gradnje postoji, a nisu ni svi investitori jednako ažurni u poštovanju različitih procesa gradnje. I tu upravo može i biti ključ za spuštanje cene kvadrata, kaže Goran Rodić iz Građevinske komore Srbije.

"Ponuda i potražnja diktira cenu, a kod nas je i lokacija uvek ključna. Ipak sa investitorom treba pregovarati i oko cene se pogađati", rekao je Rodić.

Možda će vas zanimati

Kako objašnjava, vrlo je važno pre nego se upustite u dublje pregovore oko cena proveriti dozvole. "Potom je potrebno proveriti kvalitet gradnje i standarde kakvi vam se prodaju i kako su navedeni u opisu i projektu. Pasoš energetske efikasnosti takođe može da vam uštedi velike pare, ali i instalacije, keramika, stolarija",  kaže Rodić i nastavlja:

"Ako sve nije onako kako vam se nudi onda spuštate cenu. I može to da ide i do 500 evra na 2.800. Jer nije isto da vam prodaju špansku keramiku, a zapravo nije ta. Okrenete pločicu pa na nju kapnete mastilo. Ako upije, bacajte! Ako ostane na površini, to je dobro ispečena i kvalitetna keramika", kaže Rodić.

Posmatrajući podatke od juna do septembra ove godine u Beogradu je zabeleženo najveće poskupljenje, i to u novogradnji - gotovo za trećinu, dok je u starogradnji poskupljenje u odnosu na treći kvartal 2019. godine bilo 19 odsto.

Cene stanova u Novom Sadu su veće od 19 do 23 procenata. U Nišu je novogradnja poskupela ѕa petinu, a starogradnja za čak 27 odsto. U Kragujevcu je ovog septembra stan u starogradnji bio skuplji za 14 odsto nego u isto vreme 2019. godine.

(Mondo/Blic)

Pročitajte i ovo

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Joseph

Vrh priča...

Bombon

Ovaj Rodić je izgubljen slučaj injegovi predlozi su daleka prošlost ko i on sam. Kako ćeš nekog naterati da ti spušta cenu 400-500 evra po kvadratu? Pa i taj treba nešto da radi ili posle opet kupi neku nekretninu. Ovaj Rodić je odavno zreo za penziju i da se ne petlja u moderan život i poslovanje, pošto su mu svi predlozi besmisleni. Čuj da pojeftine kvadrati, a građevinski materijal poskupeo 100% ! Kako onda stari stan da pojeftini, kad i taj prodavac opet treba da kupi neku nekretninu negde? Kako ako svoj stan da u pola cene ? Kvadrati divljaju i divljaće, jer je sada sigurnije imati stan nego gomilu papirnog novca koji u trenu može biti proglašen nevažećim. Evro recimo ! Ko stoji iza njega ? Dolar novac najzaduženije zemlje na svetu ? Rublja koju niko ne koristi ? Pa bolje kupiti stan ili zlato. Imaš opipljivo nešto što ne gubi vrednost za dan !

Pedja

Mogu ja kapnuti, ali doci ce poslije mene neko sto ga ne interesuje kapljanje. Velika je potraznja, to je problem.

special image