• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

KOLIKA ĆE VAM BITI PENZIJA U ODNOSU NA PLATU: Detaljna računica za sve zarade, evo koliko U DINAR možete da očekujete

 Nataša Petrović
Autor Nataša Petrović

Pogledajte koliku penziju možete da očekujete u odnosu na to kolika vam je plata!

 Baka drži prazan novčanik.jpg Izvor: marikun/Shutterstock.com

Koliko godina će biti potrebno za penzionisanje kroz deceniju-dve, hoćemo li doživeti penziju i kolika će ona biti? Ovo su danas vrlo česta pitanja, i među mlađom, ali i sredovečnom generacijom, a dilema dolazi iz više razloga: kako zbog kontinuiranog pomeranja starosne granice za penzionisanje, tako i zbog činjenice da se većina penzionera ne može pohvaliti visinom primanja, čak i pored toga da ona iz godine u godinu rastu.

Prosečna penzija u Srbiji danas je 31.000 dinara. Penzije su od januara ove godine uvećane za 5,5 odsto, i u skladu sa tim donosimo računicu na osnovu koje možete videti koliku penziju možete da očekujete. Uslov je da imate 40 godina staža i da tokom svih tih decenija radite na sličnom poslu odnosno poziciji.

Primeri govore da radnici koji su kroz život u proseku radili za neki minimalac, mogu da očekuju penziju od oko 18.000 dinara. Oni koji su zarađivali neki republički prosek od oko 60.000 do 70.000 dinara mogu da računaju na oko 33.000 dinara u proseku.

Plata u dinarima/Očekivana penzija posle 40 godina staža

  • 35.000 dinara 18.416 dinara
  • 45.000/ 23.678
  • 55.000/ 28.940
  • 70.000/ 36.833
  • 80.000/ 42.094
  • 90.000/ 47.356
  • 110.000/ 57.800
  • 130.000/ 68.403
  • 150.000/ 78.927
  • 180.000/ 94.712
  • 220.000/ 115.760

Fiskalni savet, koji je napravio ovu računicu penzija, nedavno je predstavio obimnu analizu u kojoj su između ostalog, predložili da PIO fond na svom sajtu, pored informacija o uplaćenim doprinosima, pruža i servise e-Penzija.

Možda će vas zanimati

"To bi zapravo predstavljalo projekciju koliku penziju svaki osiguranik moze da očekuje, a na osnovu do sada uplaćenih doprinosa, kao i projekciju kolika bi mu bila penzija ako do 65. godine nastavi da radi posao koji trenutno radi", kaže Nikola Altiparmakov, član Fiskalnog Saveta.

I ove godine novi uslovi za penzionisanje

Od 2022. važe nova pravila za penzionisanje žena, što znači da svaki zahtev koji dame podnesu ovih dana, ali i svih narednih zaključno sa ovom godinom, podleže novim, rigoroznijim uslovima. S druge strane, uslovi za odlazak u redovnu penziju za muškarace ostaju isti, ali to nije slučaj i kada govorimo o prevremenom penzionisanju.

Ove kalendarske godine, dame tako u starosnu penziju mogu sa 63 godine i četiri meseca života, umesto 63 godine i dva meseca, koliko je bilo potrebno da imaju za penzionisanje u 2021. godini. Potreban broj godina radnog staža ostaje isti i iznosi minimum 15 godina.

S druge strane, muškarci u starosnu penziju u narednoj godini idu po starom - sa 65 godina života i 15 godina staža upisanog u radnu knjižicu.

Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju izmenjen je 2014. godine. Od tada se za žene svake godine menjaju uslovi za penziju i to po pravilu da se starosna granica pomera u rasponu od dva do šest meseci godišnje. I tako sve do 2032. godine kada će dame moći da idu u penziju sa 65 godina starosti, godinu dana i deset meseci duže nego danas.

Uvećane penzije, inače, stižu počev od sledeće srede.

(MONDO/Blic)

Možda će vas zanimati

Tagovi

Komentari 42

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

NV

Nigde nepise dali je to boruto ili neto navedena Plata prilikom uporedjivanja sa mogucom penzijom.

Rale

Ovo je sramota! Narode...dokle? Trrba da fizikališeš za socijalu ceo radni vek i na kraju pravo u socijalu sa nemaš ni za hleb, a kamoli da se lečiš u našem " besplatnom" zdravstvu...

Marko

Penzije treba ograničiti. Najmanja da bude jednaka minimalnoj zaradi a najviša 100-150 posto minimalne zarade. Iskreno mnogi penzioneri primaju jako visoke penzije a mladi koji počinju samostalni život rade za minimalac. Naravno država bi trebala da donese socijalni program gde bi stari bili zdravstveno osigurani, a ostalo im je dovoljno za život, sa druge strane mladi bi imali veće zarade za podizanje dece. Naravno ovo bi bilo jednostavnije u socijalističkom sistemu primeniti, ali svakako bi bilo najpravednije. Mladi ne bi čekali da im stari daju novac a starima bi bilo za život, svi zadovoljni i novčano nezavisni.

special image