• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"UZDRŽITE SE SAD OD UZIMANJA KREDITA!" Profesor Hanić UPOZORIO građane, pa poručio: Ako ikako možete, bilo bi pametno!

Autor Jana Desovski

Profesor Hanić saglasio je da moramo biti strpljivi do kraja godine i prihvatiti ovako relativno visoke kamante stope.

 Hasan Hanić Izvor: YouTube/Al Jazeera Balkans

Profesor Beogradske bankarske akademije Hasan Hanić ocenio je da se približavamo gornjoj granici povećanja referentnih kamatnih stopa. Naglasio je da se već od septembra može očekivati blago povećanje rate, ali i da se nada da do tog povećanja može doći jednom ili dva puta, i to blago, do kraja godine.

"Lično mislim da se približavamo gornjoj granici povećanja referentnih kamatnih stopa", odgovorio je Hanić na pitanje gde vidi granicu povećanja kamatnih stopa i šta će biti sa ratama kredita. Podsetio je da, s obzirom na paritet kamatnih stopa, Evropska centralna banka sledi politku američke centralne banke, a mi sledimo Evropsku centralnu banku jer smo povezani sa zemljama evro zone i moramo takođe da pratimo tu politiku.

Dosadašnje povećanje referentne kamatne stope dalo je, kako je rekao, određeni efekat. Stopa inflacije u SAD je znatno opala kao i u zemljama evrozone, kod nas se znatno sporije smanjuje, ali je ocenjeno da su stope i dalje relativno visoke i da se sporo kreću ka referentnom okviru, koji je poželjan do kraja 2023. godine, rekao je Hanić.

"U tom smislu, imajući u vidu kumulativno dejstvo koje će se ispoljiti u narednom periodu, kao efekat ranijeg povećanja referente kamatne stope i sa druge strane procenjujući određene okolnosti i faktore koji utiču na ne baznu komponentu inflacije, lično ne očekujem da će doći, osim do jednog, eventulano dva puta povećanja referentnih kamatnih stopa i da to povećanje bude praktično najmanje moguće, a to je 25 baznih poena, odnosno 0,25 procenata", rekao je Hanić.

Naglasio je da moramo biti strpljivi do kraja godine i prihvatiti ovako relativno visoke kamante stope kod komercijalnih banaka i relativno visoke cene kredita, odnosno novca. Prema njegovim rečima, nažalost zbog razornih efekata inflacije i straha iz perioda velike ekonomske finsijske krize i SAD i Evropa, pa i mi smo u dobroj meri spremni da žrtvujemo ekonomski rast da bi savladali taj fenomen koji je u ekonomiji indikator da je privreda pregrejana, da treba da se hladi a najbolji lek za to je povećanje referentne kamatne stope, odnosno cene novca.

Na pitanje kako da se narod izbori sa tim, Hanić kaže da su projekcije bile optimistične. "Očekivalo se da će se mnogo ranije oboriti inflacija, da će to obaranje biti efikasnije i bržim tempom, ali se to nije dogodilo, zato centralnim bankama ostaje taj najmoćnija poluga a to je povećanje referentne stope", rekao je.

Što se tiče korisnika kredita, kada je reč o građanima, zavisi da li su koristili stambene kredite, indeksirane u evrima, da li se indeksiranje vrši tromesečno ili šetomesečno, već od septmbra se može očekivati blago povećanje rate, rekao je on i naglasio da se iskreno nada da do tog povećanja može doći jednom ili dva puta i to blago do kraja godine.

Ako bi tako ostalo, kaže da bi to oborilo tražnju za kreditima, čime bi se smanjila ne samo tražnja građana za kreditima, i preko toga usporila građevinska aktivnost koja je povezana sa desetinama drugih privrednih aktivnosti, već bi to uticalo nepovoljno na ekonomski rast. Prema njegovim rečima i tražnja za kreditima od preduzeća, firmi, kompanija bi bila usporena čime bi se usporila i invesiciona aktivnost bez koje nema ni rasta ni razvoja.

U tome i jeste, kako kaže umetnost, umeće kreatora monaterane ekonomske politike da odrede lekove u dozi koja će obezbediti kompromis između određenog nivoa inflacije sa jedne strane i stope ekonomskog rasta sa druge strane. "Očekujem da početkom 2024. možemo očekivati postepeno blago smanjivanje referentne a time i ostalih kamatnih stopa, jer je to zaista uslov bez koga se ne može ostvariti ekonomski rast, bez koga upadamo u novi krupan problem, jer nema novog zapošljavanja, opada životni standard, tako da uz određenu cenu koju plaćamo svi, a to je žrtva da podnesemo veći teret, veće troškove života, pa i pad realnih primanja, da bismo stvorili zdraviju osnovu za bolji život, brži ekonomski rast i standard...", naveo je Hanić.

Na pitanje šta bi rekao ako bi ga neko pitao za savet da li se sada kreditno zaduživati ili kako prevazići krizu, Hanić je rekao da bi građanima preporučio ako mogu da se uzdrže od uzimanja kredita da to učine, osim u slučaju ako postoji celovita kombinacija koja može da pokaže računicu da je korišćenje kredita dobro da bi se ostvarili drugi ciljevi. "Najbolje je biti oprezan", rekao je Hanić.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

01:09
"OVAJ KREDIT JE NAJTEŽE DA SE OTPLATI!" Stručnjak o promenljivim kamatama: Recesija je prisutna u najrazvijenijim zemljama
Izvor: Kurir televizija
Izvor: Kurir televizija

 (MONDO/021)

Pročitajte i ovo

Komentari 9

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Dragan

Ljudi da ne lazemo. Bnke zive od svih nas i najgori scenario za svaku banku je da im novac stoji i da se ne okrece. Ako banci pare stoje na racunu to je lose za banku. Kamate jesu visoke ali ako ste zaista reseni da uzmete kredit to Vam je kao na pijaci, cenkanje sa njima. Oni Vama 5 posto a vi njima 1 posto. Onda se negde nadjete i to je to. Sve je stvar dogovora. Meni je skoro stigao mail sa ponudm da uzmem 2 miliona dinara i da za 3 godine vratim 3.2 miliona i to sa fiksnom kamatnom stopom. To je 4% godisnje. To je ono ponuda iz prve gde sam siguran da to moze da se prepolovi kamata. Za stambene kredite je oko 1 cak i nize ali kad pgledate 25 godina otplate to je 25%. To jeste visoko ali opet ok. Banke deru na 100000 - 200000 dinara ali na vece cifre se cenjkas. Imao sam 2 puta tu situaciju gde sam za milion dinara za 3 godine vratio 67000 dinara kamate. E sada sto smo mi zemlja koja prima prosecno 40000-60000 dinara platu pa nam je sve skupo, to je druga prica.

uh

Stambeni kredit se uzima kada si u godinama da ti treba stan a ne kada je najpovoljninja situacija na trzistu kapitala. Tako da mladi bez straha u kredite ako ste spremni na rad i rizike koje zivot svakako nosi. Cekanje savrsenog momenta vas moze kostati potstanarskog statusa celoga zivota. Ne zivi se 300 godina da bi moga da cekas savrseni momenat. Upravo isplacujem 20-tu poslednju godinu najnepovoljnijeg stambenog kredita od 10% kamate. U konacnom zbiru i sa tom kamatom sam na dobitku. Druga tema je pljacka banaka i nestabilnost drzave koja za posledicu ima uzasni kreditni rejting nase zemlje. Svakako kada napravimo zaista ekonomskog tigra kamata ce nam biti od 2-3%. Do tada deco hrabro u zivot i ne slusajte mnogo mudrijase nego digitron u ruke pa izracunajte isplativost svoje investicije, nije kamata jedini parametar.

Qwerty

Ovaj je sa iveticem cuda cinio kada je praznjenje kase u agenciji za kradju depozita u pitanju.

special image