• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dugalić: Banke guše nenaplativi krediti

Generalni sekretar Udruženja banaka Srbije (UBS) Veroljub Dugalić zvrdi da je najveći problem domaćeg bankarskog sektora visok procenat nenaplativih kredita, čije je učešće u ukupnim kreditima oko 19 odsto.

To je najgori rezultat u Evropi, rekao je generalni sekretar Dugalić na 12. Ekonomskom samitu Republike Srbije napominjući da je učešće nenaplativih kredita kod privrede oko 23 odsto, a kod stanovništva je na jednocifrenom nivou.

Dugalić je naglasio da nenaplativi krediti stvaraju dvostruki trošak bankama " zbog rezervacija za te kredite i zbog nemogućnosti njihove naplate, ali da je dobro što je pokrivenost tih kredita, sa kašnjenjem u otplati većim od 90 dana, na nivou od 124 odsto.

Dugalić je naveo da su rezervacije za nenaplative kredite na nivou većem od četiri milijarde evra, što je, prema njemu, "mrtav kapital", a uz obavezne rezerve na izvore deviznog porekla, ta suma prelazi šest milijardi evra.

Imajući sve to u vidu, kao i da je kapital banaka pet milijardi evra, nemoguće je da kamatne stope na kredite budu niže, dodao je čelnik UBS.

Dugalić je naglasio da je adekvatnost kapitala u bankarskom sektoru Srbije na nivou od 17,2 odsto, što je verovatno najbolji podatak u Evropi i najbolji pokazatelj solidnosti i sigurnosti banaka u zemlji.

Dugalić je govoreći o strukturi kreditnih plasmana, naveo da 72 odsto ukupnih odlazi na privredu, a 28 odsto na kredite stanovništvu, pri čemu je najveći problem što je kašnjenje u otplati kod privrede znatno veće.
Prema Dugaliću, struktura depozita u 2011. je pokazala da je 28 odsto bilo u dinarima, a 72 odsto u drugim valutama, pre svega u evru, a polovinom ove godine procenat dinarskih depozita opao je na 21 odsto.

Dugalić je podsetio da u Srbiji sada postoje 33 banke i da očekuje dalji nastavak procesa njihovog pridruživanja i spajanja kao posledica konkurencije na tržištu.

(Tanjug Foto Fonet)

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Nebojsa

Uvek je neko drugi kriv a banke su "posteni"zelenasi!

bezkreditni

Najbolje je bilo kad je postojao samo dozvoljen minus, a i to je bilo po usima. A sada krediti u bankama i bez provera na 3 meseca da li je korisnik jos u radnom odnosu kao i kod prodavaca mobilnih gde je dovoljna samo licna karta, a nikog ne zanima od prodavaca da li korisnik moze to da prati. Pa svi zivite od kamata na neuplacene mesecne iznose. Kao u jednom primeru gde 20 godisnjak uzima sve i svasta (neradi nigde) i roditelje unistava sa racunima i kamata (uzima mobilne, tablet, kucne i lap top racunare. I vi se nesto zalite. sramota , sve su vam namestili da uzivate na muci naroda

Istina

I on sad nama kaze da zbog nenaplativosti kredita kamatne stope ne mogu da budu nize. Pa zasto bre ja kroz kamatu da placam kredite onih koji ne placaju??? Nije moj problem vas neuspesan plasman kredita. Luda drzava! A tako je svuda, mi koji placamo redovno grejanje placamo i za one koji ne placaju, isto i za komunalije, struju...

special image