"U svakom slučaju je situacija znato bolja nego što je predstavljaju 'dežurni kritičari'. Beležimo rast ekonomske i spoljnotrgovinske aktivnosti i kao rezultat toga prvi put u toku krize - pretežno zbog povećanog izvoza - u maju imamo suficit tekućeg platnog bilansa", rekla je Tabaković za "Kurir".

"Uspeli smo da očuvamo stabilnost finansijskog sistema, a inflacija  je na stabilnoj silaznoj putnji", navela je guverner NBS.

Prema njenim rečima, dinar je u poslednjih nešto više od mesec dana delio sudbinu gotovo svih valuta u regionu i slabio je, na primer, manje od turske lire i rumunskog leja, a nešto više od poljskog zlota i mađarske forinte.

Ona je rekla da su "kretanja na međunarodnim finansijskim tržištima i najave FED povećale uzdržanost investitora, što se negativno odrazilo na ulaganja u državne obveznice zemlja centralne i istočne Evrope i, posledično, na slabljenje njihovih valuta".

"U tom pogledu Srbija nije izuzetak, došlo je do povlačenja 'vrućeg' stranog kapitala iz državnih hartija od vrednosti, mada je u našem slučaju pojačanom oprezu investitora doprinela i nepovoljna ocena MMF o stanju srpskih finansija", kazala je Tabaković.

Ona je naglasila da je "iznošenje" deviza iz zemlje neodgovarajući  termin, "jer se, što je logično, radi o tome da firme i banke nastoje da izmire kreditne obaveze ili da ih smanje u situaciji kada se očekuje rast kamatnih stopa na međunarodnom finansijskom tržištu".

"Bitno je da proces razduživanja ide postepeno, jer će nam to omogućiti da bez problema izvršavamo svoje obaveze", navela je Tabaković.