U taj projekat, ostvaren u okviru Bio Sens centra Univerziteta u Novom Sadu, uloženo je tri miliona evra a finansijer je Evropska komisija, preko programa Ino Sens, saopšteno je na internet stranici pokrajinske vlade.

Zahvaljujući senzoru koji će se proizvoditi u Bio Sens centru poljoprivreda u našoj zemlji biće unapređena, istakao je Pajtić i napomenuo da će na taj način biti omogućeno precizno određivanje količine mineralnih đubriva za poljedine parcele, utvrđivanje vlažnosti zemljišta kao i koje je kulture na nekom zemljištu najbolje gajiti.

"Ovako visoka tehnologija jedinstvena je u Srbiji ali i u zemljama u region", naglasio je Pajtić i dodao da će ta nova tehnologija omogućiti da poljoprivreda u našoj zemlji bude efikasnija i produktivnija.

Bio Sens centar je međunarodno priznat multidisciplinarni naučno-istraživački centar i regionalni provajder naprednih informaciono-komunikacionih tehnologija za primene u preciznoj poljoprivredi, šumarstvu i zaštiti životne sredine.

Pokretanjem te nove linije za proizvodnju senzora ojačana je laboratorija za mikro i nano elaktroniku, po uzoru na vodeće svetske centre u toj oblasti.

Time je novosadski Bio Sens centar dobio naučnu infrastrukturu jedinstvenu u širem region, počevši od "čiste sobe" u kojoj se eksperimenti obavljaju pod posebnim uslovima, sa najsavremenijom opremom i mernim instrumentima najnovije generacije.

Istraživači mogu da rade naučna istraživanja na svetskom nivou i da svojim radom doprinesu razvoju i održivosti eko-inovacija u poljoprivredi i zaštiti životne sredine a nova oprema omogućiće im da ostvare značajne naučne prodore u oblasti senzora za primene u poljoprivredi i zaštiti životne sredine.

Koordinator Ino Sens projekta Vesna Crnojević Bengin istakla je da je Evropska komisija prepoznala Bio Sens centar kao "naučni svetionik u regionu" i da je zbog toga podržala njegov razvoj, kroz FP7 projekat Ino Sens.

Ona je napomenula da je Ino Sens najveći do sada finansiran projekat u Srbiji, iz Okvirnog programa 7 Evropske komisije.