"Politika" piše o tom obliku zapošljavanja, pri kom radnik kog primi agencija biva iznajmljivan drugim firmama kojima je potreban i gde onda provodi ceo radni dan.
Koliko god čudno delovalo, reč je o obliku zapošljavanja koji je po zakonu. Naime, Skupština Srbije je u februaru prošle godine usvojila Zakon o potvrđivanju konvencije Međunarodne organizacije rada o privatnim agencijama za zapošljavanje.
Time je ta kategorija postala deo našeg pravnog sistema.
Kako ovaj oblik posla živi u praksi (a tu je oko 50.000 slučajeva prema podacima sindikata) "Politika" je nekim od najvećih firmi u našoj zemlji poslala pitanja o saradnji sa agencijama za privremeno zaopošljavanje, kao i o tome da li su i koliko iznajmljeni radnici manje plaćeni od onih koji su u tim firmama zaposleni za stalno.
Pokazalo se da je reč o temi o kojoj se nerado govori, jer ni u jednoj firmi nisu mogli da daju precizan odgovor na to pitanje.
Iako je pitanje visine plate unutrašnje pitanje svake firme, pojedini zaposleni sa benzinskih pumpi, na primer, žale se da su plaćeni nešto više od 20.000 dinara, što je, tvrde znatno manje od kolega koji su tu ranije radili za stalno.
U jednoj od agencija koje se bave tim biznisom pod imenom "Men pauer" navode da u Srbiji imaju oko tridesetak klijenata i da je reč o internacionalnim kompanijama.
"Što se tiče naše kompanije i naših klijenata u 90 odsto slučajeva platni rang i svi drugi uslovi identični su za zaposlene koji su upućeni kod drugih poslodavaca sa uslovima inetrno zaposlenih kod njih", kaže Aleksandar Hangimana, direktor te kompanije za "Politiku".
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti