"Mnogo toga tek treba da počne da se primenjuje. Sada čekamo da vidimo kako će i koliko brzo teći primena zakona koji su usvojeni, i to će biti test za ovu Vladu",

istakao je Verheijen u intervjuu listu "Svedok".

Prema njegovoj oceni, ako iko ima mogućnost da ostvari nešto, uzimajući u obzir politički mandat, nivo popularnosti i još uvek značajan broj "bistrih umova" u Vladi - to je premijer Aleksandar Vučić, "i ne vidi razlog zašto ne bi uspeo".

Kao ključni problem i najveći izazov u predstojećem periodu Verhiejen je naveo neophodnost da se ubrza rešavanje statusa preduzeća u restrukturiranju, kao i gotovo 600 preduzeća koja se nalaze u portfoliju Agencije za privatizaciju.

"Čak se i strani investitori žale na nejednake uslove poslovanja zbog ovih preduzeća u restrukturiranju. Takođe smo zabrinuti i za ispumpavanje novca zbog tih preduzeća, kao i zbog novca koji je zarobljen zbog njih umesto da bude investiran drugde i da se stvara profit, rekao je on.

Verheijen je konstatovao da u Srbiji postoji problem sa stranim investicijama, sa fiskalnom odgovornošću, i sa cenom neiskorišćenih šansi.

"To su suviše veliki problemi da bi se ignorisali! Dakle, ne mislim da možete sprovesti reforme bez rešavanja pitanja preduzeća u restrukturiranju", naglasio je on.

Verheijen je dodao i da postoje firme kao što su Srbijagas, Elektroprivreda Srbije i druge, za koje takođe mora da se nađe bolje rešenje, ali da Svetska banka razume da je za to potrebno više vremena.

"Mora da se reši i pitanje visine plata i nivo zaposlenosti u javnom sektoru. Nebrojano puta smo rekli da nema prostora za usporavanje na tom planu. Fiskalni troškovi su previsoki, a javni sektor u Srbiji ne nudi kvalitet usluga koje građani zaslužuju", napomenuo je on.

Verheijen je rekao da bi premijeru Vučiću predložio da ubrza rešavanje pitanja društvenih preduzeća u restrukturiranju, a da ceni činjenicu da mu je Vlada pokazala plan rešavanja tog problema, "koji će u suštini trajati do kraja marta".

"Mi smo se nadali da će to biti rešeno do kraja decembra kako ne bi bilo fiskalnog troška u 2015. i kako bi se poslao jasan signal investitorima da će sve biti rešeno, da će biti stvoreni ravnopravni uslovi igre i povoljna klima za investicije. Savetovao bih premijeru da na tom polju vrlo brzo radi", poručio je on.

Verheijen smatra da je veoma važno objasniti građanima da, iako su smanjenje plata i broja zaposlenih težak problem za savladavanje, treba pogledati šta se dešava u svetu.

"Bilo je država koje su bile u sličnoj, ili goroj situaciji od Srbije i koje su morale da urade dvostruko ili trostruko više od onoga što se predlaže u Srbiji. Za svakog političara je teško da tako nešto sprovede, ali drugog puta nema", zaključio je on.