On je, obilazeći površinske kopove Baroševac Rudarskog basena Kolubara, rekao da je iz razgovora sa upravom u Kolubari dobio potvrdu za ono što je Ministarstvo procenilo, a to da daleko više treba ulagati u rudarski sektor.

"Mi ćemo prema planu poslovanja za 2016. godinu imati oko 140 miliona evra za investicije i održavanje, to jest remonte u Kolubari. Mislim da će to biti dobro uložen novac EPS u dalje osposobljavanje i jačanje rudarskog sektora", naglasio je Antić.

Ministar je ukazao da samo jedan "glodar" (mašina koja skida ugalj u površinskom kopu) proizvede 20 odsto uglja u Kolubari, a to kada se pretvori u električnu energiju, predstavlja 12 odsto srpske struje.

"Ta mašina zaslužuje da ima vrhunsko održavanje, remonte. Bezbednost i sigurnost našeg energetskog sektora zavisi upravo od nekoliko ovakvih mašina", podvukao je Antić dodajući da su planirane investicije znak sigurnosti da će energetski sistem biti u potpunosti stabilan.

Antić je, u izjavi novinarima, podsetio da je proteklih dana bila kompleksna situacija, sa veoma niskim temperaturama, praćenim vetrom, što je uslovilo visoku potrošnju, a samim tim i visoku proizvodnju električne energije.

"Ključan doprinos visokoj proizvodnji je dao termo sektor. Termoelektrane su proizvodile više od 80 procenata električne energije za potrebe građana Srbije, a sve te termoelektrane nahranio je naš rudarski sektor", podvukao je on.

Antić je s tim u vezi iskazao veliku zahvalnost u ime vlade i Ministarstva ljudima koji su u ekstremnim uslovima uradili veliki posao.

"U protekla tri dana u proseku je iz Kolubare prema TENT-u izvučeno oko 70.000 tona uglja dnevno. To su velike količine, iako ne maksimumi. Sa stabilizacijom vremenskih prilika vratićemo se maksimalnim količinama od 90.000 tona dnevno", kazao je on.

Antić je, kako je preneo, sa čelnim ljudima svih kopova u Kolubari definisao prioritete za dalje unapređenje proizvodnje, dati su odgovori na neka otvorena pitanja, koja su pre svega mučila radnike, a vezana su za brže sprovođenje javnih nabavki.