"Nije naš zadatak da zapošljavamo ljude već da stvorimo uslove da se oni zaposle", rekao je Vučić je na 24. Kopaonik biznis forum.

Naveo je da to bio i njegov odgovor ministarki građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorani Mihajlović koja mu je nakon što joj je čestitao Dan žena rekla da nije njen posao da prima čestitke već da zapošljava ljude.

Vučić je istakao da su porazni rezultati istraživanja koje je pokazalo da samo šest odsto ljudi u Srbiji misli da su oni odgovorni za traženje posla.

"To je porazno i zato još dugo nećemo moći da napravimo onako velike rezultate kakve bismo mi želeli", ocenio je premijer i dodao je dobro što stopa nezaposlenost u Srbiji prepolovljena i sada je oko 13 odsto.

MANJI POREZI I KVAZIPOREZI

Premijer Vučić izjavio je danas da će država u ovoj godini morati da "počisti" sve parafiskalne namete (opštinske takse, firmarine...) i poveća ulaganje u startapove kako bi podstakla preduzetnički duh, ali je istakao da on i dalje nije dovoljno razvijen, da nema dobrih projekata i da se na kraju uvek sve svede na "država je kriva".

Vučić je, odgovarajući na pitanja novinara na 24. Kopaonik biznis forumu, rekao da nisu tačne tvrdnje da preduzetništvo ne uspeva zbog visokih poreza, i naglasio da su porezi niži samo u dve zemlje - Makedoniji i Bugarskoj.

"Kada govorim o PDV-u, korporativnim taksama i ostalom, ti porezi su nešto niži ili isti kao kod nas samo u dve zemlje, u Bugarskoj i Makedoniji, dok svi ostali imaju značajno više poreske stope", rekao je Vučić.

Prema njegovim rečima u Srbiji je opterećenje na zarade 64 odsto, dok je u zemljama koje su ispred nas po BDP-u, poput Mađarske i Hrvatske, oni od 120 do 140 odsto.

"Naši porezi nisu visoki, ali ići ćemo na to da budu manji", poručio je premijer.

Kao glavni problem preduzetništva u Srbiji, Vučić je istakao nedovoljno razvijen preduzetnički duh i nedovoljno dobre projekte, ali i da je uprkos tome država spremna da joj propadne 70 odsto novca, ako 30 odsto uspe i preduzetnici naprave dobre firme.

"Zato smo i ušli u te projekte sa KfW-om (Nemačka razvojna banka) od oko pet miliona evra, i sa EBRD-om, gde ćemo ulaganje povećati sa pet na deset miliona evra. To su stvari koje pristojno radimo, ali to nije lako da se promeni, jer uvek na kraju dođete do toga da je država kriva", rekao je Vučić.

Odgovarajući na konstataciju novinara da je, uprkos izjavama o smanjenom deficitu, javna potrošnja i dalje visoka, Vučić je rekao da je deficit u Srbiji niži nego u 80 odsto zemalja u Evropskoj uniji, a ne samo od država u okruženju.

"Ako nije uspeh da smo po tom pitanju bolji od 80 odsto zemalja u EU... Ne možemo da se poredimo sa Nemačkom, koja ima suficit od 700 milijardi. Nemcima i Austrijancima kapa dole, a drugi, sa svima možemo da se merimo", rekao je Vučić.

On je pojasnio da, kada je reč o BDP-u i razvoju, Srbija zaostaje 100 godina za zapadnoevropskim državama, ali je poručio da ćemo ih pristizati "i to ubrzano".

"Rezultati koje imamo su bolji od dobrog dela mediteranskih zemalja, pa čak i od nekih srednjeevropskih", rekao je Vučić.

POTREBNA KOMPLETNA PROMENA OBRAZOVNOG SISTEMA

Premijer Srbije Aleksandar Vučić ocenio je danas da je Srbiji potrebna kompletna promena obrazovnog sistema, kao i dualni obrazovni sistem.

Premijer kaže da trenutno imamo 10 odsto manje đaka i studenata, a raste za 20 odsto broj nastavnog osoblja, na šta ukazuje Svetska banka.

"Nije normalno da postoji škola sa jednim učenikom, to ne postoji nigde. Postoje kombiji i autobusi koji će prevoziti te đake, i to će smanjiti troškove. Međutim kada krenemo u posao racionalizacije kažu da gasimo škole koje su radile stotinu godina", dodao je Vučić.

undefined kopaonik biznis forum

On je istakao da, kada se tog licemerja budemo oslobodili, da jedno pričamo između sebe i drugo za javnost, onda je moguće napredovati.

"Nama je potrebna kompletna promena obrazovanog sistema, dualno obrazovanje. Retke su srpske kompanije koje su ušle u projekat dualnog obrazovanja, koje time pokazuju da računaju na budućnost, da znaju koji im je tip radne snage potreban u budućnosti", rekao je premijer.

On je naglasio da nam je potrebno kvalitetnije i upotrebljivije znanje.

PREDUSLOV NAPRETKA - POLITIČKA STABILNOST REGIONA

Premijer Aleksandar Vučić izjavio je danas da očekuje dodatni priliv stranih investicija u Srbiju, ali da je za to potrebna i politička stabilnost u regionu.

"Potrebna nam je ne samo unutrašnja politička stabilnost, već i u regionu i daćemo sve od sebe, koliko je do nas, da to bude obezbeđeno", rekao je Vučić na Kopaonik biznis forumu.


To je, kako je rekao, veoma važna stvar i uslov za sve drugo što država želi i može da postigne.

"Ne pričaju na zapadu da je kriza u Makedoniji, nego da je kriza na Balkanu. Ne odgovara nam nijedno trvenje na Balkanu i zato je važno da očuvamo mir i stabilnost", poručio je Vučić.

Zato će, dodao je, i otići u Sarajevo, gde će učestvovati na sastanku premijera država Zapadnog Balkana, iako mu posle poslednjih trzavica zbog revizije tužbe za genocid, to nije prijatno.

"Ali računam da je bolje da razgovaramo sto godina sa nekim nego da ulazite u sukobe", kazao je

NAPREDUJEMO NA DUING BIZNIS LISTI ZA 15 MESTA

Premijer Aleksandar Vučić izjavio je danas da u ovoj godini očekuje napredak Srbije na Duing biznis listi Svetske banke za još deset do 15 mesta.

Vučić je, u obraćanju na 24. Kopaonik biznis forumu, rekao da je to zasluga reformi koje su počele posle 2014. i najtežih poplava koje su zadesile Srbiju u njenoj istoriji.

Pre toga, od 2008. do 2012. porastao je javni dug sa 28 na 56 odsto, što je moralo da bude zaustavljeno.

Kako je objasnio taj preokret koji, kako kaže, mnogi nisu očekivali, učinjen je donošenjem važnih zakona, poput Zakona o radu, ali i drugim teškom i nepopularnim merama koje su doprinele fiskalnoj stabilizaciji zemlje.

Mihajlović na Kopaniku: Infrastrukturni bum!

Prema njegovim rečima, javnost je bila protiv tih teških mera, a oni koji su znali da one moraju da se sprovodu, uglavnom su ćutali, sklanjali se i puštali nekog drugog da taj teret preuzme na sebe.

On je podsetio da je Srbija, zahvaljujući tim potezima, u poslednje dve godine napredovala za 44 mesta na Duing biznis listi Svetske banke.