Time je Saudijska Arabija zadržala poziciju vodećeg isporučioca nafte na tržište Kine, koja je najveći svetski uvoznik "crnog zlata"nafte, ocenjuje agencija Rojters.
Saudijski isporuke povećane su na 8,41 milion tona, ili za 1,98 miliona barela dnevno (bpd), u poređenju sa 1,74 miliona bpd u septembru i 1,12 miliona bpd u istom periodu prošle godine, pokazali su podaci kineske Carinske uprave.
Dve nove rafinerije, Hengli Petrokemikal i Džeđang Petrokemikal, najviše su doprinele povećanju kineskog uvoza nafte iz Saudijske Arabije.
Britanska agencija navodi i da napadi dronovima na saudijska postrojenja za preradu nafte 14. septembra nisu ograničili oktobarski protok nafte, jer je saudijska naftna komapnija Saudi Aramko iskoristila zalihe kako bi održala snabdevanje kupaca.
Kineska carinska služba, međutim, nije iznela podatke o uvozu nafte iz Venecuele, ali analitičari smatraju da je taj uvoz pao na nulu prošlog meseca jer su kupci prestali da kupuju naftu od tog južnoameričkog izvoznika usled sankcija koje su Karakasu uvele SAD, dodaje Rojters.
Uvoz iz Irana ostao je stabilan na 532.790 tona u oktobru, što je nešto niže u odnosu na 538.878 tona u septembru.
Kineske kupovine nafte od Malezije su u oktobru bile duplo veće u odnosu na prošlogodišnji nivo, dostigavši 1,95 miliona tona.
Uvoz američke nafte u oktobru je dostigao 908.422 tone, što je više u odnosu na 517.982 tone u septembru, dok je uvoz ruske nafte povećan na 6,97 miliona tona sa 6,31 miliona tona prethodnog meseca.