"Junajted grupa kupila je firmu Medija point od Dragana Ješića, koji je nesumnjivo jedan od glavnih igrača lidera SSP i koji je zahvaljujući njegovim javnim funkcijama redovno na tacni dobijao milionske poslove s gradom i državom - od javnih nabavki, prodaje oglasnog prostora do povlašćenih cena zakupa u Beogradu," piše "Kurir".
"Sve su vidljiviji tragovi lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa koji vode do Junajted grupe i njenog predsednika Dragana Šolaka. Dobar deo imetka koji je Đilas držao, tajno ili javno, provučen je kroz zamršenu šemu u ofšor zonama i na kraju završavao u rukama Šolaka i firmi s kojima je on povezan," piše list.
Krucijalni dokaz
"Posle Đilasove Dajrekt medije i poslovne zgrade njegove Multikom grupe, koje su na pomenut način prodate Junajted grupi, Kurir otkriva još jednu skrivenu transakciju između dvojice poslovnih ortaka i političkih saveznika. Slučaj prodaje Medija pointa još jedan je dokaz da su poslovne kombinacije Šolaka i Đilasa veoma razgranate i da čine bazu njihovog dila u politici.
Za razliku od Dajrekt medije i zgrade Multikoma u Antifašističke borbe na Novom Beogradu, veza Šolaka i Đilasa u preuzimanju Medija pointa je Dragan Ješić, formalni vlasnik ove firme, ali, što je još važnije, dugogodišnji poslovni ortak Dragana Đilasa. Istraživanje Kurira pokazuje da je Junajted medija, deo Junajted grupe, 2018. kupila još jednu firmu povezanu s Đilasom. Vlasnik Medija pointa u trenutku prodaje je Dragan Ješić, koji je nesumnjivi Đilasov igrač. Kad se analizira poslovanje različitih Ješićevih firmi, više je nego očigledno da je on, zahvaljujući javnim funkcijama Đilasa, maltene na tacni dobijao poslove s državom, od javnih nabavki, prodaje oglasnog prostora do povlašćenih cena zakupa u Beogradu," navodi "Kurir".
"Krucijalni dokaz da je Ješić sa svojim firmama bio samo paravan za Đilasove kombinacije je činjenica da je Ješićev potpis stajao na kupoprodajnom ugovoru kojim je tadašnji gradonačelnik Beograda kupio dupleks na Vračaru. Ješić je bio i direktor firme Šale (Chalet), koja je za Đilasa, odnosno njegove kompanije i agencije, nabavljala nekretnine po Beogradu. Jedna od njih je bila vila na Senjaku, koju je platio oko milion evra. Šale je 2013. postao vlasništvo Multikom grupe, u kojoj Đilas zvanično ima 25 odsto vlasništva. Ješića je na direktorskom mestu nasledila Đilasova desna ruka Jadranka Drinić. Firma je u međuvremenu promenila naziv u Komiti rijal estejt (Comity real estate) i direktor firme je Gojko Đilas, brat lidera SSP.
Najveću bahatost Đilas i Ješić pokazuju prilikom nabavke opreme za komunalnu policiju od 2010. do 2012. Iz dokumentacije se vidi da je tadašnji gradonačelnik prestonice bez javne nabavke nabacio svom ortaku, odnosno firmi Pampero, koja je u vlasništvu Ješića i Zorana Stojisavljevića, posao od 53,4 miliona dinara. Usitnjavanjem nabavke, Grad Beograd je namerno izbegao javni poziv, pa je direktnom pogodbom sa ovom firmom sklopio devet ugovora i šest narudžbenica. Cena opreme je najblaže rečeno prenaduvana, pa je Grad par rukavica plaćao skoro 4.000 dinara, majice s kratkim rukavima 3.000, letnje pantalone 4.300, dok je za par čizama dato više od 7.000, a za jakne skoro 18.000 dinara. Pampero je imao i druge povlastice tokom vlasti Đilasa, pa nije plaćao zakup za poslovni prostor dok je ovaj bio prvi čovek Beograda, a dok je bio ministar za NIP, ovoj firmi je obezbedio povoljan zakup," navodi list.
Postavlja se pitanje da li će posle brojnih dokaza koje je Kurir u proteklih nekoliko dana izneo o sumnjivim poslovnim transakcijama između Dragana Đilasa i Dragana Šolaka tužilaštvo reagovati ili će država i dalje da ćuti.
Postavlja se pitanje i za koliko je zaista prodata Dajrekt medija, jer je, prema podacima do kojih je list došao, vrednost kompanije u trenutku prodaje bila znatno veća.
"Zbog toga je i nejasno da li je suma od oko 17,7 miliona evra, koju je Đilas navodno dobio za Dajrekt mediju, sav novac koji je primio i da li je razlika između plaćene i stvarne tržišne cene nadomeštena na neki drugi način, ili je Đilas ostao u vlasničkoj strukturi Dajrekt medije kao prikriveni vlasnik. Kako smo već pisali, Dajrekt mediju je formalno kupio bugarski biznismen Krasimir Petrov Gergov, ali je novac za to dao zapravo Šolak, odnosno njegovi ljudi sakriveni iza čitave mreže ofšor firmi."
Junajted grupa ni u četvrtak nije odgovarala na pitanja "Kurira" o povezanosti Đilasa s firmom koja je ušla u njen portfolio. Pitanja lideru SSP o njegovim vezama s Ješićem takođe su ostala bez odgovora, a list je pokušao da kontaktira i s Ješićem, ali bez uspeha.
"Zanimljivo je da je Junajted medija kupila Medija point gotovo istovremeno kad je preuzela Dajrekt mediju. Ovo se navodi i u rešenju Komisije za zaštitu konkurencije, kojim se Junajted mediji 21. avgusta 2018. odobrava koncentracija nastala ovom kupovinom."
"Pred Komisijom je u toku postupak po prijavi koncentracije kojom Junajted medija stiče kontrolu nad Dajrekt medijom... Iako društvo Dajrekt medija nije učesnik u koncentraciji Junajted medija / Medija point, Komisija je imala u vidu i njegovo prisustvo na utvrđenom relevantnom tržištu," navodi se u obrazloženju Komisije.
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!