Vladu će činiti Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo finansija i privrede, Ministarstvo spoljnih poslova, Ministarstvo odbrane, Ministarstvo regionalnog razvoja i lokalne samouprave, Ministarstvo saobraćaja i Ministarstvo građevinarstva i urbanizma.

Predviđeno je i Ministarstvo pravde i državne uprave, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo energetike, razvoja i zaštite životne sredine, kao i Ministarstvo kulture i informisanja.

Buduća vlada imaće i Ministarstvo prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja, Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike, Ministarstvo omladine i sporta i Ministarstvo spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija.

U predlogu zakona navodi se da će za obavljanje poslova u vezi sa pitanjima od značaja za Autonomnu pokrajinu Kosovo i Metohija, ljudska i manjinska prava, crkve i verske zajednice i dijasporu Vlada osnovati posebne službe.

Zakonom je predviđeno i postojanje posebnih organizacija među kojima su Republički sekretarijat za zakonodavstvo, Republička direkcija za robne rezerve, Republički zavod za statistiku, Republički hidrometeorološki zavod i Republički geodetski zavod.

Predviđeno je i postojanje Republičke direkcija za imovinu Republike Srbije, Centra za razminiranje, Zavoda za intelektualnu svojinu i Zavoda za socijalno osiguranje.

Kako je navedeno, ministarstva će uskladiti pravilnike o unutrašnjem uređenju i sistematizaciji radnih mesta sa odredbama ovog zakona u roku od 30 dana od dana njegovog stupanja na snagu.

U Predlogu zakona u delu o zajedničkim poslovima ministarstava piše da ministarstva u okviru svog delokruga ostvaruju međunarodnu saradnju i staraju se o njenom unapređenju i obezbeđuju usklađivanja propisa sa pravom Evropske unije.

Predlaže se da zakon stupi na snagu danom objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", kako bi se pristupilo izboru vlade i time stvorili uslovi za njen rad u punom kapacitetu odmah po usvajanju ovog zakona.

Stupanjem na snagu tog zakona prestaje da radi pet ministarstva: Ministarstvo za ekonomiju i regionalni razvoj, Ministarstvo za infrastrukturu i energetiku, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu, Ministarstvo za Kosovo i Metohiju i Ministarstvo vera i dijaspore.

U Skupštinsku proceduru stigao je i Predlog dopuna Zakona o Vladi Srbije kojim se, kako je obrazloženo, odgovornost Vlade proširuje i na rad imalaca javnih ovlašćenja na nivou Republike, što je bitno jer je veliki deo poslova i ovlašćenja državne uprave zakonima prenet javnim agencijama i drugim imaocima javnih ovlašćenja na nivou Republike.

Grupa od 126 poslanika uputila je danas Skupštini Srbije i Predlog izmena Zakona o osnovama uređenja službi bezbednosti, kojim je predviđeno da sekretara Saveta za nacionalnu bezbednost imenuje i razrešava predsednik Republike.

Kako se navodi na sajtu parlamenta, predlagači su u obrazloženju izmena Zakona podsetili da je prema sadašnjim rešenjima sekretar Saveta istovremeno i šef kabineta predsednika Republike i da nema prava odlučivanja.

"Postojeće zakonsko rešenje ne vodi nužnoj profesionalizaciji i nužnom razdvajanju najodgovornijih funkcionera Republike i rukovodioca odgovarajućih službi od lica koje imaju definisan upravno-organizacijsko-funkcionalni položaj u generalnom sekretarijatu predsednika Republike", naveli su predlagači.

Predloženom izmenom, kako je ocenjeno, proširuje se prostor demokratske civilne kontole, jer sekretara Saveta imenuje i razrešava predsednik Republike, što je adekvatno rešenju sadržanom u Zakonu o predsedniku Repunlike.

Izmene su upućene Skupštini na usvajanje po hitnom postupku.

Vršilac dužnosti predsednika Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić juče je najavio da bi poslanici o izmenama Zakona mogli da počnu raspravu u utorak, 25. jula, nakon razmatranja zakona o ministarstvima i o vladi.

Vučić je ranije izjavio da bi želeo da se bavi borbom protiv korupcije i kriminala i odbranom i bezbednošću.

(agencije/MONDO)