Sednica na kojoj će poslanici glasati počinje u 10 sati.

Na izmene Zakona o radu uloženo je 168, a na izmene Zakona o PIO 13 amandmana. Vlada je prihvatila tri amandmana na izmene Zakona o radu i dva na izmene Zakona o PIO.

Tokom rasprave, ministar za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja Aleksandar Vulin rekao je da će predloženim odredbama radnici biti mnogo bolje zaštićeni, u čemu će aktivniju i značajniju ulogu nego do sada imati i inspekcija.

Postojaći ugovori će biti čuvani na određenom mestu i samom činjenicom da će inspektor moći kroz centralni registar odmah da se upozna sa tim da li je radnik prijavljen ili ne, značajno će biti smanjena mogućnost zloupotrebe, rekao je pored ostalog Vulin.

Opozicija je nastavila da kritikuje predložena rešenja, naglašavajući da usvajanje tih izmena neće omogućiti novo zapošlajvanje i privlačenjw stranih investicija.

Izmene Zakonu o radu predviđaju pravo na naknadu po osnovu minulog rada od 0,4 odsto po godini rada kod aktuelnog poslodavca.

Naknada zbog otkaza dobijenog kao tehnološki višak iznosiće minimum zbir trećine zarade zaposlenog za svaku navršenu godinu rada kod aktuelnog poslodavca.

Otpremnina zbog odlaska u penziju iznosiće dve prosečne plate zaposlenog, a ne tri kao do sada, zaposleni će imati pravo na naknadu za noćni rad od 26 odsto, ali ne i za smenski rad.

Izmene Zakona predivđaju i da radni odnos na određeno vreme može da traje dve, umesto kao do sada godinu dana, kao i da zaposleni pravo na korišćenje godišnjeg odmora dobija posle mesec dana neprekidnog rada, a ne, kao do sada, posle šest meseci.

Nova rešenja predviđaju i gubljenje prava na naknadu za neiskorišćen godišnji odmor, izuzev ako zaposleni dobije otkaz.

Ubuduće će zaposleni imati manji broj dana plaćenog odsustva, umesto sedam sada će dobijati pet za venčanje, porođaj supruge, teške bolesti članova porodice ili njihovu smrt, a za dobrovoljno davanje krvi dva slobodna dana.

Tokom godišnjeg odmora zaposleni ima pravo na osnovnu zaradu uvećanu za minuli rad tokom tog meseca, a ne kao do sada na prosek svoje zarade iz prethodna tri meseca. Imaće i pravo na 60 odsto osnovne zarade uvećane za minuli rad, a ne kao do sada na prosek svoje zarade iz prethodna tri meseca.

Kada je reč o izmenama Zakona o PIO, one predviđaju, pored ostalog, da se od januara 2015. na svakih šest meseci povećava starosna granica za odlazak žena u penziju, kako bi 2032. ona bila 65. godina i izjednačila sa uslovima za muškarce. Minimalan staž je 15 godina.

Prevremenu starosnu penziju mogu da koriste svi koji imaju 40 godina staža, od 2023. u prevremenu penziju mogu da odu muškarci stari 60 godina i žene sa 59,6 godina.

Za nedostajuće godine života plaćaće se penali 0,34 odsto mesečno. Penzija po tom osnovu može da se umanji maksimalno 20,4 odsto.

Žena koja je rodila jedno dete ima pravo na dodatnih šest meseci staža, a sa dvoje dece - godinu, dok će žena koja je rodila troje i više dece imati pravo na dodatni staž od dve godine.

Poslanici Demokratske stranke, Nove demokratske stranke i Nove stranke najavili su da neće glasati za izmene i dopune Zakona o radu.

Šef poslaničke grupe Demokratske stranke Borislav Stefanović rekao je novinarima u Skupštini Srbije u pauzama nastavka sednice na kom se razpravlja o tom zakonu, da u "ključnim, problematičnim tačkama Predloga Zakona o radu Aleksandra Vučića apsolutno nema ni jedne tačke koja je povoljnija u odnosu na takozvani Đinđićev Zakon o radu".

Ovo je bio organizovan pokušaj spina SNS, koji je podržan od liberalne javosti u Srbiji, ali činjenice su takve da novi Zakon o radu omogućava poslodavcu da raskine ugovor o radu kada njemu to odgovara, nema zaštite za porodilje, trudnice i osobe sa invaliditetom, može da ih otpusti kada njemu to odgovara, rekao je Stefanović u Skupštini isprred koje se održavao veliki protest srpskih sindikata.

On je dodao da su i pitanja koja se odnose na minuli rad nepovoljna za zaposlene, zato što će svaki zaposleni, da bi dobio 0,4 odsto u odnosu na osnovicu, gledati da ostane kod poslednjeg poslodavca, čime se ubija dinamičnost na tržištu rada.

Ljudi koji hoće da zadrže radno mesto grčevito će da ga drže, a mladi koji nemaju minuli rada biće u izrazito nepovoljnom položaju, jer neće imati mogućnost da im se plata poveća, istakao je Stefanović i dodao da je ovaj Zakon isključivo u korist poslodavaca i najbogatijih u Srbiji.

On je istakao da će odredbama ovog Zakona svim zaposlenim u Srbiji biti smanjene plate od 10 do 20 odsto, čime će biti smanjene uplate u penzione i fondove zdravstvene zaštite.

Šef poslaničke grupe Nove demokratske stranke Marko Đurišić rekao je da je od 25 amandmana koje je podnela ova poslanička grupa usvojen samo jedan, koji je tehničkog karaktera i najavio da neće podržati izmene i dopune Zakona o radu.

Žao nam je što je propuštena prilika da se izmene i dopune Zakona poboljšaju, pre svega u interesu građana Srbije koji ovim rešenjima neće moći do kraja da ostvare svoje pravo na rad, rekao je Đurišić.

  On je dodao da ovakav Zakon neće dovesti do novog zapošljavanja, stranih investicija i promene ekonomskog ambijenta u Srbiji.

Predsednik Nove stranke Zoran Živković rekao je da neće glasati za ovaj Zakon zato što on, pored nekoliko dobrih, ima masu loših promena i izmena nekih članova koji su potpuno besmisleni, koji ugrožavaju prava radnika, a ne daju nikakavu povoljnost poslodavcima.

Izmena Zakona o radu ima za cilj da se pokaže da se nešto radi u toj oblast, a to neće dovesti ni do većeg zapošljavanja bilo koje društvene grupe, ni do većih investicija i fiskalne stabilnosti, ocenio je Živković.

ZAKON NIJE "MIŠKOVIĆEV"

"Laž je da smo tražili podršku Miroslava Miškovića i Delte za ove izmene zakona o radu, laž je da nam je takva podrška trebala, ali je istina da ste za Miroslava Miškovića kada ste vi vršili vlast pravili zakone da bi on postajao bogatiji i da bi postao gospodar Srbije", poručio je danas iz skupštinskih klupa šef poslaničke grupe SNS Zoran Babić.

Babić je u parlamentu u raspravi o amandmanima na izmene Zakona o radu, na opasku opozicije da su izmene zakona o radu dobile podršku Delta kompanije, rekao da ta partija nije tražila podršku pojedinaca već Unije poslodavaca Srbije, sindikata i "onih koji ste vi ostavili bez posla".

"Oni koij su se ogrešili o zakon u periodu kada ste vi vršili vlast gospodine (Janko) Veselinoviću (NDS), u vremenu SNS, čije ste ime sa šapatom govorili, idu na optuženičku klupu, ma koliko veliki i silni bili", poručio je Babić i zaključio:"Taj tajkun je pravio vase vlade".

U raspravu se uključio i ministar za rad Aleksandar Vulin koji je rekao da ne može da se otrgne utisku da u parlamentu dominira politikanstvo, a ne zakon.

"Vrlo sam šokiran da bilo koja frakcija DS sada sme da izgovori ime Miroslav Mišković, to nikada nije bilo dozvoljeno, to je velika demokratizacija u našem društvu, nekad se sa puno pijeteta govorilo o tom čoveku", prokomentarisao je Vulin.

Taj čovek, kako je rekao, je pre dve godine upoznao zatvor upravo zbog stvari koje je radio za vreme vlasti frakcija DS, a ako je Delta podržala zakon, odlično i baš mi je drago.

"Nije mi jasno odakle toliko gađenje prema jučerašnjim saborcima i prema svakom ko zapošljava nekog u ovoj zemlji", upitao je Vulin.