• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

TRGOVCI SMRĆU: Od top 10 sedam iz EU, Rusija opada

Izvor Tanjug

Među deset najvećih izvoznika oružja u svetu od 2014. do 2018. godine nalazi se sedam evropskih država, pokazuju podaci Međunarodnog instituta za mirovne studije iz Stokholma (SIPRI).

  Izvoznici oružja - Sedam država EU među 10 najvećih Izvor: MONDO arhiva
Ilustracija
Izvor: MONDO arhiva

Prvo mesto, kao i u prethodnim istraživanjima, zauzimaju SAD, ali su među pet najvećih izvoznika u svetu, a koji zajedno izvoze oko 75 odsto oružja: Rusija, Francuska i Nemačka, prenosi Juronjuz.

Zlatni klijent - Saudijci

Sa druge strane, izvoz oružja iz država zapadne Evrope na Bliski Istok značajno je porastao od 2009. godine. Francuska je izvezla 261 odsto više oružja na Bliski Istok, a prati je Nemačka sa povećanjem izvoza u visini od 125 odsto. Italija beleži nešto manji rast izvoza u region, sa 75 odsto, dok je Britanija na četvrtom mestu među državama zapadne Evrope po rastu izvoza prema Bliskom Istoku sa 30 odsto. Razlog za to je, kako navodi Juronjuz, činjenica da je Saudijska Arabija najveći uvoznik oružja na svetu, kao i ključni klijent za mnoge države, pogotovo za Francusku, Britaniju, Španiju i Švedsku.

Među neprikosnovene Amerikance i brojne Evropljana, na četvrto mestu se ugurala Kina.

I ostatak liste drže Evropljani - Velika Britanija, Španija, Italija i Holandija, kao deseta. I tu ima samo jedna uljez - Izrael, na mestu broj osam.

Već i na prve podatke o ovoj "trgovini smrću", mnogo se jasnije sagledava geopolitička situacija u današnjem svetu, i odluke "ko je za koga".

Rusija se nalazi na drugom mestu trgovaca ali je zabeležila pad izvoza u visini od 17 odsto, dok je Francuska zabeležila ogroman skok od 43 odsto, navodi Juronjuz.

Prema podacima SIPRI-ja, pad izvoza Rusije može se objasniti činjenicom da je znatno opala potražnja dva najveća klijenta - Indije i Venecuele. Izvoz ruskog oružja u Venecuelu, koju drma velika politička kriza koja bi mogla da se izrodi u građanski rat, opao je za 96 odsto od 2009. godine.

SIPRI ukazuje da su evropske države smanjile uvoz oružja za 13 odsto zbog dugotrajnih efekata globalne ekonomske krize.

Kako trgujemo oružjem: Rusi nama, mi Amerikancima

Uprkos efektima krize, pojedine države, uključujući Norvešku, pojačavaju svoje arsenale zbog "rastućih tenzija" sa Rusijom.

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Potencio zahebant

Što bi Rusi prodali Vulinu S-400 kad ga nemože nositi kući na Vikend

Ja

Samo bih dodao, da Saudijska Arabija uvozi mnogo oruzja za razvoj sopstvene demokratije, a ne u regionu, kao sto bi mnogi pomislili.

Potencio zahebant

@Ja Pa naravno čuvaju naftu,a naš Vulin pet dana u vojsku a deset na vikend,a vojni rok mu (15)dana???

special image