Zakon o klimi određuje pravac kretanja za sve politike EU i omogućava transparentnost i predvidljivost za javne organe, preduzeća i građane.

"Ovaj zakon o klimi postaviće kamen temeljac u Evropi kao lidera na globalnom nivou", izjavila je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.

EU bi do 2050. godine trebalo bi da postigne “klimatski neutralnu" ekonomiju, što znači da bi emisija ugljen-dioksida i drugih gasova štetnih za klimu trebalo da bude jednaka nuli.

Da bi postigla taj cilj Evropska komisija je najavila da će posle sveobuhvatne procene rezultata 2030. godine predložiti novi cilj smanjenja emisije štetnih gasova i predložiti dopunu zakona o klimi.

Ovu tačku su kritikovali klimatski aktivisti, koji tvrde da odlaganje nadograđenog cilja 2030. godine šteti kredibilitetu EU u borbi protiv klimatskih promena.

Komisija je samo navela da će do septembra predstaviti "odgovorni" plan o tome kako da podigne svoj trenutni cilj 2030. smanjenja gasova sa efektom staklene bašte za 40% sa nivoa iz 1990. na "najmanje 50% i prema 55%."

Klimatska aktivistkinja Greta Tunberg koja je prisustvovala raspravama o klimi sa evropskim komesarima, odbacila je predloženi zakon.

Tunberg (17) je poslanicima Evropskog parlamenta u Briselu rekla da mere predviđene "Evropskim zelenim dogovorom" daju svetu "mnogo manje od 50 odsto šansi" da ograniči globalno zagrevanje na 1,5 stepeni.

"Priznajete da odustajete i od Pariskog sporazuma, i od svojih obećanja, i od toga da uradite šta možete da biste obezbedili sigurnu budućnost svojoj deci. Ovaj zakon o klimi je predaja. Priroda ne pregovara, i ne možete da sklapate sporazume sa fizikom", rekla je Tunberg u govoru evroposlanicima, prenosi portal euronews.com.