Evropska unija, ali i evropske zemlje koje nisu članice EU, donirale su ogromnu, značajnu pomoć Srbiji tokom borbe sa epidemijom korona virusa.
Jedna od tih ne-EU zemalja koja se izdvojila svakako je bila Norveška, koja je Srbiji donirala 5 miliona evra. Norveški ambasador u Srbiji Jorn Jelsta, povodom Dana ustavnosti Norveške, kaže u intervjuu za europeanwesternbalkans.rs da je to dan kada Norvežani slave snažnu povezanost i veze sa svetom.
"Na ovaj dan, svi Norvežani priznaju da smo mi, kao nacija, bili oblikovani od strane spoljnih ideja i impulsa. Za malu zemlju na severnom rubu Evrope, ekstravernost kao otvorenost, inkluzivnost, znatiželja i interkulturno povezivanje je ključ. Mi moramo iskoračiti u svet kako bismo se razvili. Iako je Ustav Kraljevine Norveške drugi najstariji pisani ustav koji je i dalje na snazi, mi i dalje mnogo dugujemo indirektnom i imperativnom uticaju očeva osnivača grčke demokratije, kao i političke kulture Evrope... Norvežani su ponosni što su Evropljani i što su deo većeg evropskog prostora. Ovaj prostor predstavlja zajednicu koja deli zajedničke vrednosti i koja brani i unapređuje međunarodno pravo, promoviše demokratiju, ljudska prava, rodnu ravnopravnost i vladavinu prava", rekao je Jelsta.
Vladavina prava je osnovni princip ustava u demokratskim državama, a puno posvećivanje vladavini prava je najvažniji kriterijum Srbije, Severne Makedonije i Crne Gore za pristupanje Evropskoj uniji. Koliko su blizu balkanska društva Evropskoj uniji i Norveškoj kada je reč o standardima u oblasti vladavine prava?
"Verujem da odlučnost i kapacitet da se stvori poverenje između građana i njihovih institucija ključ društvenog razvoja. Da bi se ostvarila održiva socijalna stabilnost i kohezija, građani moraju da osećaju da 'vlasti brinu i zauzimaju se za mene'. U ovom smislu, nezavisne institucije, inkluzivne parlamentarne procedure, sloboda medija, borba protiv korupcije, jednakost, inovacije i zaštita životne sredine su osnove za izgradnju poverenja. Ove osnove su i dalje najveći izazov između Evropske unije i Srbije, Severne Makedonije i Crne Gore. Postoji put koji se mora preći u ovim zemljama kako bi se došlo do punog prilagođavanja principima i standardima EU, kojih se i Norveška pridržava. Međutim, srećan sam da vidim da postoji izjavljena politička volja u ovim zemljama da se usklade sa vrednostima i principima. Lično, voleo bih da vidim da se ovaj proces ubrza i postane politički fokusiraniji nego što smo videli ranije", rekao je ambasador Norveške u Srbiji Jorn Jelsta.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Mondo ukrštenica za 26. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Goranu Vesiću se pogoršalo zdravstveno stanje: Prebačen u Institut za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo