Okršaj se dogodio visoko u planinama Himalaja gde se Indija i Kina spore oko državne granice.

Iako o samom incidentu nema mnogo podataka, dan kasnije su počeli da izlaze na videlo neki detalji o okršaju u Galvanskoj dolini.

Naime, iako je i ranije ove godine, kao i 2017., između dve vojske na granici dolazilo do fizičkog sukoba, poslednji put su razmenile vatru pre 45 godina.

Indijska patrola naletela na kineske snage na klisuri iznad reke

A kako su za Guardian otkrili indijski izvori, okršaj je izbio u ponedjeljak uveče na planinskoj klisuri, gde je indijska vojna patrola iznenada naletela na kineske vojnike.

U okršaju koji je izbio kineski vojnici gurnuli su pukovnika koji je zapovedao indijskom vojnom patrolom s litice u reku.

Tada su obe strane pozvale pojačanje i došlo je do masovne tučnjave.

Reagovalo rusko Ministarstvo spoljnih poslova

Rusko Ministarstvo spoljnih poslova izrazilo je nadu da će Indija i Kina pronaći načine za održavanje bezbednosti na granici, koji će biti na obostranu korist nakon obračuna u kojima je bilo žrtava.

Oko 600 vojnika borilo se gotovo celu noć, oko šest sati, na strmom, grubom planinskom terenu.

Do sličnog, ali mnogo manjeg fizičkog okršaja dve strane došlo je i u maju, ali tada nitko nije smrtno stradao.

Nedugo nakon toga procurila je i snimka tog sukoba, koju je indijska vojska odbila potvrditi kao autentičan..

Indijska vojska prvo je saopštila da je troje vojnika ubijeno, da bi naknadno javila da je još 17 njenih vojnika podleglo povredama i da je žrtava bilo na obe strane.

Mlatili se šipkama i gurali jedni druge s klisure u reku

Međutim, izvori za Guardian kažu da je najveći deo poginulih izgubilo život tako što su u borbi pali ili su gurnuti s klisure, baš kao i indijski zapovednik.

Još najmanje četvero indijskih vojnika navodno je u kritičnom stanju.

Kina pak nije potvrdila niti jednu smrt svojih vojnika, ali je zato optužila Indiju za iniciranje sukoba "provociranjem i napadanjem kineskih vojnika".

Glavni urednik kineskih državnih novina Global Times izjavio je da, prema njegovim saznanjima, ima žrtava i na kineskoj strani, ali da kineska Narodna oslobodilačka vojska želi "izbeći raspaljivanje emocija javnosti" upoređivanje brojki ubijenih.

Zanimljivo, kineska državna televizija CCTV u utorak uveče nije uopšte spomenula dramatičan sukob.

Indijski mediji ipak javljaju, pozivajući se na obavještajne izvore, da je i do 50 kineskih vojnika možda ubijeno u okršaju.

Ipak, nisu predstavljeni nikakvi dokazi za tu tvrdnju.

Premijer Indije Narendra Modiizjavio je da smrt 20 indijskih vojnika u obračunu sa kineskim snagama na granici u području Himalaja nije bila uzaludna.



On je rekao da će Indija biti "ponosna na to što su indijski vojnici poginuli boreći se protiv Kineza" u regionu Ladak, u obračunu koji se dogodio u poneđeljak, 15. juna.

Obe države uložile su napore da se spor oko granice reši mirnim putem, ali najnoviji incident te bi napore mogao da osujeti.

Kineski državni mediji izveštavaju i kako je Kina započela vojnu vežbu koja "ima za cilj da uništi neprijateljska gnezda visoko u planinama".

Na Tibetu je sprovedeno već pet vežbi s teškom artiljerijom, što se tumači kao priprema za eventualni novi sukob s Indijom.