• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

POBUNA UNUTAR EU ZBOG CENE NAFTE! RASTE BES, A POLJSKA I DALJE NE POPUŠTA: "Nema dogovora, primenjujemo oštre mere"

Autor Sara Gajić

Ograničenje cene nafte je "kamen spoticanja" za članice EU.

 Poljska želi nižu cenu nafte Izvor: Shutterstock

Zemlje članice EU nisu danas uspele da se dogovore o ograničenju cene ruske nafte na moru, pošto je Poljska insistirala da ta granica mora biti niža od one koju je predložila G7 kako bi se smanjila sposobnost Moskve da finansira invaziju na Ukrajinu, kažu diplomate.

"Nema dogovora. Zakonski tekstovi su sada usaglašeni, ali Poljska i dalje ne može da pristane na cenu", rekao je jedan diplomata.

Novi datum za pregovore još nije određen, dodao je on, iako se očekuje da mehanizam ograničenja cena stupi na snagu 5. decembra. Ukoliko do sledećeg ponedeljka ne bude dogovora o ograničenju cena koje je predložila G7, EU će primeniti oštrije mere dogovorene krajem maja – zabranu uvoza sve ruske sirove nafte od 5. decembra i zabranu uvoza naftnih derivata iz 5. februara, saopštile su poljske diplomate.

Mađarska i još dve centralnoevropske zemlje bez izlaza na more obezbedile su izuzeće od te zabrane, podseća Rojters. Grupa sedam industrijalizovanih nacija (G7) predložila je blažu verziju zabrane kako bi opskrba naftom u globalnoj ekonomiji ostala stabilna, jer Rusija isporučuje 10 posto svetske nafte.

Grupa je predložila da EU i drugi globalni kupci nastave da kupuju rusku naftu, ali samo ako je njena cena na ili ispod nivoa dogovorenog sa G7. Ovo bi smanjilo prihode Kremlja. G7 je predložila gornju granicu od 65-70 dolara po barelu, ali Poljska i neki drugi kažu da to neće naškoditi Moskvi. Poljska, Litvanija i Estonija zagovaraju ograničenje cene od 30 dolara po barelu. Poljaci su potpuno beskompromisni po pitanju cene, ne predlažući prihvatljivu alternativu“, naglasio je diplomata Unije. "Jasno je da raste bes zbog poljskog stava", dodao je on.

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Komentari 7

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mi pa mi

Пољаци најзадртији! Словени се мрзе и свадђају одкако је медђу њих доидшло христћанство да шири љубав и просвету. Али гле: Христћанство као религија има и политикчку димензију која дели и раздваја (на католике и православне) и то је надвладало ону хуману идеју вјере - колико користи толико и штете, могжда чак и висше штете!? И не браните религију (вјерујам ја у Створитеља итекако) говорећи како није крива религија већ политика - ова политика је последица политикчких разделби Цркви. Пре христћанства није било разделби по овој линији вјере! Толико! И јадно и жалосно! Словени на Словене, док су тзв. Германи веома слогжни (и не оптугжујте ме за мрзжњу и шовинизам - износим само чињенице, па њих оповргавајте ако сте у стању).

Milivoje

Ogranicenje cene na naftu??? Prvo:da li oni slusaju Rusiju,ili ko i uvek gluvi, cenu moze da zavisi jedino od potraznje tj.trziste ima glavnu rec. I Rusija nece prodavati naftu drzavamo koje potpisu. A plus toga ako ogranice cenu, Saudijska Arabija,Katar i sve druge zemlje OPEKA smanjuju na 50% proizvodnju! I drugo: OK, prodje ogranicenje, i sta posle toga??? Hoce li ostale drzave da uvedu ogranicenje cene na evropske proizvode? Npr.mercedes za 10hiljaade € itd. Ps. Ovim oni ce samo podici cenu nafte preko 120$ za barel, a sve to u koris Amerike i britanije,koji ce evropi prodavati ko i gas, 12 puta skuplji od Ruskog.

Lepa sela, lepo...

@Milivoje Vidi, ekonomija je mnogo vise komplikovana nego sto to zamisljamo. Politicki faktor igra veliku ulogu u kreiranju ekonomije. Naravno da mogu da ogranice cene, jer sve firme osim one koje direktno prodaju naftu, a ucestvuju u tom poslu, su uglavnom sa zapada. Osiguravajuce kuce, raznorazne banke, logisticke firme, niko od njih nece smeti da saradjuje sa firmom koja prodaje naftu iznad cene koju odredi G7 jer ce onda sami doci pod udar sankcija. A to bas niko nece rizikovati. Zemlje koje bi htele da kupe naftu, nece hteti da je kupe po vecoj ceni od te. Zasto bi? Ako izdrze dovoljno dugo, dobijace naftu po najnizoj ceni, jer ce Rusija ili prestati da je prodaje, sto je malo verovatno ili ce je prodavati bas po toj ceni. Uostalom videce se sve. Zemlje OPEKA odavno nisu vise u situaciji kao 70-tih, nafta vrlo brzo agresivnom politikom zapada, agresivnom u smislu ubrzanog prelaska na nove izvore energije, moze prestati da bude glavni energent, a to je tim zemljama jedini prihod ili najcesce, najvazniji prihod. One bi zelele da to potraje bar jos 100-tinak godina. Rezerve nafte su ogranicene i nije svejedno hoce li se sa nafte preci na druge energente za 100 ili 200 godina ili za 20-30. Cena prelaska je u startu enormna, dugorocno je mnogo niza od cene nafte. Zemlje OPEKA to dobro znaju, iako to vi ne znate ocigledno.

special image