Nova ruska podmornica na nuklearni pogon "Car Aleksandar III" izvela je ranije danas uspešno probno lansiranje balističke rakete Bulava, dizajnirane da nosi nuklearne bojeve glave, saopštilo je u nedelju rusko Ministarstvo odbrane. Pored upečatljivog naziva, inspirisan bogatom istorijom ruskog naroda, ova podmornice nosi neke od najrazornijih interkontinentalnih balističkih raketa sa nuklearnim bojevim glavama.

Početkom jula na javno dostupnim izvorima objavljene su prve fotografije sa početka pomorskih ispitivanja podmornice "Imperator Aleksandar III", klase "borej-A" (projekat 955a), odnosno modernizovane klase "borej". Ova podmornica dizajnirana je i izgrađena u preduzeću "Sevmaš" iz Severodvinska, podružnice "Ujedinjene brodarske koroporacije" i očekuje se da bude uvedena u upotrebu Pacifičke flote tokom 2024. godine, pod registarskom oznakom trupa 207.

"Aleksandar III" koji je porinut 2015. godine, je četvrta strateška raketna podmornica na nuklearni pogon svoje klase uz podmornice: "Knez Vladimir" - porinut 2012, uveden u operativnu upotrebu 2020. godine; "Knez Oleg" - porinut 2014, uveden u operativnu upotrebu 2021. godine; i "Generalisimus Suvorov" - porinut 2014, uveden u operativnu upotrebu 2021. godine.

Pored navedenih u izgradnji su trenutno "Knez Požarski", "Dimitrij Donski" i "Knez Potemkin", a u planu je da ova klasa zameni klasu "tajfun" i "delta 4" u bliskoj budućnosti. Glavne razlike klase "borej-A" u odnosu na klasu "borej", ogledaju se u redizajniranom trupu i kormilu, novom komandnom mostu i smanjenom nivou zvučnih vibracija prilikom plovidbe.

Smanjena uočljivost i jači pogon

Površinski i podvodni deplasman podmornica klase "borej-A" jednak je deplasmanu njihovih prethodnika i iznosi 14.720 t, odnosno 24.000 t. Isti je slučaj sa dimenzijama pa je dužina 170 m, najveća širina 13,5 m, a gaz trupa 10 metara. Posadu čini 107 mornara, uključujući 55 oficira, a zahvaljujući tehničko-taktičkim karakteristikama, plovila ove klase imaju neograničen domet, uz autonomiju plovidbe od 90 do 100 dana, radnu i maksimalnu operativnu dubinu od 400, tj. 480 metara.

Podmornice klase "borej-A" pokreće nuklearni reaktor OK-650V, toplotne snage između 190 i 200 megavati, a njihov pogonski sistem sastoji se i od parne turbine sa menjačem i jednim elisnim vratilom snage oko 50.000 ks i vodomlaznog pogona.

Vladimir Putin (3).jpg
Profimedia/Alamy 

Na osnovu vidljivih promena u određenim delovima reaktora, deluje da je unapređen sistem njegovog hlađenja, a zahvaljujući modernizovanom vodomlaznom pogonu smanjen je nivo zvučnih vibracija i vidiljviost podmornica na sonarima. Površinska brzina ovih plovila iznosi 15 čvorova, dok u slučaju podvodne plovidbe mogu razviti i do 30 čvorova.

Dodatno smanjenje buke ostvareno je inovacijama prilikom konstrukcije, jer je svaki odsek podmornice dodatno izolovan od njenog spoljašnjeg trupa, a čitav trup je obložen specijalnom podlogom koja smanjuje mogućnost otkrivanja pomoću hidroakustičnih uređaja. Situaciona svesnost posade, povećana je ugradnjom novog glavnog i bočnih sonara niske frekvencije MG-541EM, duž obe strane, kao i opremanjem podmornice najsavremenijim sistemima upravljanja, navigacije, komunikacije i kontrole vatre.

"Bulava" - glavno sredstvo odvraćanja

Najmoćniji segment klase "borej-A", zapravo predstavlja njena raketna komponenta, koju čini 16 sistema za vertikalno lansiranje raspoređenih duž središnjeg dela trupa. Lanseri su naoružani interkontinentalnim balističkim raketama R-30 "bulava" ("buzdovan" u prevodu sa ruskog jezika), koje mogu nositi šest do deset nuklearnih bojevih glava, snage 100-150 kilotona sa zasebnim navođnjenjm, uz 40 mamaca.

Zahvaljujući manjim dimenzijama u odnosu na rakete koje koriste podmornice klase "tajfun" (R-29RMU2 "sineva") i "delta 4" (R-39), omogućen je kompaktniji i moderniji dizajn podmornice sa manjim deplasmanom i sličnom vatrenom moći.

Domet "bulave" je 4.000 km sa deset, odnosno 9.500 km sa šest bojevih glava, što znači jedno plovilo klase "borej-A" u isto vreme može izvršiti udar nuklearnim oružjem po 160, tj. 96 mesta na svim svetskim meridijanima. Ukoliko bi se ove rakete lansirale iz delova akvatorija u blizini ciljeva, neprijatelj bi imao malo vremena da reaguje i pokuša da ih otkrije i presretne, jer bi u takvom scenariju bojevim glavama trebalo svega tri minuta da stignu do svog odredišta.

Pored nuklearnog naoružanja, klasa "borej-A" opremljena je i konvencionalnim ubojitim sredstvima u vidu višenamenskih vođenih torpeda UGST prečnika 533 mm i velike radne dubine od oko 500 metara, smeštenih u šest pramčanih lansirnih cevi. Težina ovih projektila iznosi oko 2.200 kg, uz težinu bojeve glave od 300 kg, imaju domet od 50 km i kreću se brzinama do 50 čvorova. Primarna namena ovih projektila je uništavanje, odnosno onesposobljavanje neprijateljskih podmornica i brodova, a zahvaljujući savremenom dizajnu značajno je smanjen stepen buke i povećan nivo upravljivosti i manevrisanja.

Iznad lansera torpeda, nalazi se još šest cevi za izbacivanje sredstava za protivmere, poput mamaca, a u slučaju napada na podmornicu iz vazduha postoji opcija ugradnje sistema PVO kratkog dometa "igla-1M" ili "verba".

Podmornice klase "borej-A" svakako predstavljaju jedno od najsnažnijih sredstava odvraćanja kojima trenutno raspolaže Vojno-pomorska flota Ruske Federacije, i to upravo zbog moćnog naoružanja. Imajući u vidu činjenicu da svaka bojeva glava koju ova plovila nose, ima snagu kao osam, tj. deset atomskih bombi bačenih na Nagasaki i Hirošimu, može se zaključiti da bi u slučaju njihovog potencijalnog angažovanja svet kakav poznajemo nestao u roku od nekoliko minuta. 

BONUS VIDEO:

Ministarstvo odbrane Rusije Raketa podmornica

(MONDO)