Džej Šeti, popularni influenser na društvenim mrežama, motivacioni govornik i autor dve najprodavanije knjige, lagao je o detaljima svog ranog života i plagirao postove na društvenim mrežama, tvrdi se u izveštaju koji je nedavno objavio Gardijan. U izveštaju se navodi da je 36-godišnji britanski Indijac lagao da je proveo tri godine u hramu u Indiji, živeći sa monasima. Kao što Šetijev zvanični sajt navodi o njegovom ranom životu, "Tokom školskih godina, Džej Šeti je provodio odmore živeći sa monasima u Indiji, uranjajući u njihovu mudrost i učenja", prenosi Gardijan.
Izveštaj Gardijana dovodi u pitanje autentičnost Šetijevog narativa o njegovom ranom životu, koji je bio kamen temeljac njegovog puta kao javne ličnosti, i kredibilitet njegovog identiteta kao gurua. "Nakon što je diplomirao, Šeti se odriče života materijalnog uspeha da bi i sam živeo kao monah. Tri godine kasnije, on ima još jedno otkrovenje: njegova svrha života nije da živi skromnim životom monaha, već da koristi svoje natprirodne veštine govorništva da bi podelio mudrost sa svetom. Tako počinje njegova transformacija u javnu ličnost i njegov brzi uspon do slave." Kako se dalje navodi, Šetijevi bivši saradnici tvrde da je tokom vremena za koje tvrdi da je živeo kao monah, Šeti svoje vreme uglavnom provodio na imanju u Londonu, a ne u indijskim ašramima.
U nekoliko emisija i njegovih knjiga "Misli kao monah" i "8 pravila ljubavi" — Šeti kaže da je prisustvovao govoru Iskonskog monaha Gauranga Dasa jer mu je pružio duhovno buđenje dok je bio u poslovnoj školi u Londonu. Šeti je izjavio da je kasnije proveo godine u Dasovoj službi u Mumbaiju. Međutim, u izveštaju se kaže da se izvori Iskcona, uključujući samog Dasa i Šetine prijatelje, razlikuju od ovih tvrdnji.
I koristeći ovaj lažni identitet duhovnog gurua, Šeti je zaradio ogromne sume novca, dodaje se u izveštaju. "Šeti je zahtevao ogromne sume novca za svoje seanse. Šeti je iskoristio svoj duhovni autoritet da pokrene brojne usluge pretplate i obrazovanja, uključujući školu za životni koučing, koja naplaćuje 7.400 dolara po terminu za "Kvalifikacije za diplomu (nivo 7)" – što je ekvivalentno magistarskoj diplomi. Izveštaj takođe dovodi u pitanje kredibilitet obrazovnih kvalifikacija motivacionog govornika. Treba napomenuti da ovo nije prvi put da je Šeti pod 'lupom'. Ranije, 2019. godine, Šeti je optužen za plagiranje sadržaja društvenih medija zahvaljujući jutjuberki po imenu Nikol Arbur, nakon čega su Šeti i njegov tim uklonili skoro 100 postova sa njegovih naloga na društvenim mrežama.
Šetini motivacioni postovi za samopomoć prikupili su veliki broj pratilaca tokom godina. Njegov stalni boravak kao voditelja podcast emisije "On Purpose" dodatno je katapultirao njegovu slavu, a poznata imena kao što su Mišel Obama, Met Dejmon, Kim Kardašijan i pokojni Kobi Brajant su bili neki od gostiju koji su učestvovali u emisiji.
BONUS VIDEO:
(MONDO/J.D.)
Herojska pobeda Partizana u Berlinu! Karlik Džouns 2 sekunde pre kraja doneo petu u nizu!
Partizan prosuo sve i izgubio u Subotici: Bledi crno-beli nisu mogli protiv Spartaka!
Pravio haos na utakmici Zvezde, sada joj opet sudi! Evroliga ga vratila u Arenu posle velikog skandala
4, 3, 2 - Karlik Džouns za pobedu Partizana! Pogledajte koš kojim je Amerikanac zapalio Grobare u Berlinu
"Da se malo spustimo na zemlju, nije sve med i mleko": Opomena Partizanovog kapitena kako mora u Evroligi