Slušaj vest

Severni Sentinel, malo ostrvo u Bengalskom zalivu, ostaje jedno od najizolovanijih mesta na svetu. Njegovi stanovnici - Sentinelci odbijaju svaki kontakt sa spoljnim svetom.

Ostrvo se nalazi u Indijskom okeanu i deo je Indije. Iako je 30-ak kilometara udaljeno od obala Indije, njegovi stanovnici nikada nisu čuli za Indiju ili za ostatak sveta.

Zaštitne mere indijske vlade

Indijska vlada je preduzela značajne korake kako bi zaštitila i pleme i potencijalne posetioce. Prema izveštajima, indijska obalska straža patrolira oko tampon zone blizu obale kako bi sprečila ulazak stranaca.

Ove patrole su deo šire strategije koja uključuje zabranu prilaska ostrvu na manje od pet nautičkih milja, uvedenu 1996. godine. Cilj ovih mera je očuvanje izolacije Sentinelaca i sprečavanje unošenja bolesti na koje nemaju imunitet.

Ograničen pristup ostrvu

Uprkos ovim merama, indijske vlasti se suočavaju s izazovima u sprovođenju potpune izolacije ostrva. Sentinelci su poznati po neprijateljskom stavu prema uljezima, često dočekujući posetioce strelama i kopljima. Ovaj otpor čini svaki pokušaj pristupa ostrvu izuzetno opasnim, čak i za zvanične patrole.

Na primer, nakon cunamija 2004. godine, indijska obalska straža je poslala helikopter da proveri stanje na ostrvu. Međutim, kada su se približili, Sentinelci su ih dočekali strelama, jasno pokazujući svoju želju za izolacijom.

Takvi napadi rezultirali su povredama i smrtnim ishodima. Godine 2006. ostrvljani su ubili dvojicu ribara čiji je čamac dospeo na obalu, dok je 2018. godine američki hrišćanski misionar, 26-godišnji Džon Čau, ubijen nakon što je tri puta ilegalno pokušao da stupi u kontakt sa ostrvljanima i platio lokalnim ribarima da ga prevezu na ostrvo.

BONUS VIDEO:

Kurir TV ZA OVO OSTRVO U SRCU BEOGRADA POSTOJI NEVEROVATNA LEGENDA! Pokušavali su da ga uklone na sve načine, pa shvatili da je NEUNIŠTIVO

(MONDO/Nevena Davidović)