Izbori za EP održavaju se u proleće naredne godine što Klausu daje dovoljno vremena da osnuje i ojača u Češkoj novu antievropsku partiju i sa njene liste uđe u EP, piše češki dnevnik Lidove novini, pozivajući se na izvore u predsedničkoj kancelariji.

Na marginama češke političke scene ima nekoliko antievropskih i nacionalističkih stranaka koje bi mogle da se okupe oko Klausovog programa.

Izrazito evroskeptičan je i manji deo partije koju je Klaus osnovao još 1992. godine - Građanske demokratske stranke, koja je sada u Češkoj na vlasti u koaliciji sa proevropskom partijom TOP09 šefa češke diplomatije i nedavno pobeđenog kandidata za predsednika države, Karela Švarcenberga.

Čim novoizabrani češki predsednik, bivši socijaldemokratski premijer Miloš Zeman, bude položio zakletvu 8. marta, Klaus će se preseliti u kancelariju u novom Institutu Vaclava Klausa koji sufinansira najbogatiji Čeh, vlasnik finansijske grupacije PPF Petr Kelner.

"Nadam se da će se naći i drugi sponzori koji će pomoći rad Instituta. Ne slažem se sa svim stavovima predsednika Klausa, ali sigurno se slažem sa više od pola. S druge strane, smatram da za to treba da se pobrine država. Predsednik ne treba da ode s penzijom od 2.000 evra", rekao je Kelner.

Prema njegovim rečima, čovek koji je predstavljao državu, svejedno da li je Vaclav Klaus ili Vaclav Havel, treba da ima kancelariju i svoj tim.

"Ti ljudi su simboli naše zemlje i država bi trebalo da se za njih pobrine. Kada država neće, onda je to na nama privatnicima", rekao je Kelner.

(Beta, foto: Beta/AP)