Portparol kancelarije Rupert Kolvil izjavio je da je neuspela egzekucija Klejtona Loketa "drugi slučaj očigledne izuzetne patnje osuđenika zbog neispravno date smrtonosne injekcije u SAD". Prvi slučaj je bio 16. januara kada je Denisu Mekgajeru data nova
smrtnosna injekcija koja prethodno nije ispitana.

"Očigledna okrutnost tokom poslednjih pogubljena pojacava argument da vlasti širom SAD treba da uvedu moratorijum na primenu smrtne kazne i rade na ukidanju te surove i nehumane prakse", rekao je Kolvil u Ženevi.

Upravnik zatvora u Oklahoma Sitiju Robert Pejton zatražio je sinoć odlaganje pogubljenja zatvorenika i reviziju primene smrtne kazne, posle neuspešno izvedenog pogubljenja smrtonosnom injekcijom.

Pre dva dana zatvorenik Klejton Loket, kome je ubrizgana smrtonosna injekcija preminuo je 43 minuta kasnije od srčanog udara, a ne od injekcije koja mu je data u venu koja je potom pukla. Injekcija obično deluje odmah i za deset minuta osuđenik umire.

U nemogućnosti da pronađu venu zatvoreniku, lekari su injekciju ubrizgali u prepone ne primetivši da je vena odmah pukla i da sadržaj injekcije nije ušao u krv već u tkivo. Loket je bio potpuno svestan sedam minuta po davanju injekcije i potom se preznajavao i
povraćao zbog čega se zaključuje da je umro u velikim mukama.

Zbog tog slučaja mnogi osuđenici na smrti u Oklahomi podneli su žalbu na presudu.

Neki lokalni mediji naveli su da Oklahoma uopšte nije testirala novu injekciju.

Od kada su evropski proizvođači odbili da SAD isporučuju anestetik pentobarbital za ljudska pogubljenja, države u kojima je na snazi smrtna kazna, okreću se novim dobavljačima ili neovlašćenim proizvodima.

Prema američkom Ustavu, osuđenici na smrt ne smeju da osećaju bolove prilikom pogubljenja.

U smrtonosnoj injekciji moraju da se nalaze tri sastojka - anestetik, paralizator mišića i suspstanca koja zaustavlja rad srca. Protivnici smrtne kazne tvrde da će osuđenik ako nema dovoljno anestitika trpeti veliko mučenje.