Zemljotres jačie 6,9 po Rihterovoj skali je pogodio mesto 67 kilometara severoistočno od Ivakija, na dubini od 10 kilometara, javio je Geološki institut SAD. Japanska meteorološka agencija je javila da se radi o zemljotresu magnitude 6,9 stepeni, na koliko su, sa 7,3, kasnije procenu revidirale i američke kolege.

Alarm za poplavni morski talas od tri metra podignut je za Fukušimu, ali zvaničnici su upozoravali da bi mogao biti i veći.

"Očekuju se velike štete. Evakuišite se odmah iz obalnig poajca i oblasti oko reka na bezbednija mesta kao što su viši predeli i zgrade za evakuaciju. Očekuje se da će cunami talasi udariti u više navrata, Ne napuštajte bezbedno mesto dok se ne ukine upozorenje", upozorila je građane Meteorološka agencija.

Srećom, prognoze se nisu ispunile, pa je tri sata posle zemljotresa naišao talas visine "samo 1,4 metara u prefekturi Mijagi, dok je na drugim mestima bio ispod metra.

Tačno metar izmerena je i visina talasa kod nuklearne elektrane u Fukušimi.

Lokalne cunamije mogu da izazovu potresi magnitude veće od 6,6 stepeni a za one okeanskih razmera potreban je zemljotres od 8 Rihtera i više.

Snažan zemljotres pogodio je u ponedeljak oblast prefekture Fukušima, koja je već bila poprište strašne tragedije marta 2011. godine, kada je u zemljotresu, potom cunamiju i na kraju svime time izazvanom havarijom nuklearke, poginulo ili nestalo 18.000 ljudi.

Tada je zemljotres bio 6,6 po Rihteru.

Fukušima Daiči nukelarana elektrana je u ponedeljak odmah izvršila inspekciju pogona i, kako tvrde, nema oštećenja a oglasila se i Tohoku elektrik, firma koja rukovodi obližnjom nuklearkom Onagava, koja je saopštila da nema nikakvih problema izazvanih današnjim potresom.

Neposredno posle prvog zemljotresa izbili su požari na nekim mestima u Fukušimi, javila je televizija NHK, dok su posle usledili prateći potresi, jačine od 4,6 do 4,9 stepeni po Rihteru.