Kolo i po pred kraj Evrolige navijači Partizana dobili su vesti koje nisu želeli da čuju. Nakon poraza od Žalgirisa u gostima 70:66 crno-beli tim više nema šanse da se nađe u nokaut fazi Evrolige, čak ni u plej-inu. Sa 16 pobeda i 17 poraza tim Željka Obradovića je trenutno 11. na tabeli bez šanse da stigne Pariz, Crvenu zvezdu i Anadolu Efes koji imaju 18 pobeda.
Partizan je ove sezone postavo plasman u nokaut fazu kao novi-stari cilj, navijači su kao i uvek iz nedelje u nedelju punili Beogradsku arenu sa podjednako velikim željama od svog tima, ali ovo nije bila ta sezona. S jedne strane jeste specifično to što i ako crno-beli dođu do 50 odsto učinka i pobede u poslednjem kolu neće biti u doigravanju, sa druge strane crno-beli i svi koji ih vole će svakako biti razočarani, bez obzira na epilog poslednjeg kola. I pobeda protiv Reala neće biti dovoljna uteha za propušteno i neostvareno u ovoj sezoni Evrolige,
Ostaju ABA liga i Košarkaška liga Srbije da do kraja sezone sa peharima sezona ipak bude trofejna, a dobra vest je verovatni ostanak Karlika Džounsa. Ali šta se desilo pa Partizan nije među Top 10?
Pali na kraju, lideri nisu "povukli"
Partizan je u poslednjih pet kola pobedio samo Albu i to na domaćem terenu. Poražen je od Barselone Anadolu Efesa, Bajerna i Žalgirisa, a pogotovo boli poslednji poraz, pošto Litvancima taj meč nije značio mada se njihova ogromna želja videla i u tome da su na momente bili u večem grču od crno-belih.
Karlik Džouns se pojavio i u Kaunasu sa 23 poena, ali ostali lideri tima nisu bili tu, kao i mnogo puta ove sezone. Nestalni Sterling Braun je dao samo sedam poena za 32 minuta, ponovo nezapaženi Ife Lundberg je ostao bez poena, Vanja Marinković je ubacio šest.
Svakako je veliki razlog Partizanovog neuspeha to što je Braun osetno posustao u završnici sezone, nakon što je nedeljama, pa i mesecima bio među najboljim igračima lige. Protiv Barse je bio odličan sa 16 poena, dao je Bajernu solidnih 13, ali je recimo Efesu ubacio tek šest. Nije bilo ni dominacije Tajrika Džounsa u finišu ligaškog dela sezone, zbog povrede kolena propustio je "biti ili ne biti" meč u Kaunasu, pa je uglavnom prvi centar bio Brendon Dejvis, koji se jeste "pojavio" u završnici, bio u pojedinim fazama i energetski lider ekipe, ali ispostavilo se da to nije bilo dovoljno.
.
Precrtan Vašington, a Ife nestao
Poznato je da je ovo potpuno, pa čak i neuobičajeno radikalno "renovirani" tim Partizana. Od prošle sezone ostao je samo Balša Koprivica, a utisak je da crno-beli na čelu sa Obradovićem nisu uspeli da do kraja poslože uloge kako su hteli i još važnije - kada su hteli.
Iskristalisano je tokom sezone da su Karlik Džouns i Sterling Braun ključni igrači, što je pogotovo za Karlika nosilo i odgovornost i ogromnu minutažu, pa čak i očigledan umor. Isto tako, ostao je utisak da su i promene u podeli uloga i velike oscilacije u formi definitivno otežale posao crno-belima do te mere da su pali kada je bilo najvažnije.
U pojedinim delovima sezone Ife Lundberg (30) je bio vrlo bitan, ali potom je nestajao iz prvog plana, da bi na kraju potpuno nestao sa crno-belog radara. U poslednja četiri meča u Evroligi nije pogodio trojku iz 11 pokušaja, a u poslednja dva meseca njegove trojke u EL su katastrofalnih 3/21. Od njega se očekivalo mnogo više od 7,9 poena, 3 asistencije i 2,2 skoka po meču, a posebno više od sedam poena u poslednja četiri meča odluke. Za nekoga ko je trebalo da bude možda i najbolji poenter tima, toliko promašaja u nizu je dramatično mnogo.
Nestao je potpuno sa mape i Dvejn Vašington (25), koji je na startu sezone išao u NBA, pa se vraćao i nakon tako konfuznog starta prolazio kroz ogromne uspone i padove. Nakon što u poslednja tri kola Evrolige uopšte nije ni bio u timu Željka Obradovića, jako daleko deluje Partizanova pobeda protiv Fenerbahčea krajem decembra u Beogradskoj areni, u kojoj je ubacio 27 poena uz isti indeks korisnosti. Bio je na momente "iks faktor", očekivalo se da bude jedan od lidera "iz senke", a na kraju se samo ugasio.
A tu su i povrede
Nije ni sa zdravljem igrača imao sreće Partizan. Karlik Džouns i Sterling Braun su odigrali sve utakmice i tu se otprilike završava taj spisak. Od samog starta sezone povrede su menjale koncept Željka Obradovića. Vrlo verovatno da je Ajzea Majk bio projektovan kao prva četvorka, ali propustio je kompletne pripreme i dobar deo početka sezone zbog povrede na prvom treningu tima. Videli smo i hronične probleme Vanje Marinkovića. Bio je kapiten Partizana van tima dva meseca u komadu, propuštao je utakmice i van toga i nijednom nije ušao u pun ritam.
Naveli smo već turbulencije u epizodi Dvejna Vašingtona u crno-belom ali bi trebalo istaći i to da je u jeku svoje najbolje forme zakačio virus i bio van tima dve nedelje. Frenk Nilikina je na početku sezone uzimao važne šuteve, očekivali su se njegov rast i napredak, a onda je tokom zime ušao u takve probleme sa povredama da su se mesecima odrazili na njegovu igru.
Povređivali su se i Mario Nakić, Mitar Bošnjaković, Isak Bonga, Tajrik Džouns što je sve poremetilo ekipu i otežalo da sve legne na svoje mesto, raspodelu uloga i formiranje jasno "ukucane" hijerarhije u timu.
Šta sada?
Vremena za plakanje nema, nastavlja se sezona. Želeli bi i navijači i igrači i kompletan klub da se ona nastavlja u Evroligi, ali moraće crno-beli da se dignu i nastave sa pobedama u ABA ligi, koliko god bilo maglovito da li ona ima još neki takmičarski cilj osim titule.
Crno-beli će završiti sezonu u Evropi duelom sa Real Madridom 10. aprila, a do tada će morati da pobede Igokeu u ABA ligi pre nego što im dođu ključni "jadranski" mečevi na red. Bore se sa ekipom Budućnosti za prvo mesto na kraju regularnog dela ABA, a nakon kraja u Evroligi igraju baš protiv Budućnosti u Morači, Crvene zvezde na svom terenu, Cedevita Olimpije i Mege. Raspored je prilično "evropski" do kraja, tako da najveće bitke u regionu za crno-bele tek dolaze.
(MONDO, Nikola Lalović)
BONUS VIDEO: