Spomenice u čast heroja sa Košara
Ilusracija

Kako pišu "Večernje novosti", razmatra se i mogućnost da slično priznanje dobiju svi učesnici velikih i najtežih bitaka na Kosovu i Metohiji tokom NATO agresije 1999. godine.

"Spomenica heroja s Košara" biće prvo ovakvo priznanje na najvišem nivou kojim će predsednik Srbije nagraditi zaslužne građane, navodi list i dodaje da iza te inicijative stoji lično predsednik Aleksandar Vučić.

Bitka za Košare: Slava herojima

Zakon o odlikovanjima usvojen 2010. poznaje tri vrste priznanja - šest ordena i tri medalje.

List napominje da spomenice, poznate iz vremena posle Drugog svetskog rata ("Partizanska spomenica 1941.") do sada nisu dodeljivane, a ideja je da prvim odlikovanjima ovog ranga država zahvali herojima Košara koji su sve donedavno bili gotovo nevidljivi u domaćoj javnosti.

Dodaje se da se u Kancelariji ordena, koja priprema pravilnik o spomenicama, razmišlja i o mogućnosti da krug nagrađenih ovim priznanjem bude proširen i na pripadnike tadašnje Vojske Jugoslavije koji su učestvovali u ostalim bitkama, ali i svim ratnim dejstvima na Kosovu i Metohiji tokom 1999. godine.

Serija Vojna akademija dobila medalju od Nikolića

Karaula "Košare", na granici Srbije sa Albanijom, i njena okolina, poprište su najpoznatije bitke za odbranu Kosova i Metohije 1999. godine kada su se snage Vojske Jugoslavije, zajedno sa grupom dobrovoljaca, od 9. aprila do 10. juna suprotstavljale višestruko brojnijem neprijatelju.

Na heroje Košara napadali su teroristi albanske OVK, trupe regularne vojske Albanije i NATO avijacija.

U toj bici je poginulo 108 boraca na srpskoj strani.