Fondacija Tijana Jurić - počelo prikupljanje potpisa za peticiju za uvođenje doživotne kazne zatvora
MONDO/Lana Stošić 

U Srbiji je jutros je počelo prikupljanje potpisa kojima građani Srbije mogu da daju podršku ovoj inicijativi, kja predviđa izmenu krivičnog zakonika kojom bi se ubice dece (do 14 godina), trudnica, maloletnika (do 18 godina) kaznili na najstrožu kaznu - doživotni zatvor.

ČOVEK GODINE - IGOR JURIĆ

Formulari mogu da se potpišu na štandovima postavljenim na najprometnijim lokacijama u preko 40 gradova i mesta, sve do nedelje, 29. oktobra, navodi se u saopštenju ove fondacije.

SPISAK LOKACIJA NA KOJIMA MOŽETE POTPISATI PETICIJU pogledajte OVDE.

Inicijativu Fondacije Tijana Jurić da se u Krivični zakonik uvede nova sankcija koja bi zamenila postojeću maksimalnu kaznu od 30 do 40 godina za počinioce najtežih oblika teških krivičnih dela kakva su ubistvo deteta, maloletnika ili trudne žene, prethodnih dana je putem društvenih mreža podržao izuzetno veliki broj ljudi iz svih krajeva Srbije, najvaljujući tako svoj izlazak na štandove.

"Cilj je da sakupimo 500.000 potpisa, bez obzira što ima i onih koji nisu optimisti i koji kažu da to nije moguće. Verujemo da odgovorni građani naše zemlje, roditelji pre svega, nemaju dilemu da li treba načiniti ovako važan korak u pravcu bolje bezbednosti sve naše dece" , rekao je Igor Jurić, osnivač Fondacije Tijana Jurić, neposredno nakon početka rada jednog od štandova u Novom Sadu.

ZAŠTO DOŽIVOTNI ZATVOR

Od ukidanja smrtne kazne u SRJ, 2002. godine, prema dostupnim podacima, na maksimalnu kaznu zatvora od 40 godina pravosnažno je osuđeno 67 lica.

Stava smo da je došlo vreme da preispitamo postojeći kazneni sistem i efekte koje on postigao nakon ukidanja smrtne kazne.

Praksa je pokazala da su u znatnom broju slučajeva počinioci najtežih krivičnih dela kakva su ubistva dece, mlađe životne dobi, zbog čega su i nakon izdržane kazne sposobni da ponove isto delo.

Kazna doživotnog zatvora primenjuje se u većini zemalja sveta. Jasno izričemo da smrtnu kaznu smatramo neprihvatljivom i da se za nju ne zalažemo.

Smatramo da bi uvođenje kazne doživotnog zatvora ispunilo očekivanja javnosti, kao jedine adekvatne kazne za počinioce najtežih oblika teških krivičnih dela.

Reč je o četiri tačke:

- Za delo teško ubistvo nad detetom, i bremenitom ženom, pored minimalne kazne od 10 godina postoji i mogućnost doživotnog zatvora;

- Takođe, tražimo istu mogućnost i u slučaju ubistva maloletne osobe;

-
u slučaju silovanja maloletne osobe koje se završi smrtnim ishodom;

- I
silovanja nepokretne osobe koje se takođe završi smrtnim ishodom.

Više o predlogu zakona čitajte...

Za našu decu: Svirepe ubice osuditi na doživotnu

SADAŠNJI ZAKON – NAJVEĆA KAZNA 40 GODINA

Sadašnji zakon predviđa za krivično delo ubistva kaznu od pet do 15 godina zatvora, a za teška ubistva od 10 do 40 godina.

Ovo su razlozi da se neko ubistvo smatra teškim:

- ubistvo na svirep ili podmukao način

- ubistvo pri bezobzirnom nasilničkom ponašanju

- ubistvo neke osobe, a da je pri tom s predumišljajem doveden u opasnost još neki život

-ubistvo pri izvršenju razbojništva ili razbojničke krađe

-ubistvo iz koristoljublja, radi izvršenja ili prikrivanja drugog krivičnog dela

-iz bezobzirne osvete ili drugih niskih pobud ubistvo službenog ili vojnog lica pri vršenju službene dužnosti

-ubistvo sudije, javnog tužioca, zamenika javnog tužioca ili policijskog službenika u vezi s vršenjem službene dužnosti

-ubistvo osobe koja obavlja poslove od javnog značaja, kad je samo ubistvo u vezi s tim poslovima

-ubistvo deteta mlađeg od 14 godina ili trudnice

-ubistvo člana porodice kojeg je ubica prethodno zlostavljao višestruko ubistvo s predumišljajem, a da se pri tom ne radi o ubistvu na mah, ubistvu deteta pri porođaju ili lišenju života iz samilosti.