U kaznu će biti uračunato i vreme koje je Šarić u zatvoru proveo od 17. marta 2014.
Prvi put, Šarić je bio osuđen na 20 godina zatvora, pa je danas izrečena kazna blaža. Šarić nije prisustvovao izricanju presude.
Sudija Siniša Petrović proglasio je Darka Šarića krivim, a posle čitanja presude izrekao je i kaznu od 15 godina. Sudsko veće odlučilo je i da do pravosnažnosti presude Šarić ostane iza rešetaka.
Pored Šarića, kao organizatori grupe Goran Soković i Željko Vujanović dobili su po 15, odnosno 14 godina zatvora.
U istom procesu, Rodoljub Radulović, zvani Miša Banana, koji je u bekstvu, osuđen je u odsustvu na 11 godina robije.
Marko Dabović i Boban Stojiljković oslobođeni su da su u Brazilu i Urugvaju učestvovali u švercu droge, ali su osuđeni na manje zatvorske kazne zbog držanja oružja bez dovole i falsifikovanja.
Trojica optuženih koji su dobili status svedoka saradnika osuđeni su na kazne od 5 do 10 meseci zatvora, a preostali optuženi na kazne od 10 do 13 godina zatvora.
Sudsko veće nije prihvatilo predlog Tužilaštva za organizovani kriminal da okrivljenima bude oduzeto 47 miliona evra koje su, kako tvrdi tuzilastvo, stekli prodajom narkotika.
Sudija Siniša Petrović rekao je da Tužilastvo nije dostavilo dokaz kako je se došlo do tog iznosa.
Darko Šarić, javlja naš reporter, nije prisustvovao izricanju presude jer, kažu u sudu, nije želeo da ga dovedu.
On nije pristustvovao ni izricanju prve presude.
KO JE KOLIKO DOBIO
Kao pripadnici grupe osuđeni su Marko Pandrc na 13 i po godina zatvora, Nenad Novaković na jedinstvenu kaznu od 13 godina, Boško Nedić, Darko Tošić i Nikola Dimitrijević osuđeni su na po 13 godina zatvora.
Petar Obradović dobio je 12 godina zatvora, Miloš Cajić i Milan Milovac osuđeni su na po 11 i po godina zatvora, a Rodoljub Radulović zvani Miša Banana 11 godina zatvora.
Na po 10 i po godina zatvora osuđeni su Mijajlo Đoković, Vladimir Račić Marko Račić, Borislav Tunjić kao i Nebojša Sretenović, a Živko Sibinski 10 godina zatvora.
Boban Stojiljković dobio je dve i po godine zbog neovlašćenog nošenja oružja, a Marko Dabović godinu dana zatvora zbog krivičnog dela falsifikovanje isprave, dok su obojica oslobođeni od optužbe da su izvršili po jedno krivično delo udruživanja radi vršenja krivičnih dela i neovlašćeno stavljanje u promet opojnih droga.
Svedoci saradnici tužilaštva Draško Vuković, Radan Adamović i Nebojša Joksović osuđeni su na osam, 10 i pet meseci zatvora.
Mirko Knežević i Miloš Nikolić su oslobođeni od optužbi da su izvršili pomoć učiniocu posle izvršenog krivičnog dela.
Predsednik sudskog veća Siniša Petrović rekao je da je veće presudu doneo jednoglasno.
KLJUČNA IZJAVA SVEDOKA SARADNIKA JOKSOVIĆA
U obrazloženju presude navedeno je da je tokom postupka dokazano da je 22 optuženih učestvovalo u organizaciji, odnosno kupovini i transportu kokaina prekookeanskim brodovima na teritoriju Evrope, gde je ta droga bila dalje prodavana.
Specijalni sud smatra da je tokom postupka utvrđeno da su Šarić, Soković i Željko Vujanović i sada pokojni Dragan Dudić Fric organizovali transport kokaina iz Urugvaja, Brazila i Argentine tako što su pripadnicima grupe davali usmene naloge šifrovanom komunikacijom, a ovi su ih izvršavali.
Utvrđena je uloga svakog od optuženih, na osnovu prisluškivanih telefonskih razgovora i presrenute elektronske komunikacije, ali su ključni za dokazivanje krivice bili iskazi trojice svedoka saradnika.
Najvažnije je bilo svedočenje Nebojše Joksovića, jednog od organizatora šverca narkotika, koji je rasvetlio način na koji su pripadnici Šarićeve grupe komunicirali, ali i šifrarnik koji su koristili.
GUŽVA ISPRED SUDA
Naš reporter javlja da je izricanje presude kasnilo jer je bila velika gužva. Ispred suda bilo je iviše novinarskih ekipa u očekivanju presude na jednom od najvećih suđenja za organizovani kriminal u Srbiji.
Pristizali su i advokati i ostali optuženi koji se brane sa slobode...
Podsećamo, prvu prvostepenu presudu kojom je Šarić bio osuđen na 20 godina zatvora, a ostali na višegodišnje zatvorske kazne, ukinuo je Apelacioni sud u junu 2016. godine i naložio ponavljanje suđenja.
Sud je tada ukinuo presudu jer ona nije bila jasno napisana, sudija Vladimir Vučinić nije smeo da sudi Šariću jer je učestvovao u potvrđivanju optužnice, a i optuženima je trebalo da se sudi po starijem, blažem zakonu...
Tužilaštvo za organizovani kriminal u završnoj reči od suda je zatražilo da Šarića osudi na maksimalnu zakonom predviđenu kaznu zatvora kao organizatora kriminalne grupe.
U završnici suđenja Šarić je izjavio da tužilaštvo nema nijedan dokaz protiv njega i da "manipuliše podacima, izvlači iz konteksta...".
Za trojicu svedoka saradnika tužilaštvo je predložilo kazne manje od godinu dana, dok je za ostalih 18 optuženih tužilaštvo u završnim rečima predložilo maksimalne kazne za krivična dela "udruživanje radi vršenja krivičnih dela" i "neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga".
Šarić se nakon višegodišnjeg bekstva, 18. marta 2014. godine, predao srpskim vlastima, nakon čega je uhapšen i od tada se nalazi u pritvoru.
On tvrdi da nije kriv ni po jednoj tački optužbe kao i da droga koja je zaplenjena nije njegova, pa je u više navrata optuživao policajce i kontroverzne biznismene da su mu montirali optužbe.
Inače, Darku Šariću se u praralelnom procesu sudi i za pranje oko 22 miliona evra stečenih od prodaje narkotika, a u toku je i suđenje Branku Lazareviću, bivšem šefu kabineta tadašnjeg ministra policije Ivice Dačića, za odavanje tajni grupi Darka Šarića odnosno odavanje tajni iz istrage.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina