Metralleta je na španskom automatska puška. Uzi, Kalašnjikov, Hekler, Jaycee Carroll. Uljeza ovdje nema. Svi imaju i okvir i rafalnu paljbu. Metralleta je nadimak koji je Carroll dobio u Španiji. Ako ste pogledali samo jednu utakmicu Real Madrida u posljednje dvije godine, onda vam je jasno zbog čega... Ako niste, pogledajte barem jednu.
Gdje god da je igrao u svojoj karijeri Jaycee je pokupio neki nadimak. U Italiji je dok je nastupao za Teramo dobio nadimak Bum-Bum, zato što je u završnici jedne neizvjesne utakmice pogodio dvije trojke u rasponu od sedam sekundi. Na koledžu Utah State je dobio bizaran nadimak "vjeverica iz Vajominga", zato što je bio neuhvatljiv za protivničke odbrane (valjda samo zbog toga).
Nekako se podrazumijeva da dijete koje se rodi u Laramieu ima dobar šut. Grad u državi Wyoming nije poznat po dobrim sportistima, posebno ne košarkašima, ali je tamo u vrijeme Divljeg Zapada revolveraša bilo napretek. Laramie dobro znaju svi koji su obožavali stripove o kaubojima, diližansama, obračunima pred salunima, žvakanju duhana i koltovima sa šest metaka.
S obzirom na to da su zime prilično duge, neko ko želi da igra košarku u Laramieu ili obližnjem Evanstoneu teško da može raditi na driblingu, prodoru ili pivotiranju. Iako je tata Jerry bio košarkaški trener, u obližnjoj srednjoj školi slobodnih termina za malog Jayceea nije bilo puno. Recept je bio slijedeći, lopatom raščistiš prilaz kući, tata montira koš na garažu i šutiraj sa trotatora bez puno spuštanja lopte. Tako je Carroll pod budnim okom svog oca počeo da razvija vještinu po kojoj će postati poznat...
U srednjoj školi u Evanstonu jednostavno nisu bili spremni na nekoga ko pogađa iz svih situacija i pozicija. U četvrtom srednje Carroll je imao prosjek od 40 poena po utakmici! U utakmici protiv Green Rivera ubacio je 56 poena, šutirajući trojke 14-16...
"Kada sam pogodio prve dvije lopte imao sam osjećaj da će ući sve što bacim prema košu. Tako je otprilike i bilo".
Koledži bez obzira na dalekometnu paljbu nisu baš stajali u redu sa ponudama. Brigham Young ništa, Utah ništa, Wyoming ništa, nudio se i Weber Stateu, ali su mu oni rekli da za njega nemaju prostora. Konačno, javio se Utah State i dao stipendiju ali Jaycee je kao Mormon morao da ispoštuje stvari koje se tiču njegovih i porodičnih uvjerenja. Carroll je obišao kampus Utah Statea i odmah otišao na dvogodišnju mormonsku misiju u Čile. Borba sa učenjem španskog jezika je trajala i trajala...
"Dva mjeseca sam učio jezik svaki dan po sedam sati i uzalud, nije mi išlo. Uglavnom sam lupao gluposti. Nakon ta dva mjeseca intenzivnog učenja, trebalo mi je još šest mjeseci da počnem normalo da pričam. Jednom prilikom mi je gospođa rekla da joj je muž preminuo. Ja sam rekao 'Pa to je super!, jedva čekam da razgovaram s njim!' Toliko nisam imao pojma".
U Čileu je Jaycee prošao najbolju životnu školu. Košarke nije bilo ni u tragovima. Loptu nije pipnuo dvije godine. Nada da će napraviti košarkašku karijeru je bila sve manja. NBA nije imao gdje da prati. Prijatelji su sa svojih koledža slali pisma u kojima su detaljno opisivali utakmice i igrače koji su bili dominantni. Carroll ih od tuge nije ni otvarao...
"Mislio sam da je sa mojim košarkaškim putem gotovo. I otac Jerry je bio prilično sumnjičav. Vratio sam se kući. Imao sam 21 godinu i prvo što sam uradio je da uzmem loptu i šutnem jednu seriju trojki".
Na Utah Stateu je izgledao kao da je dvije godine proveo u dvorani. Već na prvoj godini je bio najkorisniji igrač završnog konferencijskog turnira. Na drugoj godini je pogodio 10 trojki na jednoj utakmici te odveo svoj tim do Martovskog ludila. Na trećoj je protiv New Mexico Statea ubacio 44 poena za 34 minute! Tokom ljeta je osjećao da može još da napreduje te je sebi postavio zadatak da ubaci 20 hiljada šuteva!? I to ne bilo kakvih, nego iz situacija i kretnji koje mu se dešavaju tokom utakmica...
"Proveo sam ljeto u dvorani. Samo sam šutirao prave šuteve, kakve imam na tekmama. Svake nedelje sam na kompujteru kući pravio sedmične tabele sa brojem lopti koji sam šutirao, pozicijama sa kojih sam šutirao i koji sam potez napravio prije šuta. Šutirao sam 23,695 šuteva i pogodio 20,178 puta. To ljeto sam se i oženio, a moja supruga Baylee je išla sa mnom u salu i vraćala mi lopte. Našao sam idealnog partnera".
Carroll je koledž karijeru završio kao najbolji strijelac i trojkaš u istoriji Utah Statea. Njegov procenat za tri poena u koledž karijeri je 46,5 odsto, odnosno četvrti najbolji u istoriji NCAA.
Sve to je bilo fantastično, ali Carroll po završetku koledža nije imao angažman...
"Odradio sam pozivni turnir u Portsmouthu i NBA ljetnu ligu, ali ponuda nije bilo. Supruga je bila u poodmakloj trudnoći i meni je bilo kristalno jasno da moram početi zarađivati neke pare od košarke. Bilo gdje..."
To bilo gdje je bila Evropa, Italija da budemo precizni. Carroll je potpisao jednogodišnji ugovor sa Teramom i za otprilike mjesec dana postao totalni miljenik publike. Sezonu je završio kao četvrti strijelac lige i oduševio sve svojom preciznosću i brzinom šuta...
Trener Gran Canarie Pedro Martinez je uvijek znao kako da iskoristi dobrog šutera, ali ga nije imao u sastavu. Kada su odgledali nekoliko Carrollovih utakmica dileme nije bilo. Jaycee je postao akter najjače evropske lige.
I u novom timu Carroll je odrađivao svoj dio posla. Munjeviti izlasci iz blokova, perfektna mehanika šuta, oni njegovi šutevi jednom rukom sa kontra noge, nepogriješiv sa linije slobodnih bacanja. Martinez je perfektno postavio igru, da naglasi njegove vrline i rezultat toga je bila titula najboljeg strijelca ACB lige. Ipak, u evropskoj košarci se nije previše pričalo o Carrollu i njegovim kvalitetima. Euroligu nije igrao i samo su oni koji redovno prate ACB ili Eurocup znali za njegove mogućnosti, istina i to više kroz statistiku, nego li kroz mogućnost gledanja njegovih mečeva.
Jedan čovjek je od početka bio siguran da će sarađivati sa Carrollom. Njegov sadašnji trener Pablo Laso. Jedan od rijetkih španskih trenera sa dobrim poznavanjem engleskog jezika, Laso je to mogao da zahvali činjenici da je dio srednje škole proveo u SAD. Dok je vodio Lagun Aro, Laso je razmišljao kako bi dobro bilo da u svojoj ekipi ima Jaycee Carrolla. Sudbina ih je spojila u jednom od najvećih klubova evrope i svijeta - Real Madridu.
Jednom su pitali Carrolla koliko mu vremena treba da ubaci 20 poena. On je nakon kraćeg razmišljanja kroz smijeh odgovorio "12 minuta"...
Pablu Lasu zamjeraju sve i svašta u Španiji. I danas, nakon što je osvojio kup i prvenstvo, mnogo više glasova je za njegov odlazak, nego li što uživa neki respekt navijača. Ipak, jednu stvar mu niko ne može zamjeriti, način na koji koristi Carrolla.
Jaycee u rotaciji Reala rijetko igra više od 20 minuta, ali u tom periodu u većini akcija saigrači loptama traže njega i prave mu odlične blokove. On na to povjerenje odgovara nemogućom preciznošću i brzinom postizanja poena. U finalu španskog kupa prije dvije sezone, u nezaboravnoj utakmici odigranoj u Barceloni, Carroll je gotovo uništio Juana Carlosa Navarra sa 22 poena za 19 minuta u igri. Rekord svoje profi karijere - 36 poena protiv Saragose, postavio je za 30 minuta u igri. Protiv CSKA u Euroligi prošle sezone je ubacio 31 poen i šest trojki za 28 minuta.
Napao je prije desetak dana rekord Dražena Petrovića i Oscara Schmidta, kada je protiv Laboral Kutxe ubacio šest trojki, odnosno 20 poena, sve u drugoj četvrtini!
Carrollova paljba u kratkim vremenskim intervalima za Real, evo, traje već tri sezone, a trebala bi da traje do 2017. godine, s obzirom na novo produženje ugovora. U španskoj košarci postao je modni trend traženje novog Jaycee Carrolla, tako da njegovu ulogu u Cajasolu ove sezone igra Scott Bamforth, u Murciji Scott Wood, u Unicaji Ryan Toolson.
Real je u svoju galeriju trofeja konačno vratio titulu ACB lige, a ove sezone lovi trofej evropskog prvaka, prvi od 1995. godine i bez obzira na Rudya, Mirotića, Rodrigueza, Llulla i Reyesa, mnogo toga će zavisiti od momka koji gotovo nikada ne igra više od 20 minuta i koji je fantastični skok šut patentirao po uzoru na Jeffa Hornaceka...
"Oko mog šuta za tri poena nema nikakve tajne. Puno treninga i puno samopouzdanja"...