Milijarder Petro Porošenko proglasio je danas pobedu na predsedničkim izborima u Ukrajini i najavio da će njegov prvi prioritet biti odlazak na istok zemlje kako bi se okončao "rat i haos".

"Sve ankete pokazuju da su izbori završeni u prvom krugu i da država ima novog predsednika", rekao je Porošenko pristalicama u sedištu stranke.

Porošenko je rekao da su mu Ukrajinci dali mandat da nastavi kurs integracija sa ostatkom Evrope i da bi parlamentarni izbori trebalo da budu održani ove godine.

Kličko pobedio u trci za gradonačelnika Kijeva

Ukrajinski bokserski šampiom Vitalij Kličko pobedio je na izborima za gradonačelnika Kijeva, saopštio danas verovatno novi predsednik Ukrajine Petro Porošenko. "Mogu da kažem sa sigurnošću da će, prema našim informacijama, Vitalij Kličko biti novi gradonačelnik Kijeva", rekao je Porošenko pošto je objavio svoju pobedu na predsedničkim izborima.

Kao prvi prioritet svog mandata Porošenko je naveo odlazak na istok zemlje kako bi se okončali "rat i haos" koji su izazvale proruske snage, preneo je Rojters.

Porošenko je pristalicama poručio da Ukrajina nikada neće priznati rezultate refenduma i kako je rekao "okupaciju Krima".

Na pitanje o odnosima sa Rusijom, on je rekao da su "suverenitet i teritorijalni integritet" Ukrajine na prvom mestu za njega.

Prema rezultatima zajedničke ankete tri instituta sa birališta, Porošenko je odneo pobedu na predsedničkim izborima u Ukrajini u prvom krugu sa 55,9 odsto osvojenih glasova, dok se bivša ukrajinska premijeka Julija Timošenko našla na drugom mestu sa manje od 12 odsto osvojenih glasova.

Porošenko (48), tajkun poznat kao "kralj čokolade" i vlasnik popularnog TV kanala, fabrike automobila i brodogradilišta, imao je u kampanji podršku istaknutog političara i bivšeg ministra unutrašnjih poslova Jurija Lucenka, kao i bokserskog šampiona koji je prešao u političare Vitalija Klička.

U svom izbornom programu, pod sloganom "Kraj haosu i ratu", Porošenko je obećao da će poveriti veća ovlašćenja regionima u očiglednom pokušaju da smiri tenzije na istoku, a istovremeno sačuvati Ukrajinu kao jedinstvenu državu i povećati budžet vojsci.

Kako je ranije saopštila CIK, na vanrednim predsednički izborima nisu mogli da glasaju građani Donjecka, Luganska i Slavjanska na istoku Ukrajine, jer u ove gradove nisu isporučeni glasački listići.

Lokalne separatističke vlasti u ovim regionima na istoku Ukrajine najavile su da neće dozvoliti da izbori budu održani u njihovim jedinicama, pa jutros velika većina glasačkih mesta na istoku nije ni otvorena.

Bez učešća građana Krima i Sevastopolja, koji su nedavno ušli u sastav Rusije, pravo glasa na izborima imalo je 33,7 miliona birača, od kojih 3,3 miliona pripadaju Donjecku, a 1,8 miliona regionu Luganska.

Vlasti ova dva otcepljena regiona potpisale su juče memorandum o formiranju zajedničke države "Nove Rusije" i saopštile da ne priznaju predsednika i parlament Ukrajine, pozivajući ukrajinsku vojsku da odmah povuče trupe sa teritorije Donjecka i Luganska.

Zvaničnici u Rusiji i protivnici vlade u Kijevu tvrde da su nove ukrajinske vlasti nelegitimne, ali postoji nada da će, nakon što vršioca dužnosti predsednika Aleksandra Turčinova zameni novoizabrani predsednik, ukrajinske vlasti steći veću legitimnost i poverenje, što je neophodno da bi se okončali višemesečni neredi.

Predsednička ovlašćenja su značajno smanjena nakon što je Janukovič napustio Ukrajinu.

Novi predsednik će moći da imenuje šefa diplomatije i ministra odbrane, kao i državnog tužioca i šefa bezbednosne službe, s tim da imenovanja treba da odobri parlament, a poslanici će birati ostale članove kabineta.

Predsednik više ne može da smenjuje ministre, ali zadržava ovlašćenje da raspusti parlament.