Oporezivanje gastarbajtera, aktuelna je tema poslednjih dana kako u medijima tako i među ljudima.

Reakcije su različite pa dok jedni misle da svi ravnopravno treba državi da plaćaju porez bez obzira da li rade za naše poslodavce ili za strance, drugi se pitaju zbog čega se u taj koš stavljaju i gastarbajteri.

"Gatsrbajteri su naši ljudi koji žive i rade u inostranstvu plaćaju porez tamo gde i rade. Svoj zarađeni novac oni šalju rodbini ili ga troše kad dođu u Srbiju, ali su ga stekli u inostranstvu. Tako da su oni već platili porez gde su imali svoje ekonomske aktivnosti i to se neće oporezivati jer su ta sredstva već namirena ukoliko su oni legalno radili u zemljama u kojima i žive" objašnjava Gajić i dodaje da i među njima ipak ima onih koji će morati deo svoje zarade da daju i Srbiji.

"Ako živite u Srbiji duže od 183 dana u godini, smatrate se rezidentom Srbije i bićete obavezni da plaćate porez na dohodak ovde. Postoji opcija poreskog kredita a to je da ako ste u inostranstvu proveli neko kraće vreme radeći, tri četiri meseca, a zatim se vratili u Srbiju, morate da uzmete potvrdu o tome da su za vas obaveze plaćene u inostranstvu, i to se uskladi u poreskoj upravi. Neće se dakle plaćati dupli porez već samo razlika. Zemlje u koje najčešće Srbi idu da rade uglavnom imaju daleko veće poreske stope nego što je slučaj u Srbiji, tako da će se retko kad dešavati da se doplaćuje razlika" zaključio je Gajić i dodao da je normalno da ovakve vesti unose nemir, ali da ih je neophodno istražiti.

A da je ovakva najava unela nemir u život potvrđuje i Milorad Mučibabić, srpski gastarbajter iz Slovenije.

"Već tri godine sam zaposlen u Sloveniji, legalno radim. Posedujem radnu dozvolu, vizu koja ima i poreski broj i samim tim sam poreski obveznik. Proveriću da li dugujem nešto Srbiji jer ne želim nikakav problem a naročito ne sa državom. Proveriću da vidim o kojoj svoti novca je reč ako uopšte nešto dugujem ali smatram da je to jedna velika glupost jer ja na neki način i plaćam porez Srbiji imajući u vidu da 90 odsto novca koji zaradim ja potrošim u Srbiji" objašnjava on i dodaje da ovakve mere mogu da utiču na njegovo trajno napuštanje zemlje.

"Vest sam čuo od prijatelja i mislio sam da je neka šala, međutim vidim da je to zapravo mnogo ozbiljnije. Razmisiliću o ostanku ovde. Veliki sam protivnik odlaska iz Srbije, ali ako se ovako nastavi nemam drugog izlaza već da se sa porodicom preselim u neku drugu zemlju, bilo koju" zaključio je Mučibabić.

(Mondo)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.