Poznato je da su nakon pada "nevidljivog" aviona F - 117A, pre 22 godine u ataru sela Buđanovci, su meštani kao svenir uzimali delove "noćnog sokola" i godinama ih čuvali kod kuće, kao simbol ogromnog uspeha protivavzdušnje odbrane Vojske Jugosalavije i pobede nad mnogo nadmoćnijim neprijateljem, koji je šokirao ali zadivio ceo svet.
Iako je Vojska Jugoslavije pokupila većinu ostataka ovog aviona koji se danas čuvaju u muzeju, pojedini meštani, poput Zorana Jovanovića, tada trogodišnjeg dečaka čija slika na krilu oborenog stelta, je obišla ceo svet i dalje čuvaju krhotine aviona.
Međutim, vojni analitičar i stručnjak za avijaciju Aleksandar Radić objašnjava da nije pameto delove aviona nezaštićeno uzimati i njima nestručno rukovati.
"Ostaci aviona nikako nisu bezbedni i ne bi trebalo da se njima slobodno pristupa. Kada vidite snimke udesa, uvek su oko aviona ljudi u zaštitnim, izolacionim odelima jer materijali od kojih se avioni prave mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme", objašnjava Radić i nastavlja: "Kada se kidaju takvi kompozitni materijali oni ostavljaju čestice koje nije dobro uneti u organizam".
Olupina američkog stelt bombardera i dalje je izložena u beogradskom Muzeju vazduhoplovstva. Među ostacima "najthoka" jesu sedište za katapultiranje, uređaji za noćni nadzor, radio veza pilota i detaljna mapa centralne Srbije. Tu je i poklopac kabine sa kacigom pilota.
(MONDO/Kurir)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji