"Vreme i prilika da se još snažnije posvetimo slozi, zajedništvu i izgradnji poverenja, a naročito unutar pravoslavne konfesije, kao najbrojnije. Vlada tu priliku vidi i prepoznaje, i biće joj snažno posvećena. Spremni smo da još jednom zajednički sagledamo najbolja rješenja za primenu članova 62-64 Zakona, te da svakako kroz dijalog i mogućno konsenzus, otklonimo svaku dilemu i sumnju oko korišćenja crkava, hramova i manastira, odnosno njihove buduće namene", piše u pismu Markovića upućeno Amfilohiju.
Predsednik Vlade Crne Gore Duško Marković naveo je u pismu da je Zakon o slobodi veroispovesti stupio na snagu i da rokovi za njegovu primenu teku.
"Želimo da sa Vama, sveštenstvom i monaštvom pravoslavne crkve u Crnoj Gori, podelimo očekivanje i nadu da, uprkos izazovima i polemikama, a posebno političkim uplitanjima iznutra i spolja, donošenje Zakona neće izazvati nove podele u pravoslavnom biću Crne Gore. To istovremeno znači da je i vreme i prilika da se još snažnije posvetimo slozi, zajedništvu i izgradnji povjerenja, a naročito unutar pravoslavne konfesije, kao najbrojnije. Vlada tu priliku vidi i prepoznaje, i biće joj snažno posvećena", navodi se u pismu predsednika Vlade Crne Gore.
Duško Marković u pismu navodi da Zakon "treba posmatrati kao pravni propis koji uklanja ne samo kulturno i versko, već i civilizacijsko ograničenje u kojem smo se zatekli i kao propis koji je usaglašen sa savremenim evropskim standardima, i koji je kao takav zadobio pozitivno mišljenje Venecijanske komisije, čije je preporuke Vlada Crne Gore uvažila ugradivši ih u zakonski tekst".
"Ali u ovom trenutku još važnije je da je Vlada spremna da učini dodatni napor kako bi pravoslavni građani u Crnoj Gori krenuli jednim i zajedničkim putem. Ka tom kompleksnom i zahtevnom cilju, potreban je novi sadržaj u odnosima Vlade i Mitropolije crnogorsko-primorske, koji uz poverenje kao nužni uslov, podrazumeva i preuzimanje odgovornosti u odnosu na naše sadašnje uloge", piše u pismu Markovića.
Crnogorski premijer navodi u pismu mitropolitu Amfilohiju je vlada spremna da otpočne dijalog o pripremi temeljnog ugovora o uređenju međusobnih odnosa.
"Istovremeno, dozvolite da iskažemo spremnost da još jednom zajednički sagledamo najbolja rešenja za primjenu čl. 62-64 Zakona, te da svakako kroz dijalog i mogućno konsenzus, otklonimo svaku dilemu i sumnju oko korišćenja crkava, hramova i manastira, odnosno njihove buduće namjene. Uvereni smo da je ovo nužna etapa koja nas dijeli od konačnog cilja, a to je izgradnja poverenja i odnosa međusobnog poštovanja, te uvažavanja države od strane pravoslavne crkve, a u korist zajedništva svih pravoslavnih vernika", navodi se u pismu Duška Markovića upućenom mitropolitu Amfilohiju.
Zakon o slobodi veroispovesti, koji je vladajuća većina u Crnoj Gori usvojila krajem prošle godine uz žestoko protivljenje dela opozicije i incidente koje je izazvala u Skupštini Crne Gore, izazvala je veliko negodovanje Srpske pravoslavne crkve i vernika, kao i Srbije.
Od usvajanja zakona u gradovima širom Crne Gore traju protesti dela građana i vernika, a crkva smatra da se tim zakonom, zapravo, otvara put "podržavljenju crkvene imovine" u Crnoj Gori. Uz to, SPC, odnosno Mitrpolija Crnogorsko-primorska odbija i odredbu zakona o obaveznoj registraciji verskih zajednica. Protesti su prerasli u litije, koje predvodi sveštenstvo SPC u Crnoj Gori.
"Trebalo bi ja njih da registrujem, a ne oni mene", rekao je jednom prilikom vladika Amfilohije.
U međuvremenu, dvojica beogradskih advokata podneli su Ustavnom sudu Crne Gore inicijativu za ocenu ustavnosti Zakona o slobodi veroispovesti, ocenjujući ga protivnim najvišem pravnom aktu Crne Gore, a iz Mitropolije su najavili sličnu inicijativu, ali i sve druge pravne mehanizme koje imaju na raspolaganju, uključujući i potencijalno podnošenje tužbe Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.
Predsednik Crne Gore Milo Đukanović rekao je u intervjuu agenciji Tanjug da Zakon neće biti povučen, a da se može razgovarati samo o tome kako sprovesti zakon. Iz Mitropolije su potom odgovorili da mogu da razgovaraju, ali samo kada Vlada Crne Gore prihvati amandmane na pojedine članove zakona.
Duško Marković, kao predsednik vlade, više puta je izjavljivao da je spreman na dijalog i to samo sa Amfilohijem, kao najvišim predstavnikom SPC u Crnoj Gori, a Amfilohije je bio i prihvatio Markovićev poziv da dođe na razgovor onog dana kada je u Skupštini Crne Gore usvajan sporni zakon. To se može protumačiti i kao izraz poštovanja koje njih dvojica imaju jedan prema drugome.
Dešava se, međutim, da jedan drugom izgovore teže reči, pa je tako Marković nedavno optužio Amfilohija da je na čelu "anticrnogorske opozicije" i da litijama želi da sruši vlast, a Amfilohije mu je odgovorio da nije političar, već kao i da je tog dana kada su razgovarali u Skupštini Crne Gore "Marković propustio priliku da izađe iz partijske senke".
Partizan bez MVP-a protiv Crvene zvezde? Odazvao se selektoru Pešiću, već je sa reprezentacijom!
Srbija zablistala i nije uspela: Ništa od četvrtfinala, igraćemo baraž!
Saznajemo: Saša Obradović dobio otkaz u Monaku!
Srbija u drugom šeširu na žrebu, čeka je pakao: Nikad teži put do Svetskog prvenstva 2026!
Evropa se priprema za rat! Ove zemlje poslale građanima informacije kako da prežive - "Spremite hranu i jod"