• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

PRELIMINARNI REZULTATI POPISA STANOVNIŠTVA U CRNOJ GORI: Porast broja u 13 opština, a evo gde ima najviše stanova

Autor Ivana Lazić

Broj stanovnika u Crnoj Gori porastao je za nekih dva odsto, izjavila je pomoćnica direktora Uprave za statistiku Snežana Remiković.

 Rezultati popisa stanovništva u Crnoj Gori Izvor: MONDO/Nikoleta Vučkević

Monstat je danas predstavio preliminarne rezultate popisa po kojima u Crnoj Gori živi 633.158 stanovnika. Prema preliminarnim rezultatima, u Crnoj Gori je 217.441 domaćinstvo i 396.873 stana. Podsetimo, na popisu 2011. godine Crna Gora je imala ukupno stanovnika 625.266 stanovnika. 

Pomoćnica direktora Uprave za statistiku Snežana Remiković je kazala da je broj stanovnika porastao nekih dva odsto. Najviše stanovnika je u Podgorici i Nikšiću, a najmanje u Šavniku, Plužinama i Žabljaku. Porast broja stanovnika zabeležen je u 13 opština.

"U apsolutnom broju, najveći porast broja stanovnika je u Podgorici. Rast domaćinstva je bio nešto veći od porasta broja stanovnika, takođe je najveći broj zabeležen u Podgorici, Nikšiću, Baru i Bijelom Polju i važno je reći da je to povećanje uslovljeno cepanjem porodičnih domaćinstava, pa je za očekivati da imamo više jednočlanih domaćinstava", kazala je Remiković.

Dodala je da je broj stanova u rast od 26 odsto u odnosu na prethodni popis. Najveći rast broja stanova je u Tivtu, Ulcinju i Budvi.

Na pitanje Portala RTCG o metodologiji popisa koja se tiče stanova i procentu broja stranaca u odnosu na saopšteni broj stanovnika, Remiković je odgovorila:

"Promene metodologije u delu popisa stanova i domaćinstava nije bilo. Što se tiče broja stranaca, to je jedna od karakteristika stanovništva, a neophodno je prvo izvršiti unos, pa obradu podataka. U ovom trenutku ne raspolažemo sa informacijom koliki je uticaj stranaca na ovaj broj stanovištva."

Remiković je saopštila da se saopšteni broj ne odnosi na popisana lica u dijaspori. Ukupan broj popisanih sa dijasporom je 673.203.

"Ta razlika može, a ne mora biti dijaspora iz razloga što se tokom obrade mogu utvrditi određeni slučajevi slučajevi duplikata, ili da su se popisala lica koja nijesu jedinice popisa, a to sve će se utvrditi računsko-logičkom kontrolom", saopštila je ona.

Tenderska dokumentacija za softver za proveru podataka prikupljenih tokom procesa popisa stanovništva je spremna, a tender će biti raspisan po usvajanju plana javnih nabavki. Narednih dana očekuje da će biti predložen novi predsjednik Komisije.

Direktor Monstata Miroslav Pejović kazao je da je juče izvršen izbor kandidata za operatere, koji će 1. februara početi sa unosom podataka. Kako je rekao, očekuje se da će unos podataka trajati do šest mjeseci.

Pejović je saopštio je da su se stekli uslovi za objavu preliminarnih rezultata, da bi se tokom godine sukcesivno objavljivali ostali podaci. Nepomenuo je da su ovi podaci podložni promjenama, odnosno reviziji do objave konačnih rezultata.

"Popis je uspešno relizovan, a naš rad nastavljamo u skladu sa zakonom i profesionalno", poručio je on.

Preliminarni rezultati obuhvatiće, kako je kazao, objavljivanje rezultata popisa, po naseljima, jedinicama lokalne samouprave i za teritoriju Crne Gore o broju stanovnika, domaćinstava i stanova i drugih nastanjenih prostorija.

Podsetimo, popis stanovništva, domaćinstava i stanova 2023. godine je počeo 3. decembra i završen je 28. decembra.

Bonus video:

Pogledajte

02:17
ISKLJUČENJE STRUJE I VODE U GAZI POVEZANO SA TAOCIMA? Šahrimanjan Obradović: Pritiskaju Hamas, ali i stanovništvo zbog informacija
Izvor: Kurir teleivzija
Izvor: Kurir teleivzija

(RTCG, Mondo, I.L.)

Pročitajte i ovo:

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image