U tekstu za Njuzvik, ocenjuju da je crnogorski Zakon o veroispovesti donesen u suprotnosti sa modernim, demokratskim, parlamentarnim normama, vladavinom prava, imovinskim pravima i pravima pojedinaca da upražnjavaju svoju veroispovest "pred Bogom i bez države i političara, koji služe kao posrednici".
U autorskom tekstu koji američki magazin objavljuje u rubrici "mišljenja", britanski parlamentarci, ističu da pripadaju različitim strankama, konzervativcima i laburistima, ali da u ovom slučaju imaju jedan stav - da svi imaju pravo slobode mišljenja, savesti i veroispovesti, pa i pripadnici SPC u Crnoj Gori.
Ističu da skoro 80 procenata građana Crne Gore priznaje Srpsku pravoslavnu crkvu kao svoju, i da poštuju tradiciju dugu više od 800 godina stare srpske hrišcanske crkve koja traje na tom prostoru.
Faron i Bejker naglašavaju i da jedan čovek i njegova partija vladaju neprekidno Crnom Gorom već više od 30 godina i ocenjuju da je crnogorski predsednik Milo Ðukanović previše lako prihvaćen, a da je njegov odnos prema hrišcanima "stavio Crnu Goru na svetsku mapu".
"A sada, sa dugom prema Kinezima i bez dovoljno keša u rukama da podmaže motor svoje privrede, on taj novac želi da dobije konfiskujući imovinu", navode oni
Bejker i Faron poručuju da je važno da Britanija i njeni saveznici deluju, i to brzo.
Ukazuju da je nesumnjiva posvećenost NATO građanima Crne Gore, kao i svim narodima čije su zemlje članovi Alijanse, ali ocenjuju da to ne bi trebelo da bude tako za političko rukovodstvo Crne Gore kada, kako navode, deluje suprotno konvecijama iz Ugovora da brani "zajedničko nasleđe i civvilizaciju svog naroda, zasnovano na principima demokratije, slobode pojedinca i vladavine prava".
Nedavno su i predstavnici americke Komisije za verske slobode ocenili da su pravoslavci u Crnoj Gori na udaru Zakona o slobodi veroispovesti za koji, kako navode, Srpska pravoslavna crkva s pravom strahuje da je izgovor za oduzimanje njene imovine.
"U Crnoj Gori su napadnuti pravoslavni hrišcani. Od decembra traju protesti protiv Zakona o slobodi veroispovesti, za koji mnogi veruju da ce omoguciti vladi da oduzme versku imovinu. Srpska pravoslavna crkva s pravom strahuje da je zakon izgovor za oduzimanje njene imovine", naveli su u autorskom tekstu takođe za Njuzvik Džoni Mur i Nuri Turkel, clanovi Komisije SAD za medunarodne verske slobode.
KLJUČNI DATUMI U VEZI SA ZAKONOM:
- 30. novembar 2019. godine - Predsednik Crne Gore Milo Đukanović na Kongresu Demokratske partije socijalista najavio preispitivanje imovine verskih zajednica;
- 26. decembar 2019. godine - U Skupštini Crne Gore, odlukom većine, u ranim jutarnjim satima, usvojen Zakon o slobodi veroispovesti;
- Vernici SPC su istog dana (26. decembra 2019. godine) blokirali nekoliko saobraćajnica u Crnoj Gori;
- 27. decembar 2019. godine - U Beogradu održan protest zbog crnogorskog zakona, vatrometom pogođena i oštećena zastava na Ambasadi Crne Gore u strogom centru grada;
- početkom januara počele su litije širom Crne Gore, kao vid protesta zbog zakona; Održavane su četvrtom i nedeljom do epidemije korona virusa, kada su vlasti donele zabranu javnih okupljanja;
- 2. januar 2020. godine - Navijači Crvene zvezde posle košarkaške utakmice došli do centra Beograda i održali protest ispred crnogorske ambasade. Ponovo je na meti bila zastava na zgradi Ambasade.
- 16. januar 2020. godine - Pravni zastupnici Mitropolije u Beogradu su objasnili razloge protivljenja Zakonu;
- 14. februar 2020. - početak dijaloga vlasti i predstavnika Mitropolije crnogorsko-
- 22. februar 2020. - vlasti u Crnoj Gori iznose optužbe protiv Mitropolije za dug za porez;
- 12. maj 2020. godine - Litija u Nikšiću, uprkos zabrani, koju je prevodio vladika Joanikije i grupe sveštenika; Sveštenici su potom privedeni u policiju i zadržani u pritvoru 72 sata. Nakon puštanja, protiv njih je podignuta optužnica zbog ugrožavanja zdravlja građana.
- 14. maj 2020. godine - Premijer Crne Gore Duško Marković poručio da je zakon jednak za sve i da sveštenici i crkva ne mogu da budu iznad zakona.
- 18. maj 2020. godine - Milo Đukanović na dvogodišnjicu mandata predsednika održao govor u kojem je najavio stvaranje, odnosno "obnavljanje samostalne Pravoslavne crkve u Crnoj Gori".
- 20. maj 2020. godine - Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i patrijarh Irinej na zajedničkoj konferenciji za novinare osudili najave Mila Đukanovića o "samostalnoj Pravoslavnoj crkvi". Irinej čak uporedio Đukanovića sa ustaškim režimom u vreme Drugog svetskog rata.
- 21. maj 2020. godine - Proslava dana državnosti Crne Gore, gde je bilo javnih okupljanja, ali niko za to nije snosio odgovornost.
- 8. jun 2020. godine - Mitropolit Amfilohije najavljuje nastavak litija, uprkos tome što je na snazi i dalje zabrana javnog okupljanja. Dva dana kasnije, policija saopštava da neće dozvoliti okupljanja.
- 12. jun 2020. godine - Predsednik Vlade Crne Gore Duško Marković obelodanio je da je zajedno sa predsednikom Milom Đukanovićem razgovarao sa vladikama Amfilohijem i Joanikijem i da im je ponuđeno da Zakon privremeno bude stavljen van snage dok se ne izjasve Ustavni sud Crne Gore i Evropski sud za ljudska prava. Marković saopštio i da će litije iopak biti dozvoljene ali uz poštovanje svih zdravstvenih mera i preporuka.
- 12. jun 2020. godine - Mitropolija crnogorsko-primorska obrazloži
- 12. jun 2020. godine - Evropska komisija pozdravlja spremnost da se nastavi dijalog dve strane.
- 13. jun 2020. godine - Episkopski savet Crne Gore dao rok vlastima u Crnoj Gori da se do 12. jula izjasne o nastavku dijaloga, odnosno o predlogu crkve o izmenama Zakona o slobodi veroispovesti.
- 25. jun 2020. godine -Vlada Crne Gore ponovo je zabranila javna okupljanja, uključujući litije.
- 27. jun 2020- godine - Episkopski savet SPC u Crnoj Gori saopštio je da će poštovati nove mere crnogorskog Ministarstva zdravlja koje se odnose na zabranu verskih okupljanja
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.