MMF preporučuje da se četiri rudnika u okviru Resavice zatvore ali rudari ne treba da brinu, država ih neće ostaviti bez posla, poručuje premijerka u intervjuu za Tanjug.

"Nećemo zatvoriti nijedan rudnik sve dok za 3.500 radnika ovog preduzeća ne obezbedimo alternativno zaposlenje", kaže Brnabić.

Navodi da vlada ima dobro pripremljen socijalni program koji će ponuditi radnicima četiri, od šest rudnika predviđenih za zatvaranje. Zbog ekonomske situacije i demografije regiona u kojem se nalaze rudnici, Vlada za sad ne želi da ih zatvori.

"Radimo na otvaranju novih radnih mesta pre nego što zatvorimo rudnike u Resavici", kaže Brnabić govoreći o planovima države za rešavanje pitanja nekoliko važnih preduzeća.

Među njima je i Azotara iz Pančeva, koja je otišla u stečaj a traži joj se strateški partner i to "nije završena priča".

Što se tiče MSK iz Kikinde, preduzeće koje je uspelo da se oporavi i sada posluje pozitivno, Brnabić kaže neće biti biti ponuđeno treći put na prodaju. Ona podseća da na dva prethodna javna poziva za strateško partnerstvo, nije bilo zainteresovanih, pa je odlučeno da se ne objavljuje treći poziv za tu kompaniju, obzirom da bi u tom slučaju vrednost ponuđenog preduzeća bila svega 30 posto od njegove procenjene vrednosti. U ovom trenutku, dodaje, to je manje od obrtnog kapitala MSK i zato se traži strateški partner.

Slična situacija je i kada je reč o Petrohemiji, za koju država takođe traži partnera, a Brnabić otkriva da zainteresovanih ima, iako za sada, ponude nisu u skladu sa očekivanjima države.

"Petrohemija i MSK više nisu teret za budžet. I jedna i druga kompanija su stabilizovane, obe pokrivaju svoje izdatke, troškove, i stabilno posluju", navodi premijerka.

Ono što će pored rešavanja pitanja pojedinih preduzeća ostati kao prioritet njene vlade je i izdvajanje više novca za infrastrukturu, što bi trebalo da omogući budžet za narednu godinu.

FT: Srbija PRVA NA SVETU po grinfild investicijama

Premijerka veruje da će projektovani rast od 3,5 posto biti dostignut.

VELIKI PROJEKTI VEĆ U TOKU

U ovom trenutku u Srbiji su već pokrenuti veliki projekti koji zahtevaju ozbiljno finansiranje koje će delom ići iz budžeta za 2020., a ona izdvaja sektor infrastrukture.

Vučić: Menjamo lice Srbije, Ana primi me u tim

Kreće se, kaže, sa izgradnjom Moravskog koridora, sa trećom i poslednjom deonicom izgradnje brze pruge od Novog Sada do Kelebije, naredne godine počinje izgradnja Fruškogorskog koridora i brze saobraćajnice Ruma - Šabac - Loznica, dok se u septembru očekuje početak radova na deonici Sremaska Rača - Kuzmin i Tutin - Novi Pazar.

Nakon toga, navodi, slede projekti koji su "pod kapom" investicija vrednih milijardu evra u zdravstvu.

Najavljuje početak rekonstrukcije Kliničkog centra Vojvodine krajem ove ili početkom sledeće godine.

U toku je priprema tehničke dokumentacija za KC Kragujevac, a nastaviće se rekonstrukcija domova zdravlja, investicije u opšte bolnice širom Srbije.

Na pitanje odakle će država nabaviti novac za novi investicioni ciklus "težak" više od 10 milijardi evra, odgovara da to pitanje "nema lak odgovor" ali da će sigurno deo biti izdvojen iz rasta srpske ekonomije i budžeta, a deo iz kredita.

Analize Ministarstva finansija će pokazati, kaže, za koji projekat se u konkretnom slučaju više isplati da bude finansiran iz državne kase, a za koji iz povoljnih kredita.