• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Srbiji nas radi skoro 3 miliona, tvrdi statistika

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug

U Srbiji je u četvrtom kvartalu prošle godine bilo 2.938.200 zaposlenih, a nezaposlenih 314.100, tako da je stopa zaposlenosti iznosila 49,7 odsto, a nezaposlenosti 9,7 odsto, saopštio je danas Republički zavod za statistiku (RZS).

 Zaposlenost u 2019 – radi 2,9 miliona, stopa zaposlenosti 49,7 odsto, a nezaposlenosti 9,7 odsto Izvor: Mondo/Georgi Mitev Šantek

U Anketi o radnoj snazi za poslednji kvartal prošle godine, navodi se da je rast stope zaposlenosti u poređenju sa istim kvartalom 2018, bio ujednačen u svim regionima Srbije, pri čemu je, kako je navedeno, bio dominantniji kod starijih od 45 godina, kao i kod onih sa srednjim stepenom obrazovanja.

Formalna zaposlenost povećana je za 111.500 osoba, od čega je 97.400 u nepoljoprivrednim delatnostima, dok je neformalna zaposlenost u tom periodu bila veća za 9.400 ljudi, pre svega u poljoprivredi.

Najveći rast zaposlenosti zabeležen je u sektoru Prerađivačka industrija, gde je u četvrtom kvartalu 2019. radilo 34.500 ljudi više nego godinu pre, kao i u sektoru Građevinarstvo, gde je zabeležen porast broja zaposlenih od 14.800.

U četvrtom kvartalu prošle godine stopa dugoročne nezaposlenosti iznosila je 5,8 procenata i bila je manja za 1,5 procentnih poena nego u istom periodu 2018.

BEOGRAĐANI IZ "NEAKTIVNIH" U "ZAPOSLENE"

U ovom periodu u odnosu na 3. kvartal 2019. godine zaposlenost je rasla samo u Beogradskom regionu, navodi RZS i dodaje da je razlog tome što su neaktivna lica prešla u kategoriju zaposlenih jer je broj nezaposlenih ostao nepromenjen.

Iz RZS-a su naveli da je u navedenom periodu rast zaposlenosti mladih od 15 do 24 godine bio nešto umereniji u odnosu na ukupnu populaciju, pa je stopa zaposlenosti mladih porasla za 1,7 procentnih poena u odnosu na četvrti kvartal 2018. dostižući nivo od 22,4 odsto.

Stopa nezaposlenosti mladih bila je manja za 2,8 procentnih poena i iznosila je 29,1 procenata.

Udeo mladih, uzrasta od 15 do 24 godine, koji niti rade, niti su u procesu obrazovanja, u ukupnoj populaciji mladih iznosio je 15,9 odsto, što je za 1,8 procentnih poena manje nego u istom kvartalu prethodne godine.

U saopšenju je navedeno i da je procenat mladih između 18 i 24 godine, koji su u najboljem slučaju završili osnovnu školu i nisu nastavili dalje školovanje (u poslednje četiri sedmice nisu bili na školovanju ili obuci) smanjen u odnosu na isti period 2018. godine i iznosio je 6,9 procenata.

Anketa o radnoj snazi u četvrtom kvartalu 2019. godine sprovedena na uzorku od 15.651 domaćinstva, od čega je anketirano 11.55 domaćinstava, odnosno 26.635 građana, starosti 15 i više godina.

SVAKO KO RADI JEDAN SAT NEDELJNO…

Treba imati u vidu da "anketna zaposlenost", u skladu sa definicijom Evrostata i Međunarodne organizacije rada, obuhvata sva lica koja su najmanje jedan sat u posmatranoj sedmici obavljala plaćeni posao (u novcu ili naturi) za poslodavca, samostalno ili kao pomažući članovi domaćinstva, kao i lica koja imaju posao sa koga su odsutna, a za koji imaju garanciju povratka.

Kao takva koristi se za za dobijanje informacija o kvalitetu zaposlenosti (zaposlenost na određeno/neodređeno vreme ili privremena/povremena i sezonska zaposlenost, samozaposlenost, rad noću / vikendom / od kuće, broj plaćenih/neplaćenih prekovremenih časova rada itd.) a ne za precizno merenje povećanja/smanjenja zaposlenosti u određenom periodu, čemu služi "Registrovanu zaposlenost! Preko Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja (CROSO) i Statističkog poslovnog registra (SPR).

PROČITAJTE I OVO

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image