Vlada Srbije usvojilia je Uredbu o ograničenju visine cena naftnih derivata kako bi se sprečio veći poremećaj i očuvao životni standard stanovništva, s obzirom na to da je u prethodnom periodu zabeležen rast cena ovih derivata, a što je direktno uticalo na povećanje cena svih drugih roba i usluga, saopšteno je nakon sednice Vlade.
Vlada Srbije propisala je da maksimalna maloprodajna cena naftnih derivata Evro dizel i Evro premijum BMB 95 iznosi 179, odnosno 171 dinar po litru. Savetnik ministarke za naftu i gas u Ministarstvu rudarstva i energetike Raša Kojčić, izjavio je da će uredba Vlade Srbije o ograničavanju cena derivata važiti 30 dana.
Ovih dana u Srbiji litar benzina koštao je 170 dinara, deset dinara više nego u julu prošle godine. Litar kvalitetnijeg dizela išao i do 185 dinara. Evrodizel košta istovremeno 179 dinara, što je čak 20 dinara više nego pre tačno pola godine. To su negde i cene, za koje se može reći da su i najveće koje smo do sada gledali u Srbiji.
Cena nafte u svetu gotovo svakodnevno raste već dva meseca. Jedan barel sada vredi skoro 90 dolara što je najveća cena u poslednjih sedam godina. Nove cenovnike paraleleno smo gledali i u Srbiji, a imajući u vidu da cena goriva u Srbiji zavisi od kretanja na svetskom tržištu, dodatno prelivanje poskupljenja bilo je nesporno. I upravo to bio je razlog da Srbija ograniči cene goriva, a što je nedevno uradila i Hrvatska.
Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović izjavio je nedavno da se sadašnji skok cene sirove nafte razlikuje od ranijih jer, po svemu sudeći, neće biti kratkog daha, pa analitičari procenjuju da u toku ove godine možemo očekivati cenu nafte i do 100 dolara po barelu.
On je podsetio da je tih najava bilo i ranije, ali da one nisu bile realne i napomenuo da se sada dešava više stvari istovremeno, koje utiču na rast cena.
Vlada je imala i mogućnost da smanji visinu akcize na gorivo, ali se ipak odlučila na graničavanje cene po litri. Primer govori da u ceni litra benzina od 166 dinara njihovo učešće iznosi 58 dinara dok je kod evrodizela od 174 dinara akciza 60 dinara.
Podsetimo, u Srbiji su na litar goriva državna davanja 82 dinara.
"Imate deo koji je deo naftnih kompanija, a drugi je vezan za državne dažbine. Kod nas, državne dažbine čine oko 56 odsto cene. Kada kupite litru benzina za 151 dinar, 86 dinara su državne dažbine. U svakoj zemlji se ovo razlikuje. Zemlje koje su na moru imaju daleko povoljnije uslove za kupovinu naftnih derivata, jer se naftom trguje na Mediteranu. Razlika u tim kompanijskim cenama je daleko manja od državnih dažbina. Na primer, Bosna i Makedonija imaju prilično malo dažbine, za razliku od nas", rekli su ranije iz UNKS.
(Mondo)
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti