Ljudi u Srbiji se uveliko spremaju za zimu i već sada kupuju ogrev za zimu, a zbog povećanje potražnje, koja je znatno veća nego ranijih godina, cena drva i peleta porasla je za 30 do 50 posto nego 2021. godine.

Vršilac dužnosti generalnog direktora "Srbijašuma" Igor Braunović rekao je za RTS da zbog svetske energetske krize, a imajući u vidu značaj ogrevnog drveta u predstojećoj grejnoj sezoni, Vlada Srbije je ovo javno preduzeće proglasila energetskim.

"To znači da 'Srbijašume' treba da obrate pažnju na proizvodnju energenata, odnosno da obrate pažnju na snabdevanje onih koji proizvode energente. 'Srbijašume' spremno dočekuju ovu krizu, spremnije nego prethodnih godina", naveo je Braunović i dodao da oni inače snabdevaju toplane i da je napravljena strategija pre tri godine prema snabdevačima peleta.

"Mi se krećemo u skladu sa dozvoljenim sečivim etatom kako bismo na pravi način gazdovali šumom i od toga nećemo odstupiti. Moramo voditi računa o održivosti gazdovanja", rekao je Braunović uz napomenu da ne može da precizira koliko je potražnja za ogrevom sada veća.

Naglasio je da su cene peleta, koje idu i do 40.000 dinara, apsolutno neopravdane, kada se uzme u obzir da sirovina za jednu tonu peleta iz "Srbijašuma" košta maksimalno 8.000 dinara.

"Neopravdano su povišene cene ogreva. Kod nas je kubik drva oko 4.000 dinara, a na stovarištu, koliko čujemo, oko 8.000, ali ima tu i prevoza i drugih stvari koje utiču", kaže vršilac dužnosti generalnog direktora "Srbijašuma".

"Srbijašume" su, prema njegovim rečima, u stanju da podmire preko proizvođača peleta 110.000 korisnika što je za deset odsto više nego što ih sada ima. On je najavio sastanak sa kupcima na kojem će im reći da moraju da prikoče sa cenama ogreva jer će u suprotnom Srbijašume razmisliti kako će se ponašati u vezi sa isporukom.

On je najavio sastanak sa kupcima na kojem će biti razgovora o budućim cenama ogreva.

Anketa

Koje grejanje koristite?

(MONDO)