![](/img/placeholders/placeholder-mondo.png)
Ovaj lav (Lekaneleo roskellyae) lutao je drevnim prašumamama severozapadnih oblasti Kvinslenda i, iako je bio veličine mačke, zbog oštrih zuba kojima je mogao da preseče kost, bio je strah i trepet šume.
Ostaci lekaneleoa ili skreaćeno lea, pronađeni su u Riversliju u Kvinslendu, lokalitetu koje je na listi svetskog nasleđa i poznato po obilju fosila.
"Ovaj mališa je jedan od najmanjih marsupijalnih lavova. Bio je veličine mačkice", rekao je ABC-u Majkl Arčer sa Univerziteta Novi Južni Vels. "Imao je izvanredne, izdužene i vrlo oštre pretkutnjake. Ovo je najneobičnije prilagođavanje ili evolucija mesojeda sisara na planeti", dodao je on.
Životinje iz prašuma Kvinslenda plašile su se lekanelea uprkos njegovim dimenzijama. Ne zna se kako bi se sada snašao u divljini jer ne postoji ni jedna vrsta koja mu je slična.
Živeo je u mirnoj prašumi na kojoj se danas nalazi suvo i snažno nisko rastinje Riversli.
Arčer kaže da je prašuma nestala zbog globalnog zagrevanja i upozorio da će Australija ostati bez mnogih biljnih vrsta zbog klimatskih promena, piše Dejli mejl.
Riversli je posle poseta ser Dejvida Atenboroua postao najpoznatija lokacija fosia lokacija u Australiji.
Na tom mestu se nalaze dobro očuvani ostaci životinja koje su živele pre 23 miliona godina.
Marsupijalni lavovi nisu blisko povezani sa afričkim lavovima ili ugroženim azijskim lavom s podneblja Indije jer su se razvili izolovani od ostatka sveta.
Najpoznatija vrsta marsupijalnog lava je thylacoleo carnifex - najveći sisar mesojed koji je ikada postojao u Australiji. Njegova prosečna težina iznosila je od 100 do 130 kilograma, a pojedini primerci dostizali su do 160 kilograma.
Zvezda u drami pobedila Partizan i odbranila Kup: Mekintajer doneo petu "Žućkovu levicu" u nizu
Da li je ovo ključni detalj finala Kupa Radivoja Koraća? Snimak otkriva zašto je Obradović pobesneo
"Nisu igrači odlučili finale, znamo svi o čemu pričamo": Obradović siguran da je i navijačima Partizana jasno
"Ako se bilo šta loše desi, odgovorni su Partizanov predsednik i trener": Čović se još jednom oglasio pred meč
Završen protest studenata u Kragujevcu: Petnaestočasovne blokade pod nazivom "Sretnimo se na Sretenje"